Ruszył właśnie trzeci pakiet miejski QuickRage, z kolejnymi książkami na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości miast.
Pierwszy pakiet miał miejsce w 2017, drugi – rok temu. Obecny zawiera ponownie książki z wydawnictw Karakter, Wysoki Zamek oraz Dowodów na Istnienie.
Za co najmniej dwa złote dostaniemy pierwszą z książek:
- Dobrze nastrojone miasto. Czego współczesna nauka, pradawne cywilizacje i ludzka natura mogą nas nauczyć o przyszłości życia w miastach – Jonathan F.P. Rose
Za minimum średnią (ok. 29 zł) dwie kolejne:
- Kształt zieleni – Lance Hosey
- Pełnia architektury – Walter Gropius
Za dwie średnie (ok. 58 zł) jeszcze trzy :
- Wojna z pięknem. Reportaż o oszpeceniu Szwecji – Fredrik Kullberg
- Rowerowe miasto. Holenderski sposób na ożywienie miejskiej przestrzeni – Melissa i Chris Bruntlettowie
- 13 pięter – Filip Springer
Dodatkowo dla subskrybentów: Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach – Filip Springer.
Podlinkowałem naszą porównywarkę. Przypomnę, że w subskrypcji decydujemy się na miesięczną opłatą za wszystkie pakiety z danego progu w miesiącu. Najniższa opłata to 24 zł, najwyższa 69 zł. Kupując subskrypcję w lipcu dostaniemy ten pakiet oraz BookRage z Robertem Szmidtem.
Przy poprzednich pakietach o tej tematyce pisałem, że powinna być to lektura obowiązkowa dla osób, które decydują o kształtach naszych miast – samorządowców, radnych, aktywistów, ale również dla mieszkańców. Cenne w tych książkach jest to, że możemy uczyć się nie tylko na swoich błędach, bo wiele podejść zostało już sprawdzone w innych miastach świata.
W tym pakiecie mamy też zaktualizowane wydanie „13 pięter” Filipa Springera. Zacytuję swoją rekomendację sprzed paru lat:
Od dawna polecam ten reportaż każdemu mieszkańcowi dużego miasta, bo każdy się odnajdzie w kilkunastu historiach wypełniających jej drugą część. W Polsce mało kto jest zadowolony z miejsca, w którym mieszka i aż dziwne, że ta książka jako pierwsza chyba podejmuje kwestie mieszkaniowe III RP. Springer pokazuje 13 pięter różnych współczesnych patologii. Ludzie, którzy mieszkają w lokalach wynajmowanych na firmy, bo te są tańsze, a urzędy udają, że nie widzą innego zastosowania. Ludzie, którzy są wyrzuceni przez „czyścicieli kamienic”, albo oszukani przez developerów. Losy wynajmujących, podstawowy problem, czy wolno wbić swojego gwoździa czy nie. No i historie kredytowe. Łącznie z opowieścią człowieka mieszkającego z rodziną w garażu, bo na dom już nie starczyło. Wszystko uzupełnia punkt widzenia bankowców i doradców kredytowych.
Charakterystyczna dla klimatu książki jest przytoczona przez Springera wypowiedź młodego człowieka, który mieszkanie dostał od rodziców i czuje się… gorszy od swoich rówieśników, bo on nie musi walczyć o to mieszkanie, nie musi zaciągać kredytu na 30 lat. Z tym koresponduje wizerunek człowieka biorącego kredyt mieszkaniowy jako osoby dorosłej – jakby dopiero zdolność kredytowa miała nobilitować. Skoro bank decyduje, aby dać mi kilkaset tysięcy, to chyba traktuje mnie poważnie? No właśnie – to banki nauczyły nas myśleć o kredycie jako czymś normalnym. A przecież uwiązanie przez 30 lat do takiego zobowiązania normalne nie jest, co Springer odkrywa np. w Berlinie.
Nieco może przydługa, ale poruszająca jest pierwsza część książki – autor cofa się do czasów II RP i pokazuje, że wtedy występowały podobne problemy. Obok eleganckich willi i apartamentowców, zamieszkałych przez elity, były też brudne czynszowe nory, gdzie czasami w jednej izbie gnieździła się 10-osobowa rodzina. Ludzie zarabiający mało mieli tak jak dzisiaj niewielkie szanse na jakąkolwiek stabilizację mieszkaniową.
Są też rozwiązania – nie ze wszystkimi trzeba się zgadzać, ale po lekturze 13 pięter będziemy mieli okazję do rozmów na niejednym spotkaniu towarzyskim.
Dodam tylko, że jest to drugie wydanie reportażu (pierwsze wydało Czarne, drugie Karakter) i większość historii została uzupełniona – najbardziej te o czyścicielach kamienic.
Jeśli chodzi o Springera, druga książka z pakietu – „Zaczyn” ma już trzecie wydanie, ale ono chyba ma taką samą treść jak poprzednie.
Tradycyjnie przy zakupie wybieramy, ile dostaną wydawcy, ile organizator akcji. Pakiet miejski #3 trwa do 25 lipca.
Czytaj dalej:
- Koniec pakietów BookRage/QuickRage – wydawnictwo ArtRage zapowiada zmiany
- ArtRage uruchamia własną księgarnię z e-bookami!
- Nadchodzą podwójne warszawskie Targi Książki 2023 – e-czytelnicy mogą przyjść… pooglądać papier :)
- Amazon ogłasza zakończenie sprzedaży czasopism na Kindle. Mamy pół roku na znalezienie innego źródła
- „Obłąkane historie” – nowa, bezpłatna antologia z Wydawnictwa Gmork
- Wolne Lektury nie dostały stabilnego finansowania na ten rok i proszą o wsparcie
Komentarze do tego artykułu można śledzić także w formacie RSS.