To już miła tradycja. Po raz piąty ze strony Nagrody im. Janusza Zajdla pobierzemy Zajdlową Antologię – z opowiadaniami nominowanymi do tegorocznej edycji.
Przypomnę, bo pisałem o nominacjach w maju, że opowiadań nominowanych jest siedem:
- Juliusz Braun „Lo faresti per me?”, w: Smokopolitan 1/2016,
- Michał Cholewa „Bunt maszyn”, w: „Geniusze fantastyki”, wyd. Genius Creations
- Agnieszka Hałas „Panicz z Ertel-Sega”, w: Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu, wyd. Fabryka Słów
- Magdalena Kucenty „Paradoks Bliźniąt”, w: Smokopolitan 3/2016
- Łukasz Orbitowski, Michał Cetnarowski „Wywiad z Borutą” (seria Legendy Polskie) – wyd. Allegro, Powergraph
- Anna Szumacher „Na nocnej zmianie”, w: Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu, wyd. Fabryka Słów
- Anna Szumacher „To byliśmy my”, w: Silmaris 2/2016.
Z tego sześć trafiło do antologii, którą pobierzemy w formatach MOBI, EPUB oraz PDF. Wyjątkiem jest „Wywiad z Borutą” – ale ten jest od dawna dostępny na stronie Legendy Polskie.
Inna sprawa, że wśród pozostałych opowiadań – większość też była już opublikowana w sieci, teraz dostajemy wszystkie w jednym e-booku.
Zwycięzcę poznamy już za niecały miesiąc, podczas festiwalu Polcon 2017, który odbędzie się w Lublinie. Uczestnicy Polconu będą mogli wziąć udział w głosowaniu, dlatego tym bardziej warto przeczytać niniejszy zbiór.
To już piąta edycja antologii, podlinkuję poniżej moje omówienia poprzednich:
- Antologia Zajdlowa 2016
- Opowiadania nominowane do Zajdla 2015
- Opowiadania nominowane do Zajdla 2014
- Opowiadania nominowane do Nagrody Zajdla 2013 (w części) za darmo
Uwaga – linki do strony z opowiadaniami w pierwszych trzech przypadkach nie działają, mam nadzieję, że to tylko chwilowe.
Takie kompilacje to wielka gratka dla wszystkich miłośników fantastyki. Nawet jeśli nie śledzimy czasopism „branżowych”, mamy okazję, by trzymać rękę na pulsie i wiedzieć co jest najlepszego wśród fantastycznej krótkiej formy.
No i pytanie – czytaliście te opowiadania? Które byście polecili? Zapraszam do komentarzy.
Czytaj dalej:
- Opowiadania nominowane do Nagrody Zajdla za rok 2019 – darmowa antologia na czytniki
- Fenix Antologia: Zajdel 2019 – zbiór z 15 opowiadaniami bezpłatny do maja 2020
- Fantazmaty: nanoFantazje 2.0 – kolejna bezpłatna antologia mikroopowiadań
- Fantazmaty: Kryształowe smoki 2019 – bezpłatna antologia opowiadań z konkursu
- „Ścieżki wyobraźni: Inkszy welt” – kolejna bezpłatna antologia Śląskiego Klubu Fantastyki
- Fantazmaty: Umieranie to parszywa robota – kolejna bezpłatna antologia na czytniki
Skąd można pobrać poprzednie zbiory? Linki już nie działają.
Faktycznie, widzę, że odpowiednie podstrony zniknęły z zajdel.art.pl. Napisałem do nich w tej sprawie.
Proszę, udostępniłem na moim serwerze: http://files.ck40.ovh/index.php?dir=zajdel-antologia/
(niekomercyjnie i bezpłatnie, więc wg informacji w ebookach jest to legalne, chociaż brak w nich jakiekolwiek licencji)
Dzięki za mirror!
A masz może dostęp do antologii Zajdla w pozostałych formatach (mobi, pdf)?
Byłbym wdzięczny za udostępnienie…
Oj nie, tylko epub pościągałem.
Ale przynajmniej dla 2016 możesz ściągnąć z oficjalnej strony jak zmodyfikujesz link. Starsze pewnie też są, ale nazw plików nie pamiętam.
Zrobiłem drobne porządki na moim serwerze, kopie antologii są teraz dostępne pod linkiem:
http://files.ck40.ovh/zajdel-antologia/
Panie Robercie mam dla Pana propozycję. Chodzi o temat Self-Publishingu. Fajnie by było przeczytać taki artykuł z informacjami dla początkujących pisarzy amatorów. W jakich programach można pisać książkę, na jakich platformach można za darmo bądź odpłatnie opublikować ebooka. Bo teraz są takie możliwości, że nie trzeba wydać złotówki aby podzielić się swoją twórczością a wielu osobom by się to przydało.
No własnie takich platform nie ma – przynajmniej w Polsce – zbyt wiele. Chętnie opublikuję jakiś artykuł gościnny, jeśli ktoś robił różne podejścia przy publikacji.
Akurat zupełnym przypadkiem jest mocno pr-owy artykuł na gazeta.pl, chodź dotyczy etapu przed samym wydaniem książki.
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,22156628,pisanie-ksiazek-i-opowiadan-to-nie-jest-laska-splywajaca.html
Pisać każdy może, jeden lepiej drugi gorzej, ale problemem pozostaje jak to wydać, najlepiej bez kosztów i trochę na tym zarobić.
Serwis Smashwords dostarcza serię ebooków o tym jak przygotować tekst do publikacji u nich, jak dopasować formatowanie itp itd. Mają narzędzia do konwersji z formatów office’owych, więc można im wysłać plik word’a czy LibreOffice i po ich stronie będzie reszta pracy. Mają umowy z wieloma wielkimi sklepami w sieci i można bardzo prosto wysłać swoją książkę do Amazonu, Apple, Google, itd… Smashwords jest nastawione na rynek anglojęzyczny, ale nie mają restrykcji o język, widziałem też kilka pozycji po polsku u nich.
Kod do Woblinka? Ładnie proszę?
A wracając do samych opowiadań ;-)
Lektura przede mną. Jak na razie tylko wywiad znam, czytałem i słuchałem, tutaj poleciłbym wersję audio. Interpretacja duetu Drabek – Janda – kapitalna! I na prawdę w moim odczuciu, żeby przegonić tę pozycję w wyścigu o nagrodę inne opowiadanie to będzie musiało wejść na wyżyny, których w ostatnich latach nie było.
Tutaj roszady mogą być związane z siłą fanów konkretnego autora, już w historii tej nagrody były sytuacje, że słabsze opowiadanie wygrywało, ale popularnego i lubianego autora.
Darmowe publikacje wszystkich nominowanych ułatwiło dotarcie do innych opowiadań i trochę bardziej sprawiedliwie się zrobiło.
Czy zauważyliście, że na liście nie ma żadnego opowiadania z Nowej Fantastyki? Jakiś czas temu była dyskusja, przy okazji ich ankiety, czy wrócić do wersji elektronicznej i prenumeraty elektronicznej, czy nie? Świadczy to o coraz słabszym poziomie opowiadań z NF, czy może sile fandomu krakowskiego, bo coraz więcej opowiadań ze Smokopolitana się ukazuje i to regularnie, corocznie? Sam mam spore zaległości zarówno z czytaniem Smokopolitana jak i NF, więc ciężko mi się opowiedzieć o ich bieżący poziom, pierwsze numery smokopolitana wspominam z sympatią, choć i tak stawiałbym na NF – lepsze pozycje zagraniczne ;-)
A może to wychodzi, że obecnie dla krótkiej formy mają rację tylko darmowe periodyki lub antologie wydawane z odpowiednim budżetem marketingowym?
A ja właśnie chciałem pomarudzić co do wersji audio wywiadu. Owszem, zacne te interpretacje wykonane przez parę aktorską. Niestety mam wrażenie jakby oba teksty zostały nagrane oddzielnie. Brak tam dialogu. Każdy zajął się swoją działką. I tylko swoją.
Ciekawe spostrzeżenie z Nową Fantastyką, faktycznie nic nie ma. A jeśli przeczytałeś już pozostałe nominowane opowiadania, to podziel się wrażeniami :) Warto sięgać?