Z księgarni Publio pobierzemy 5 bezpłatnych audiobooków przygotowanych przez Muzeum Historii Polski.
Jak sama nazwa instytucji wskazuje – są to książki poświęcone historii Polski.
Oto lista z krótkimi opisami.
Marysieńka Sobieska – Tadeusz Boy-Żeleński
Podróże przez Europę, dworskie intrygi, wojenne wyprawy, wielka polityka i ognisty romans – wszystkie te elementy XVII-wiecznej rzeczywistości zgrabnie się przeplatają w pełnej humoru książce młodopolskiego literata i tłumacza francuskich klasyków. Dzięki dynamicznemu i ironicznemu niekiedy stylowi Boya zgłębienie biografii francuskiej królowej Polski okaże się prawdziwą przyjemnością.
Życie polskie w dawnych wiekach (Wiek XVI-XVIII) – Władysław Łoziński
Wydana po raz pierwszy w 1907 roku książka lwowskiego powieściopisarza, historyka i encyklopedysty to barwny i niezwykle szczegółowy opis dawnych obyczajów polskiej szlachty. Łoziński w kolejnych rozdziałach zaznajamia czytelników z architekturą i wyposażeniem polskich zamków, pałaców i dworków, odkrywa tajniki mody, przywołuje zwyczaje kultywowane w rodzinach i życiu towarzyskim.
Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII w – Władysław Łoziński
Samosądy, pojedynki, rabunkowa gospodarka, sąsiedzkie i rodzinne porachunki – tak wyglądała XVII-wieczna codzienność na Czerwonej Rusi. Przewodnikiem po takiej rzeczywistości jest Władysław Łoziński – lwowski pisarz i historyk. Książka, choć wydana po raz pierwszy prawie 120 lat temu, a traktująca o jeszcze dawniejszych czasach, wciąż jest wciągającą i emocjonującą lekturą.
22 stycznia 1863 – Józef Piłsudski
Książka komendanta Legionów i późniejszego marszałka Polski to opis przygotowań do Powstania Styczniowego i wybuchu zrywu. Piłsudski nie tylko przypomniał przebieg poszczególnych bitew, lecz także przeanalizował i ocenił przyjętą przez dowódców taktykę.
Insurekcja warszawska – 17 i 18 kwietnia 1794 r. – Wacław Tokarz
Niezwykle szczegółowy opis dwudniowych walk insurekcji warszawskiej z 1794 r. Wacław Tokarz, żołnierz i historyk wojskowości, przygotował książkę na podstawie wnikliwej kwerendy w archiwach rosyjskich. Praca zainteresuje nie tylko miłośników historii powstań, lecz także varsavianistów pragnących poznać wydarzenia w stolicy sprzed ponad 200 lat.
Są to znane pozycje, należące do klasyki polskiej książki historycznej, teraz w profesjonalnym nagraniu. Możemy je odsłuchać także (w częściach) na kanale YouTube Muzeum.
Warto wspomnieć, że nagrania powstały w ramach projektu „Klasycy historiografii”, zainicjowanego przez Antoniego Pawlickiego wraz z Agnieszką Więdłochą oraz Magdaleną Górską – a wszystko sfinansował rządowy program „Kultura w sieci”.
Z prezentacji audiobooków na stronie Muzeum Historii Polski:
Rozmówcy zgodnie podkreślali, że wybrane teksty są zaskakująco aktualne, a przede wszystkim świetnie napisane. Dyrektor MHP mówił m.in., że język każdego z autorów jest piękny i przystępny. Opisanie rzeczywistości takiej jaką jest, jest wielkim walorem tej literatury. Mówiąc o Władysławie Łozińskim Kostro zauważył niezwykłe przygotowanie merytoryczne tego, co wiązało się z pracą w Ossolineum. Dyrektor MHP podkreślił, że Łoziński to utalentowany autor literatury pięknej, co także zaważyło na jakości książek historycznych. Dla niektórych słuchaczy audiobooków zaskoczeniem może być też znakomity język literacki Józefa Piłsudskiego, który co podkreślił Kostro był też znakomitym stylistą.
Aktorzy interpretujący klasyków historiografii podkreślali, że autorzy piszą językiem niezwykle plastycznym, pełnym kolorów z umiejętnością opisu szczegółów. Dla Antoniego Pawlickiego inicjatora całego przedsięwzięcia ważny w czytanych tekstach jest też krytycyzm autorów w stosunku do szlachty i magnaterii.
Program „Kultura w sieci” został ogłoszony na wiosnę jako sposób dofinansowania twórców przez Ministerstwo Kultury w czasie pandemii. Miałem już okazję oglądać sporo koncertów zrealizowanych w jego ramach, nie mam jednak wątpliwości, że audiobook jest czymś, co będzie dla nas dostępne i przydatne nawet, gdy o pandemii już nie będziemy pamiętać…
Warto więc pobrać, dajcie znać, od której zaczniecie przesłuchanie. :)
Czytaj dalej:
- Pamiętniki Uchodźcze – bezpłatny e-book i audiobook z Magazynu Kontakt
- „Obłąkane historie” – nowa, bezpłatna antologia z Wydawnictwa Gmork
- Meta w Mjanmie – bezpłatny e-book o roli Facebooka w konflikcie etnicznym w Mjanmie (Birmie)
- Fantazmaty: nanoFantazje 3.0 – kolejna bezpłatna antologia mikropowiadań.
- Opowiadania nominowane do Nagrody Zajdla za rok 2023 – bezpłatna antologia na czytniki
- Kolejne Fantazmaty: „Na zgliszczach” – bezpłatna antologia opowiadań postapo
Dziękuję. Już mam je na wirtualnej półce.
Świetna sprawa – dzięki piękne za info!
A tak przy okazji:
inne powieści historyczne W. Łozińskiego („Oko proroka”, „Skarb watażki”, „Madonna Busowiska”, „Opowiadania imć pana Wita Narwoja rotmistrza Konnej Gwardji Koronnej”) można pobrać bezpłatnie w różnych formatach (epub, mobi, pdf) ze stron Wikiźródeł.
Ostatnio czytałem i polecam – lektura stara, ale cagle jara :^)