Niektóre czytniki PocketBook odczytują również formaty AZW oraz AZW3, które kojarzone są wprost z Amazonem.
To, że PocketBook na liście obsługiwanych formatów miał od dawna MOBI nikogo nie dziwiło. Bo ten mobilny format, stworzony prawie 20 lat temu przez francuską firmę Mobipocket obsługuje większość czytników. W świecie użytkowników Kindle znany jest on jako „stary MOBI”, bo Amazon te formaty wielokrotnie zmieniał. Inne rozszerzenie stosowane przez Amazon to AZW.
Z kolei AZW3 jest tzw. nowym formatem MOBI – Amazon wprowadził go w połowie poprzedniej dekady, używając określenia Kindle Format 8 (również KF8). Była to ich odpowiedź na międzynarodowy standard EPUB3. Dziś, gdy wysyłamy na nasze czytniki Kindle pliki EPUB – są one konwertowane w chmurze Amazonu właśnie na AZW3 i pliki z tym rozszerzeniem trafiają na czytnik.
W osobnym artykule przedstawiłem zagmatwane historie związane z różnymi wersjami formatów MOBI.
Formaty AZW i AZW3 obsługiwane są przez czytniki PocketBook z oprogramowaniem 6.5, wprowadzanym sukcesywnie od kwietnia 2022. W tym momencie są to:
- Touch Lux 4 (6.5.2307)
- Touch Lux 5 (6.5.2890)
- InkPad 3 (6.5.2892)
- InkPad 3 Pro (6.5.2893)
- Color (6.5.2304)
- Era (6.7.584) – sprzedawany od niedawna nowy model ma oprogramowanie 6.7, na których oba formaty działają od początku.
Na razie obsługa nowych formatów nie działa na Touch HD 3, InkPad X oraz InkPad Lite i InkPad Color. Zapewne i one zostaną zaktualizowane.
Wgrałem testowo na Touch Lux 4 kilka plików AZW3 i działają podobnie do epubów. Okładki są, spis treści jest, formatowanie podobne. Pierwsze otwarcie zajmuje kilka sekund, ale potem wszystko już działa sprawnie. Oczywiście pliki muszą być bez DRM.
Jest więcej interesujących zmian. Jak się okazuje, pliki AZW oraz AZW3 można również wysyłać na czytniki mailowo przy pomocy znanej usługi Send To PocketBook. Sprawdził to też po mojej sugestii Cyfranek. Ta usługa przyjmuje po prostu wszystkie obsługiwane przez czytniki PB formaty.
Warto uświadomić sobie rzecz nieco absurdalną: amazonowa usługa Send To Kindle nie przyjmuje mailowo plików AZW3 (choć można je wgrać na Kindle po kablu) – robi to zaś konkurencja. Jak dotąd PocketBook nie pochwalił się tym w żadnej informacji prasowej – a warto, bo jest to znakomity prztyczek w kierunku giganta.
Co to dla nas oznacza w praktyce? Jeśli ktoś się będzie przesiadał z Kindle na PocketBooka, a na Kindle wysyłał pliki mailowo – wtedy nie będzie musiał szukać epubów, albo konwertować, po prostu ze starego czytnika przegra pliki na nowy.
PS. Z innych zmian w wymienionych modelach – wprowadzono nowy silnik do czytania PDF i tym samym przyspieszono ich działanie (przyjrzę się temu jeszcze). Szybciej powinny otwierać się komiksy, a także spis treści w epubach. No i (wreszcie!) dodano obsługę języka ukraińskiego. Przykładowo tu opis zmian w języku angielskim dla Touch Lux 5.
Czytaj dalej:
- PocketBook InkPad Color 2 – nowy czytnik z kolorowym ośmiocalowym ekranem!
- PocketBook InkPad 4 też ma już tryb nocny!
- PocketBook ogłasza czytnik InkPad 4! Ekran Carta 1200 i wbudowany głośnik
- PocketBook InkPad Color 2 już u mnie jest! Oto pierwsze wrażenia na temat nowego czytnika z kolorowym ekranem
- Jak działa obsługa pamięci USB-OTG na czytnikach? Testuję PocketBook, inkBOOK, Onyx Boox i Kindle!
- PocketBook InkPad X wycofany ze sprzedaży. Miał ekran Mobius i świetną obsługę PDF. Przegrał z notatnikami?
„To nie więcej interesujących zmian. Jak się okazuje…”
Chyba z rozpędu skleiły Ci się dwie myśli :)
Taaak, niedostatek snu i redakcji. Już poprawione.
Mam InkPada 3 U740.6.5.1379 i czytnik zgłasza, że mam najnowszą wersję oprogramowania. Ręcznie pobierać i wgrywać?
Tak. Na stronie Producenta aktualna wersja oprogramowania czytnika to 6.5.2922
Czyli nawet Pocketbook może się zmienić pod klienta, a Amazon nadal nie potrafi
Kilka dni temu była aktualizacja na pocketbook hd3, czy to jest ta sama aktulizacja co ta?
Dla zainteresowanych – stosowna aktualizacja jest już dostępna na czytnikach Touch HD 3 (wersja 6.5.2919). Changelog zawierał stosowną informację o wsparciu dla AZW oraz poprawkach dot. plików PDF.