Twórcy literatury fantastycznej mają dużo dobrego serca i zwykle udostępniają część swojej pracy za darmo. Informuję co jakiś czas o ciekawych antologiach czy pojedynczych powieściach. Teraz czas na darmochę w hurcie.
Katalog darmowej fantastyki znajdziemy na blogu Zaginiony Almanach. Autor postanowił zebrać wszystko z tego gatunku, co zostało legalnie udostępnione w internecie.
W zestawieniu uwzględniam wszystkie opublikowane legalnie i za darmo teksty fantastyczne (ewentualnie kryminały) opublikowane w sieci, czy to przez autorów, czy odpowiednie portale. Projekt kataloguje jedynie adresy do takich stron, nie ma za zadanie publikacji treści bezpośrednio tutaj.
Dopisywane będą jedynie teksty opatrzone imieniem i nazwiskiem autora, a także opublikowane oficjalnie w serwisach zajmujących się tego typu tematyką. Amatorskie opowiadania bez redakcji i korekty z blogów (o ile nie są właśnie „profesjonalnym” tekstem) i for nie będą brane pod uwagę.
Są tam linki do księgarni, np. RW2010, Baen Books i Virtualo, serwisów literackich (Katedra, Polter, Daily SF), a także do stron samych autorów.
Formaty bardzo różne – czasami po prostu opowiadanie na stronie (możemy je wysłać np. do Instapaper, albo skorzystać z wtyczki Send To Kindle), czasami jest to PDF, a czasami wszystkie formaty czytnikowe.
Strona ma być na bieżąco aktualizowana. Gratuluję inicjatywy i polecam. :-)
Aktualizacja z 21 stycznia 2013: Damian, nasz czytelnik, podjął próbę konwersji większości książek z Alamanachu do MOBI – i listę umieścił na swojej stronie.
Mam pytanie z innej beczki – czy da się w Calibre wygenerować plik który zawierałby spis wszystkich naszych książek w bibliotece? Taki indeks książek.
hmm, pewnie nie do końca o to chodzi, ale można uruchomić serwer zawartości (content server) i generuje nam się stronka z dostępem online do biblioteki wraz z opisem książek z metadanych i okładkami.Standardowo strony dzielone są co 25 pozycji i bodajże domyślny numer portu to 8080
Np. wersja mobile:
http://ip_naszego_komputera:8080/mobile
Tak, tam gdzie masz Konwertuj książki jak rozwiniesz masz Stwórz katalog…
Świetna inicjatywa, którą wspieramy i której kibicujemy.
Robert, po prawej stronie tej strony, na której akurat piszę, jest reklama książki Agnieszki Hałas – Po stronie mroku.
Ta książka jest e katalogu darmowej fantastyki, który opisujesz, jest w trzech formatach, Mobi, Epub, PDF.
Na stronie tytułowej tej książki stoi jak byk:
„Utwór bezpłatny,
z prawem do kopiowania i powielania, w niezmienionej formie i treści,
bez zgody na czerpanie korzyści majątkowych z jego udostępniania. ”
A Virtualo przecenia ją z 9.10 na 5 złotych. To jakieś „Virtuallove” jaja z czytelników, czy inny żart ???
Z tego co widzę – darmowe jest pojedyncze opowiadanie, które przy okazji nadało tytuł całemu zbiorowi opowiadań.
Zresztą zdarza się przecież że tekst udostępniony za darmo (np. Metro 2033 w PDF) jest też sprzedawany oficjalnie.
Dokładnie. To, że autor daje wszystkim ludkom w internecie licencję na bezpłatne użytkowanie niekomercyjne nie znaczy, że nie może komu innemu (wydawnictwu) udzielić licencji na odsprzedaż, zapewne nie za darmo :)
BTW. Z Metrem 2033 jest o tyle ciekawy przypadek, że Głuhowski poszedł z książką do wydawcy, ale ten nie chciał mu wydać, więc autor wrzucił do internetu za darmo. Dopiero gdy w internecie powieść zbierała coraz większe zainteresowanie wydawcy się zreflektowali.
Już wyjaśniam – link w artykule prowadzi do darmowego opowiadania Autorki, opublikowanego w serwisie http://www.rw2010.pl, a dziś w Virtualo jest do kupienia w promocji cały zbiór opowiadań, wydany przez Oficynę wydawniczą RW2010 – i link do tej promocji pojawia się na stronie ŚC.
Dzięki za wyjaśnienie, pośpieszyłem się z pretensjami. Przepraszam :)