W grudniu wspominałem tutaj o e-bookach z Narodowego Centrum Kultury w Nexto. Poza cenami 9,49 zł na większość tytułów, było też sporo darmochy.
Mam dwie dobre informacje.
Po pierwsze – promocja wcale nie skończyła się w grudniu, jak zakładałem i np. pozycje z serii „Zwrotnice czasu” kupimy nadal za mniej niż dychę.
Po drugie – darmochy jest jeszcze więcej i nawet wyborcza.pl zwróciła uwagę na serię e-booków z historią polskiej muzyki. O co chodzi?
Cykl wydawniczy Historia Muzyki Polskiej składa się z 12 tomów omawiających kolejne epoki historii muzyki: Średniowiecze, Renesans, Barok, Klasycyzm, Romantyzm, okres między Romantyzmem a Współczesnością i Współczesność. Wszystkie książki wchodzące w skład publikacji, zostały napisane przez wybitnych muzykologów, znawców okresów, którym poświęcili swoje prace. To jedyny w swoim rodzaju cykl wydawniczy, który w naukowy sposób opisuje kompleksowo, na tle kultury europejskiej, rozwój i historię muzyki polskiej od początku naszej państwowości aż do roku 2000.
Na razie dostępnych jest 6 części:
- Historia Muzyki Polskiej. Tom 1, cz. 1: Średniowiecze do roku 1320
Elektroniczna wersja publikacji, w której Jerzy Morawski, znawca muzyki średniowiecznej, kreśli początki życia muzycznego na ziemiach polskich. Na podstawie książki powstał szereg audycji radiowych Wojciecha Włodarczyka, emitowanych w II Programie Polskiego Radia we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. - Historia Muzyki Polskiej. Tom I, cz. 2: Średniowiecze 1320 – 1500
Druga część tomu Średniowiecze z cyklu Historia Muzyki Polskiej – kontynuując rozważania Jerzego Morawskiego, Katarzyna Morawska przedstawia rozwój muzyki polskiej w latach 1320 – 1500. - Historia Muzyki Polskiej. Tom II: Renesans 1500 – 1600
Elektroniczna wersja Renesansu Katarzyny Morawskiej, znawczyni muzyki dawnej. Autorka przedstawia w publikacji kulturę muzyczną w Polsce w XVI w. oraz twórczość wokalną i wokalno-instrumentalną tego okresu. - Historia Muzyki Polskiej. Tom IV: Klasycyzm 1750-1830
Elektroniczna wersja IV tomu Historii Muzyki Polskiej. Autorka, Alina Nowak-Romanowicz, muzykolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, była jednym z najznakomitszych znawców muzyki polskiej okresu klasycyzmu i wczesnego romantyzmu – książka Klasycyzm 1750-1830 to dzieło jej życia i ukoronowanie badań naukowych. - Historia Muzyki Polskiej. Tom V, cz. 2a: Romantyzm. Twórczość muzyczna 1850 – 1900
Elektroniczna wersja publikacji traktującej o polskiej twórczości muzycznej w okresie Romantyzmu. Autorka pracy, Irena Poniatowska, pokazuje, z jakich tradycji czerpali nasi kompozytorzy i szczegółowo omawia ich dokonania na polu opery, pieśni i kantaty. - Historia Muzyki Polskiej. Tom V, cz. 2b: Romantyzm. Życie muzyczne w Warszawie 1850 – 1900
Elektroniczna wersja publikacji traktującej o życiu muzycznym Warszawy w okresie Romantyzmu. Autorka, Elżbieta Szczepańska-Lange, z pasją, w oparciu o szereg dokumentów epoki (m.in. XIX-wieczne recenzje i listy), przedstawia stolicę, która mimo napiętej sytuacji politycznej tętni muzyką – to tutaj tworzą wielcy kompozytorzy polscy, w tym autor Halki – Stanisław Moniuszko.
Na stronach NCK znajdziemy też linki do iTunes. Czekam na kolejne tomy, szczególnie poświęcone muzyce XX wieku.
Co, jeśli chcemy posłuchać omawianej muzyki? Od września 2013 roku w II Programie Polskiego Radia nadawane były codzienne audycje, które na razie objęły średniowiecze – no, muzyki za dużo nie ma, bo wiele z niej pozostaje w sferach domysłów badaczy. :-) Linki do playlist na Youtube:
We wspomnianym wyżej artykule słusznie łączy się tę akcję z innym serwisem trzejkompozytorzy.pl uruchomionym w ramach Ninateki. To jeszcze lepszy debiut, dzięki któremu każdy może zapoznać się z polską muzyką współczesną.
Z innych darmowych pozycji z NCK warto się zainteresować jeszcze dwoma tytułami.
Kopalnia Wujek. W hołdzie tym, którzy odeszli za wcześnie – przygotowany przez Tomasza Nowarę zapis pacyfikacji kopalni „Wujek” podczas stanu wojennego.
Publikacja jest próbą rekonstrukcji historycznych wydarzeń, jakie rozegrały się zarówno na terenie kopalni „Wujek”, jak i w najbliższej okolicy w pierwszych dniach stanu wojennego. Wszystko widziane oczyma samych strajkujących, sił milicyjno-wojskowych, cywili, mieszkańców, rodzin, przypadkowych świadków. Praca ta dotyka także postaw i wartości (patriotyzm, solidarność, odpowiedzialność, honor, ojczyzna, wiara, szacunek, moralność, miłość) oraz pokazuje ludzkie słabości (donosicielstwo, tchórzostwo, bestialstwo). Publikacja ma pomóc czytelnikowi w zrozumieniu problemu pacyfikacji poprzez ukazanie wydarzeń na specjalnie stworzonej mapie poglądowej i planie działań sił pacyfikacyjnych.
Kultura a rozwój – podręcznik ekonomii kultury pod redakcją Jerzego Hausnera.
Podręcznik Kultura a rozwój pokazuje jak wartości nie-ekonomiczne, na których oparta jest kultura, mogą służyć szeroko rozumianemu rozwojowi, a także jak pojęcie „wartości” jest kształtowane przez kulturę. Książka składa się z pięciu części. W pierwszej Autorzy wyjaśniają znaczenie podstawowych pojęć takich jak kultura, dziedzictwo i rozwój. W drugiej części systematyzują wiedzę na temat polskiego sektora kultury. W trzeciej części pokazują jak dziedzictwo przyczynia się do rozwoju społecznego oraz podają praktyczne wskazówki jak wykorzystać ten potencjał. W czwartej części omawiają problematykę kreatywności, innowacyjności oraz nowych wzorów uczestnictwa w kulturze. W piątej i ostatniej części wszechstronnie omawiają relacje pomiędzy kulturą i wolnym rynkiem.
Z tematów już niedotyczących czytników, za to jak dotyczących muzyki. Dostałem niedawno z NCK informację o ich nowej aplikacji na iPada: Przyjaciele: Zagórski/ Szaybo, która ucieszy wszystkich miłośników płyt winylowych.
Niezwykły, interaktywny katalog wystawy okładek płyt winylowych dwóch wybitnych polskich grafików: Stanisława Zagórskiego i Rosława Szaybo. Dwaj przyjaciele jeszcze z czasów studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 60. ubiegłego wieku, zrobili później błyskotliwe kariery – Stanisław w Nowym Jorku, a Rosław w Londynie.
Pracom artystów towarzyszą wywiady, które przeprowadził z nimi kurator wystawy i autor filmu dokumentalnego „Przyjaciele na 33 obroty”, Grzegorz Brzozowicz.
Dla zwiedzających interaktywną wystawę przygotowaliśmy również quiz, a Rosław Szaybo pokazał „na dokładkę” tekę swoich plakatów.
(Aha, a w warszawskiej galerii Kordegarda można obejrzeć wystawę z okładkami płyt winylowych. Muszę się wybrać).
Oby więcej takich niespodzianek i publikacji.
Okładka:Historia Muzyki Polskiej. Tom 1, cz. 1: Średniowiecze do roku 1320 Historia Muzyki Polskiej. Tom 1, cz. 1: Średniowiecze do roku 1320
Darmocha – jakie nieeleganckie słowo. Przepraszam że marudzę, ale słowo darmocha od razu w moich oczach obniża wartość polecanej rzeczy. Przypomina mi te kontenery w supermarkecie w których kotłują się przecenione książki. Dobra, zaraz się napiję kawy to mi przejdzie. Pozdrawiam.
Jesli po cenach obnizonych to nie za darmo. Poza tym w takich kontenerach calkiem ciekawe ksiązki mozna wyłuskać. I, nie nawiązując już do postu na który odpowiadam, musze przyznac, że najbardziej mnie smiesza ludzie, którzy nigdy nie schylą sie do owych darmoch, lub do kupowania z koszy z obnizkami, albo w secondhand’zie, albo nawet w biedronie, bo kojarzą to z obniżeniem własnego statusu. A to tylko kompleksy, prowincjonalne kompleksy.
„bezkosztowa oferta promocyjna”?
:-D
EDIT: Za 10zł jest zbiór haiku Dariusza Brzóski-Brzóskiewicza. Wow.
Cytując ze strony 17 tego historycznego zbioru:
Ech… Muszę dać na wstrzymanie, bo kusi mnie Papierweiss.
Na szczęście wersja demo jest obszerna i można pić z tej krynicy…
Przeczytałem darmowy fragment Haiku – daję 10/10
Dzięki za info!
Jejku!!!
Szukałem Brzóski w druku i nigdzie nie mogłem znaleźć, a tutaj za bezcen. Dzięki wielkie !!!
W Koobe Brzóska za 9.03
Książki te są dostępne też w Koobe, jakby kto nie lubił Nexto.
E-bookowa wersja „Historii muzyki polskiej” doczekała się już pierwszych reakcji na blogu poświęconym muzyce klasycznej:
http://szwarcman.blog.polityka.pl/2014/01/27/ksiezycowa-muza/#comments
Jak widać, formaty czytnikowe traktowane są tam póki co z nieufnością, poszukuje się raczej sposobów skonwertowania plików do PDF :-)
Bo po prawdzie, to wersja PDF też by się przydała. :-)