Oto kolejna promocja przeznaczona tylko dla nas. Tylko z kodem SWIATCZYTNIKOW w koszyku kupimy wszystkie książki Editio po 13,90 zł. W tym artykule przedstawię najciekawsze tytuły z tej serii.
Kod ważny jest do 2 grudnia i działa zarówno na e-booki, jak i audiobooki.
Editio to marka Grupy Wydawniczej Helion, która idzie w nieco innym kierunku niż istniejące wydawnictwa. Dotąd gliwicka firma specjalizowała się w książkach bardzo praktycznych – albo informatyka (Helion), biznes (Onepress), psychologia i poradniki (Sensus, Septem), albo wreszcie przewodniki (Bezdroża).
Editio ma być sposobem na… przyjemne spędzenie wolnych chwil i oderwanie od zgiełku dnia codziennego. Zacytujmy opis ze strony wydawnictwa:
Inteligentna publicystyka oraz beletrystyka z najwyższej półki gwarantują świetną i mądrą rozrywkę. Editio to starannie wyselekcjonowana literatura dla ludzi myślących i oczekujących od książki więcej, niż tylko zabicie czasu.
Obecnie cyfrowy katalog Editio to ponad 40 tytułów. Co mamy do dyspozycji?
Dwie wielkie nowości od blogerów
Na te książki jakakolwiek promocja jest chyba po raz pierwszy, bo przecież wyszły zaledwie parę dni temu.
Król biurowej klasy średniej – Maciej Mazurek
Nie trzeba pracować w agencji interaktywnej żeby zakochać się w czarno-białych rysunkach z bloga Zuch Rysuje, absurdy pracy biurowej na całym świecie i w każdej branży bywają podobne. Nie wszyscy przy tym wiedzą, że Zuch również pisze – i tego drugiego bloga cenię może jeszcze bardziej.
Pierwsza książka Mazurka to również blog, ale nie autora – tylko jego komiksowego bohatera, grafika zatrudnionego w małej agencji, gdzie zmaga się z typowym szefem, typowymi klientami, no i własną pożałowania godną egzystencją.
Jak komiks wypada na czytnikach? Zaskakująco dobrze.
Wersja MOBI (po lewej) ma każdy rysunek jako osobny obrazek i wyświetla ich tyle ile się zmieści.
Wersja PDF (po prawej) też całkiem czytelnie prezentuje się na ekranie 6″ (nawet bez przekręcania) i w tej postaci ją chyba przeczytam.
Radzka radzi: Tobie dobrze w tym! – Magdalena Kanoniak
To nie jest taki typowy poradnik, w rodzaju „kup to i to”. Raczej wskazówki jak stworzyć swój własny styl, w którym będziecie się czuły dobrze (bo książka skierowana jest dla kobiet).
Autorka vloga Radzka pokazuje, jakie rodzaje garderoby pasują do różnych typów kobiecych sylwetek. A jest tych typów sporo. Gruszka, jabłko, klepsydra, modelkowa chłopięca w kilku rodzajach i sylwetki powiększone… Ciekawy jest rozdział o zakupach, bo zwraca też uwagę na możliwości kupna ubrań w sklepach znajdujących poza Polską, ale w Unii.
Wersja czytnikowa przygotowana jest całkiem nieźle – no, tam gdzie mowa o kolorach, trudno o dobrą ilustrację, ale sądzę, że będzie się bardzo dobrze czytać – a po powrocie do domu można rzucić okiem na plik PDF.
Reportaże i historia
Barszcz ukraiński. Wydanie II rozszerzone – Piotr Pogorzelski
Zacznę od tej pozycji reportera Polskiego Radia na Ukrainie, bo to chyba wciąż najlepszy tekst na temat tego kraju. Kilkanaście rozdziałów, każdy poświęcony jakiemuś fragmentowi ukraińskiego życia, uzupełnione o wywiady.
Patrzyliśmy na organizację Euro i zakładaliśmy, że Ukraina może troszkę od nas odstaje, ale poza tym to niewiele się różni. Popularne stwierdzenie, że to taka „Polska z lat 90”, zresztą sam takie wrażenie wyniosłem z jedynego mojego tygodniowego pobytu 12 lat temu. Tymczasem to jest duży błąd. Wyobraźmy sobie kraj, gdzie nikt nie przepuszcza karetek na sygnale – bo na sygnale to jeżdżą głównie „uprzywilejowani”, a tych nikt nie lubi. Wyobraźmy sobie kraj, gdzie becikowe jest znacznie wyższe niż w Polsce, a jednocześnie… za wszystkie usługi medyczne trzeba płacić łapówki, na co idzie kasa właśnie z tego becikowego. No i kraj o podzielonej tożsamości – w którym połowa ludzi mówi po ukraińsku, druga połowa po rosyjsku. To jest tak, jakby w Polsce zabory potrwały przez kolejne 100 lat i połowę narodu zrusyfikowano.
Wałkowanie Ameryki – Marek Wałkuski
To z kolei przegląd tego, co powinniśmy wiedzieć na temat Stanów Zjednoczonych, które niby znamy z filmów, ale rzeczywistość bywa znacznie bardziej ciekawa. „Wałkowanie” nie jest typowym reportażem, nie ma tu przygód dzielnego autora w obcym kraju czy też rozmów z ludźmi – jest przegląd statystyk i wyjaśnianie zjawisk, z których niekoniecznie zdajemy sobie sprawę – np. jak bogata jest amerykańska scena religijna i jakie znaczenie dla dużej części kraju ma country.
Dłuższa recenzja na moim blogu prywatnym. Tam też trochę cytatów, jak np. ten:
W USA człowiek na co dzień spotyka się z bezinteresowną uprzejmością. Przekonanie, że trzeba pomagać innym, Amerykanie mają tak głęboko wpojone, że czują się w obowiązku wskazać drogę, nawet gdy sami jej nie znają.
Albo:
Jak zauważył brytyjski pisarz Gilbert Keith Chesterton, Ameryka jest jedynym krajem na świecie stworzonym wokół wyznania wiary, jakim była Deklaracja niepodległości. Brytyjczykiem, Polakiem czy Rosjaninem człowiek stawał się poprzez urodzenie, wspólną historię i tradycję. W wypadku USA było to niemożliwe, ze względu na ogromną populację imigrantów. Elementem łączącym Amerykanów były więc wspólne wartości, takie jak: wolność, demokracja, równość wobec prawa, egalitaryzm i indywidualizm.
Wprawdzie niedawno Wałkuski wydał (tym razem dla Znaku) kolejną pozycję, ale po tę nadal warto sięgnąć.
Klątwa gruzińskiego tortu – Maciej Jastrzębski
Pierwszy raz w tej cenie książka o Gruzji korespondenta Polskiego Radia, o której premierze pisałem miesiąc temu. Odsyłam też do wywiadu z autorem, który powstał na podstawie Waszych komentarzy.
To jest niebywałe, że w sumie mały kraj wywołuje u nas tyle emocji i pojawia się tak dużo publikacji na jego temat. Tutaj mamy połączenie osobistych doświadczeń autora, ale i solidnej porcji wiedzy na temat tego kraju.
W tej samej cenie kupimy też pierwszą książkę Jastrzębskiego: Matrioszka Rosja i Jastrząb.
System Białoruś – Andrzej Poczobut
Kolejna książka o bliskim (dla nas) wschodzie, którą będziemy czytali z otwartymi ustami, bo dla mieszkańca Warszawy to przecież niecałe 200 kilometrów stąd. Autora znamy z licznych relacji w Gazecie Wyborczej, które mają zwykle wspólny motyw – białoruski reżim znów pognębił jakiegoś opozycjonistę. Taki schemat sprawia, że Łukaszenka nie wydaje nam się zbyt poważnym dyktatorem, możemy się naśmiewać z jego miłości do kołchozów. Ale Białorusinom nie jest w śmiech, a pocieszny batka ma w swoim życiu wiele niewyjaśnionych dotąd epizodów…
Książka wyjaśnia, jak to się stało, że były szef kołchozu doszedł w ogóle do władzy, jak wykorzystał irytację Białorusinów amatorszczyzną polityków początku lat 90. i jak na fali walki z korupcją stał się medialnym zbawicielem narodu, a potem – jak w powieści sensacyjnej – zagarnął władze w kilku ruchach. Ważne jest to, że Poczobut nie idealizuje opozycji, bo to jej słabości Łukaszenka zawdzięcza swoją pozycję. W miarę jak zbliżamy się do dzisiejszych czasów – widzimy jak ludzie poradzili sobie z życiem w absurdalnym państwie i jaką może mieć ono przyszłość.
Sun Tzu pod Gettysburgiem. Ponadczasowe mądrości sztuki wojennej – Bevin Alexander.
Popularność nauk mistrza Sun Zi przejawia się w dziesiątkach książek na temat zastosowania sztuki wojennej w rozwoju osobistym czy prowadzeniu firmy. Autor tej książki powraca niejako do źródeł – analizuje 10 kampanii wojennych i pokazuje je z punktu widzenia nauk mistrza. Są m.in. Waterloo (1815), Bitwa pod Marną (1914), niemiecka kampania francuska z 1940, jak również wojna koreańska. Mamy tu więc połączone lekcje historii i strategii.
Publicystyka i poradniki
Szkoła twórczego pisania. Jak zostać autorem bestsellerowych powieści – Joanna Wrycza-Bekier
Autorka poradnika nie jest może autorką bestsellerów, ale prowadzi bloga poradnikpisania.pl i przygotowała bardzo ciekawą lekturę.
Zacznę cytatem ze wstępu: W Polsce rozpowszechnione jest niezrozumiałe przeświadczenie, że pisania nie można się nauczyć. Z pewnością pokutuje dominujący przez lata w polskiej literaturze mit romantyczny, zgodnie z którym dzieło literackie jest, niczym Wielka Improwizacja, wytworem obezwładniającej siły natchnienia. Nic bardziej mylnego. O ile można wyobrazić sobie wiersz powstały pod wpływem nagłej iluminacji, to 500-stronicowa powieść jest niewątpliwie owocem systematycznej pracy.
Efekty tych Wielkich Improwizacji nieraz widzimy w serwisach self-publishingowych, a kiepski warsztat autorów niezależnych potrafi położyć dobre pomysły. Każdy rozdział to jakiś element składający się na udaną powieść. Fabuła, narracja, dialogi, opisy miejsca, problem pierwszego zdania. I co ważne – sporo przykładów, głównie z literatury popularnej (np. Musierowicz, Szmidt), choć zdarzają się też klasycy – Miłosz, Camus, Iwaszkiewicz. Nie sądzę, abyśmy mogli na tej podstawie nauczyć się pisać, ale będziemy umieli krytycznie spojrzeć na to co piszemy i też – wiedzieli od czego zacząć. No, może kiedyś napiszę tę powieść? Tymczasem książka o Kindle czeka i prosi o moją uwagę.
Biuro Wszelkiego Pocieszenia – Wojciech Zimiński
Autor znany jest choćby z Trójki i TVN24, można się więc spodziewać różnych treści, ale wstęp Artura Andrusa ustawia temat – będzie lekko i inteligentnie.
Mamy tu zbiór krótkich i dłuższych felietonów na temat naszej codzienności. O jeździe samochodem, o dzieciach, o palaczach, złodziejach i ciepłej bieliźnie na zimę.
W sam raz na pocieszenie w długie sobotnie wieczory, gdy akurat w radiu nic nie ma ciekawego.
Związane skrzydła. Dlaczego polskie samoloty spadają. Raport pilota – Robert Zawada.
Po katastrofie smoleńskiej okazało się, że mamy w Polsce wielu specjalistów od lotnictwa. Wciąż jednak warto posłuchać fachowca. Książka wydana w roku 2011, ale została napisana przed 2010 – i pokazuje realia lotnictwa wojskowego z lat 90-ych i dwutysięcznych.
Piotr Gociek w Rzeczpospolitej skomentował tę książkę tak, że przypomina mu skecze Monty Pythona, tylko że niestety jest prawdziwa i opisuje polską rzeczywistość, gdzie kolejni politycy chcący wojsko naprawić, psują je w innym miejscu.
Nie piętnuje po nazwisku, tylko po zjawisku, żeby głupotę było widać bez barw partyjnych. Jeden „humanizował” wojsko i kompletnie rozwalił w nim dyscyplinę, drugi martwił się głównie rozliczaniem nadgodzin żołnierzy, trzeci kazał studiować kulturoznawstwo, a dla innego lotnictwo było prywatną firmą powietrznych taksówek.
Filozofia, duchowość
Jak zostać mistrzem. Trening doskonałości – Robert Greene
Zdałoby się, że to taki typowy poradnik, a jednak od pierwszych zdań widać, że ma w sobie drugie dno, które zresztą trochę trudno rozgryźć. Autor twierdzi, że wybitni ludzie mają pewną cechę, którą nazywa biegłością, która pozwala im opanować i kształtować rzeczywistość, a jednocześnie mieć kontrolę nad innymi ludźmi i sobą. Śledząc biografie takich ludzi jak Da Vinci, Franklin – albo z nowszych czasów: Paul Graham czy Gleen Gloud – można się tej cechy nauczyć. Ponad 300 stron w papierze i prawie 8 tys. lokacji na Kindle sprawiają, że to nie jest lektura na jeden wieczór, ale raczej porządny podręcznik na parę tygodni. Oryginał w Amazonie ma ocenę 4,5/5 i ponad 300 recenzji.
Kapłan diabła. Opowieści o nadziei, kłamstwie, nauce i miłości – Richard Dawkins
Wybitny biolog stał się ostatnio twarzą tzw. nowego ateizmu, szczególnie gdy napisał „Urojenie Boga”, mylnie w Polsce tłumaczone jako „Bóg urojony”. Niezbyt mi z Dawkinsem po drodze, ale z tej książki dobrze go poznamy. Nie jest to tekst ciągły – raczej zbiór różnych felietonów, esejów czy przemówień Dawkinsa, wydany w Stanach w oryginale w roku 2004.
Wojna światopoglądów. Czy naukowcy mają duszę? – Deepak Chopra, Leonard Mlodinow
To jest pewien kontrapunkt do artykułów Dawkinsa. Oto słynny autor new Age oraz równie słynny popularyzator fizyki (współautor „Jeszcze krótszej historii czasu” Hawkinga) wspólnie podejmują temat trudny do pogodzenia.
Książka to kilkanaście tematów, takich jak pochodzenie wszechświata, ewolucja, natura czasu, umysł a mózg, co czyni nas ludźmi, z których każdy został omówiony przez obu autorów w formie odrębnych esejów. Co myślę, że istotne – obaj nie polemizują za dużo ze sobą (choć odnoszą się do argumentów drugiej strony), po prostu przedstawiają swój punkt widzenia. Bardzo ciekawa lektura, zarówno jeśli będziemy trzymali się mocno jednej ze strony, jak również, gdy mamy swoje zdanie.
Na koniec sześć tytułów opartych na podobnym schemacie:
- Gra o tron i filozofia. Słowo tnie głębiej niż miecz
- Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem
- Igrzyska śmierci i filozofia. Rzecz o podglądactwie
- House i psychologia. Humanitaryzm jest przereklamowany
- Batman i filozofia. Mroczny rycerz nareszcie bez maski
- Dexter. Taki sympatyczny morderca
To jest rewelacyjny pomysł na przybliżenie zagadnień naukowej filozofii przez pryzmat popularnych książek i seriali. Czasami może troszkę to naciągane, wydarzenia z książek stanowić mogą luźny pretekst do napisania o jakimś poważnym temacie – ale właśnie o to chodzi, żeby zaciekawić i wciągnąć.
Potrafię sobie wyobrazić, że wypisy z „Gry o tron” trafiają na zajęcia z filozofii na pierwszym roku studiów – i byłoby to może skuteczniejsze, niż wałkowanie Kanta, z którego chyba w wieku 19 lat niewiele się rozumie.
I jeszcze bez dokładniejszego opisu trzy książki, których wspólnym mianownikiem jest Dalajlama: Kot Dalajlamy – David Michie, Szczęście młodego umysłu. Nauki Dalajlamy, Ścieżka buddyzmu tybetańskiego. Koniec cierpienia i odkrycie drogi do szczęścia. Kto zainteresowany, ten oceni czy mu się przyda. :-)
Literatura piękna
Wśród książek wydawanych przez Editio jest też beletrystyka i choć chyba na razie nie doczekali się wielkiego hitu, to jest kilka nieźle ocenianych tytułów.
Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca – Katarzyna Droga
To saga rodzinna oparta na kanwie pamiętnika dziewczyny urodzonej w latach dwudziestych – i doprowadzona do końca wieku XX.
Wszystko zaczyna się od pamiętnika Janki, dziewczyny zaledwie pięć lat młodszej od odzyskanej, niepodległej Polski. Janka rodzi się i mieszka w niewielkiej wiosce Stokowo nad Narwią. Wiedziona potrzebą zachowania dla przyszłych pokoleń wiedzy o tym, co było, spisuje losy swych bliskich od początku dwudziestego wieku. Cała opowieść o pokoleniach osnuta jest wokół jej osoby, bo życie Janki upływa w najbardziej burzliwym okresie naszych najnowszych dziejów. Czas wojny i to, co po niej, mocno odbił się na losach rodziny, raz na zawsze odmieniając stabilny dotąd świat.
W LC ocena 7,4/10. A sporych fragmentów powieści możemy posłuchać na stronach Polskiego Radia.
Podsumowanie
Omówiłem kilkanaście tytułów, w promocji Editio znajdziecie kilkadziesiąt. Wszystkie po 13,90 zł z kodem „SWIATCZYTNIKOW” – który ważny jest do 2 grudnia.
Działają również tradycyjne zniżki dla stałych klientów za częste zakupy w Ebookpoint. Jeśli więc mamy stały rabat 5% to za książkę zapłacimy 13,21 zł.
Kapłan diabła:
– ebook – 32zł
– książka (razem z wysyłką) – 33zł
Król biurowej klasy średniej
– ebook – 30zł
– książka (razem z wysyłką) – 31zł
serio?
No właśnie po to są kody rabatowe. :-)
Wskazane jest czytanie ze zrozumieniem…
„Związane Skrzydła” są po 27,90 zł, a kupiłem je po 13,21 zł…
13.90zł minus stały rabat 5% :) piękna rzecz, gdy oczekuje się wyższej kwoty, a tu jest ciut mniej.
Tak, no niestety (nie przykro mi ;) ). Przywilej stałych klientów…
Jeśli już mowa o tłumaczeniach, to „złudzenie” wydaje się lepszym odpowiednikiem „delusion” niż „urojenie”.
Jest poprawnie; urojenie to deluzja, a złudzenie to iluzja.
Super! Czekałam, aż książka Zucha będzie w promocji – za 24, może 20… a tu taka niespodzianka :)
Dzięki! 8 pozycji zakupionych. Z ponad 200PLN zrobiło się 100 – rabat za kod + obniżka stałego klienta.
Rafale. Moja żona nie może się dowiedzieć o Twoim istnieniu, bo Cię zabije :). Tyle książek kupuję ostatnio, że strach.
A kto to jest Rafał? Dobrze, że ja tez nie wiem o jego istnieniu. ;-)
fakenszit. Robercie rzecz jasna. Skąd Rafał nie wiem, ale się dowiem ;)
Klasyka, sporo ludzi myli te dwa imiona :D
Zastanawia mnie ile osób korzysta z tego typu promocji i jak ma się to do ilości egzemplarzy sprzedanych bez promocji. Jako, że to Ty, Robercie, przekierowujesz ludzi do księgarni, masz albo będziesz miał jakieś statystyki ile osób z tego skorzystało?
Osobiście, parę książek po opisach wydało mi się ciekawych, ale trochę szkoda byłoby wydać na nie po ~30 zł, bo po prostu nie wiem czy mi „podpasują”, ale za te 13,90 nabyłem kilka. :>
Mam częściowe statystyki tego ile jest kliknięć i zamówień z moich linków partnerskich, ale oczywiście nie wiem ile łącznie zamówień generuje taka promocja i jak to się ma do innych kanałów sprzedaży księgarni…
Właśnie taki cel mają promocje „pakietowe” – cena na tyle niska, że w sytuacji gdybyś nie kupił jednego tytułu – to kupujesz na przykład cztery i wydajesz więcej. :-)