Krótka informacja: użytkownicy czytnika PocketBook Touch Lux 4 powinni za chwilę mieć nowe oprogramowanie w wersji 6.0.
To już trzeci model z dużymi zmianami. Jako pierwsza ta wersja pojawiła się na Touch HD3 i omawiałem ją dokładnie na początku kwietnia.
Z kolei dwa tygodnie temu wersję 6.0 dostał czytnik InkPad Pro. Zacytuję informację prasową:
Warto przypomnieć, że użytkownicy, którzy zainstalują nową wersję oprogramowania będą mogli skorzystać z:
- Nowego wyglądu interfejsu dla wszystkich aplikacji, powiadomień oraz paneli zarządzania. Zmieniony został także sposób prezentacji „informacji o książce”.
- Obsługi aplikacji Legimi i pakietu usprawnień, w którym, poza nowym logiem, pojawiają się:
- Nowy interfejs
- Zmodyfikowany wygląd sekcji statystyk
- Zarządzanie książkami (usuwanie ich z konta, sortowanie w porządku rosnącym lub malejącym po dacie dodania na półkę, dacie otwarcia, pobrania na urządzenie, po tytule lub autorze)
- Wyszukiwanie książek po tytule lub autorze
- Filtrowanie listy książek według kategorii: „Wszystkie”, „Tylko pobrane”, „Tylko niepobrane”
- Wyświetlanie ilości stron pozostałych do końca rozdziału.
- Obsługi formatu EPUB3.
- Zmienionego układu głównego menu, w którym można dodawać ikony ulubionych aplikacji dostępnych na czytniku.
- Czytnik zyskał szybsze wybudzanie z trybu uśpienia i wyższą responsywność panelu dotykowego.
Najważniejsze są chyba zmiany w obsłudze Legimi i choćby to jest argumentem, aby czytnik zaktualizować.
Przypomnę, że Touch Lux 4 to podstawowy czytnik PocketBooka z oświetleniem i najtańszy z obsługą Legimi. Testowałem go dokładnie po premierze.
Przy okazji warto wspomnieć o promocji na stronie dystrybutora: z okazji Dnia Matki wybrane etui do czytników PocketBook kupimy o 99% taniej. I w ten sposób Touch Lux 4 z okładką możemy mieć za 466 zł.
Nie wiem dlaczego tak długo czeka się na nowe oprogramowanie do Inkpada 3.Teoretycznie od Pro różni się tym, że miał już Legimi..
Ale Legimi chyba nie jest domyslnie dodawane w firmware, tylko dziala jako aplikacja do sciagniecia, prawda? Bo ja akurat nie chce tego miec u siebie.
Jeśli wcześniej miałeś PocketBook Cloud (które podmieniane jest przez Legimi) to powinieneś mieć nadal. W razie jakby jednak podmienili, kontakt z supportem (podajesz nr seryjny) i odwracają to.
Nie, nidy nie uzywalem PocketBook Cloud. Wiec mam nadzieje pozostac Legimi-free, nawet jezeli kiedys zdecyduje sie na wersje 6 firmware :-)
No to chyba nie ma znaczenia, co masz na ikonce na dole ekranu, Księgarnię Bookland, PB Cloud czy Legimi. :)
Ale Pocketbook sprzedaje w calej Europie, wiec po co w innych krajach pokazywac ikonke Legimi?
No ale to tak jest, że w polskiej dystrybucji powinno być Legimi, w niemieckiej jest Cloud, bo tam są księgarnie które z Cloud współpracują. Ale jak kupimy np. PB w niemieckim Amazonie, możemy podać obsludze numer seryjny i tam ręcznie Legimi włączą, działa to też na odwrót (opisywał to u siebie Cyfranek).
Ale z tego wynika, ze ikonka zalezy od wersji jezykowej interfejsu, a nie od kraju sprzedazy. Bo przeciez wersja firmware jest jednakowa na wszystkie kraje – sprawdzalem.
Czyli jak Hiszpan kupi czytnik we Francji i ustawi sobie jezyk polski, to bedzie mial Legimi?
Wersje oprogramowania są różne, dla różnych krajów. Do każdego modelu czytnika jest przygotowywany inny firmware. Np. w niektórych krajach Europy Zachodniej w oprogramowaniu w wersji 6.0 są wyświetlane rekomendacje ebooków z partnerskich księgarni internetowych. Funkcjonalność Legimi była przygotowywana specjalnie na nasz rynek.
@pocketbook
Sciagnalem najnowszy firmware do inkpada 3 ze strony polskiej oraz zagranicznej. Porownalem binarnie i to sa identyczne pliki.
Naprawde jest zauwazalna roznica w responsywności pomiedzy wersjami 5 i 6? Czy to tylko marketinkgowa mowa?
Ja testowałem tylko na HD3 i nie zauważyłem różnicy. Ale ten czytnik był i tak dość żwawy. Na TL4 nie instalowałem jeszcze (wczoraj soft nie był jeszcze dostępny).
Dzieki. Ja jestem zadowolony z najnowszej wersji 5 na Inkpad 3 wiec jakos nie wiedze potrzeby przesiadania sie. Legimi mnie nie interesuje, a kilka tygodni temu na zagranicznych forach beta-testerzy pisali, ze wersja 6 miala mnostwo bledow.
Na PocketBook InkPad 3 Pro różnica jest zauważalna i znaczna.
A jakie ogolne wrazenia z nowej wersji oprogramowania?
Generalnie jestem zadowolony. Widać postęp.
Na moim Touch Lux 4 mam wersję 5.20.1508 z 24.10.2019 i przy próbie aktualizacji pisze, że posiadam najnowszą wersję. Dziś dwukrotnie sprawdzałem.
@GG aktualizowałeś pobierając skądś plik *.bin i kopiowałeś do pamięci czy poprzez aktualizacje automatyczne? Mój czytnik nie widzi najnowszej aktualizacji. Ktoś może ten proces potwierdzić?
Aktualizacja była dostępna online.
Z tego co widzę aktualizacja jest dostępna na stronie. Zawsze można skopiować na czytnik.
https://www.pocketbook-int.com/int/support/pocketbook-touch-lux-4
Dzięki za wpis. Zastanawiam się na ile jest pewna ta aktualizacja, w sensie stabilności i czy nie wnienie jakichś problemów. Ktoś z Was już ją wgrywał na czytnik?
Na moim Poketbook Inkpad 3 Pro działa stabilnie od 8 maja. Używam regularnie czytnik.
Do dziś nie mieliśmy żadnych zgłoszeń o błędach w oprogramowaniu 6.0 dla TL4
Dziękuję za odpowiedź. Czy w razie czego można z pliku wgrać poprzednią wersję oprogramowania jeśli jest już wgrana najnowsza? Pytam teoretycznie na wszelki wypadek.
Jasne. Zawsze można. Gdyby była potrzebna pomoc, zapraszamy na priv na nasz fanpage :) Aktualizacja 6.0 jest dostępna na stronie https://pocketbook.pl/pl-pl/support-pl
A można wiedzieć dlaczego czytnik nie widzi tej aktualizacji? Ja tez próbuję od kilku dni zaktualizować czytnik i tez mam komunikat, że obecne oprogramowanie jest najnowsze.
Za trudne pytanie?
Dobre pytanie…
Generalnie soft na Ipkapd 3 Pro mogę polecić.
Pogorszyła się płyność działania, dłużej się odpala i książki też dłużej wczytuje.
Podpowie mi ktoś, jak usuwać przeczytane książki w Legimi z poziomu czytnika? I drugie pytanie, jak zrobić zrzut ekranu?
https://swiatczytnikow.pl/jak-zrobic-zrzut-ekranowy-na-czytniku-sposoby-dla-kindle-kobo-pocketbooka-onyxa-i-inkbooka/
Usuwanie książek z Legimi powinno odbywać się z poziomu aplikacji na stronie lub na komórce. Po synchronizacji te pozycje nie pojawią się na czytniku.
Natomiast zrzut ekranu przypisuje się do wybranego klawisza w Ustawieniach (Ustawienia osobiste, Mapowanie klawiszy, Klawisze globalne)
Dziękuję 😁
Czy jest możliwa zmiana na ilość ekranów do końca rozdziału?
Tak. Aby ustawić taką opcję należy:
1. Wejść do dowolnej książki;
2. Kliknąć skrajny prawy klawisz;
3. Z dolnego paska wejść w Ustawienia (symbol zębatki z dużym A);
4. Teraz z belki wybrać skrajną prawą opcję (ekran z czterema strzałkami);
5. Wyłączyć opcję „Wbudowane numerowanie stron”.
Dziękuję za odpowiedź.
W najnowszej wersji oprogramowania, jest możliwość usunięcia książki z poziomu czytnika.
szukam czytnika na którym mogę uruchomić mc (ncurses), ssh, gcc, ruby i normalna zewnetrzna klawiatura (kabel, bt)
Jeśli ktos zna z autopsji system na którym to działa prosze o informacje.
Generalnie jest słabo, czytniki to raczej zamknięte platformy. Pocketbook udostępnia SDK, ale jest kilka aplikacji i ztcp nie masz roota.
Zrootowany kindle daje pełny dostęp do systemu, ale też nie da się instalować żadnego softu poza kilkoma aplikacjami. Masz dostęp do konsoli przez ssh (USB-network lub wi-fi), bash, ale kompilatora nie ma.
Kompilowanie czegokolwiek na jednordzeniowym procku ARM to trochę sztuka dla sztuki, możesz przecież na intelu z opcją –target, trwa to znacznie krócej. Czemu nie jakieś Raspberry Pi? Chodzi o przenośność? Możesz dokupić ekran e-ink i pojemny powerbank, fakt że wyjdzie trochę drożej niż czytnik i w kieszeń nie zmieścisz (ale w plecak już tak). Tyle że sam ekran 6” 1448x1072px to w Botlandzie ~350 zł.
Wkrótce ma się pojawić inkplate w cenie $99, ale to raczej platforma do dłubania, poza tym na klonie Arduino, więc (o ile mi wiadomo) żadnego „poważnego” systemu tam nie zainstalujesz, chociaż…
Kupiłem teściowej (do Legimi) Touch Lux 4 i mam wrażenie, że czytnik jest strasznie wolny. Przeczytałem testowo jedną pozycję na sofcie 5.2o i było w miarę ok. Po aktualizacji do najnowszego oprogramowania Legimi działa strasznie wolno. Są tytuły, których praktycznie nie da się czytać. Powrót do ustawień fabrycznych nic nie dał. Takim kłopotliwym tytułem jest np. „Nie oddam szczęścia walkowerem” Agnieszki Jeż. Może ktoś sprawdzić u siebie te pozycję? Support producenta póki co milczy.
Potwierdzam posty dotyczące powolnego działania Legimi na Touch Lux 4. U mnie problem dotyczy na przykład „Złego” Tyrmanda, otwiera się długo i czasem zawiesza w trakcie czytania.
Mój Touch Lux 4 po aktualizacji do wersji 6 też stał się strasznie wolny… Nie używam Legimi, ogólnie czytnik działał wyraźnie wolniej. Wróciłem do poprzedniej wersji oprogramowania.
A w jaki sposób powróciłeś do poprzedniej wersji oprogramowania? U mnie po aktualizacji Touch Lux 4 też działa dużo wolniej.
Procedura.
1) Pobrać oprogramowanie sprzętowe na swój komputer;
2) Wypakować pobrane archiwum i skopiować zawartość do folderu głównego karty pamięci MicroSD lub pamięci wewnętrznej Urządzenia (na dowolne puste miejsce);
3) Wyłączyć Urządzenie. Wcisnąć przycisk W tył i przycisk W przód i przytrzymać je.
Wcisnąć przycisk uruchamiania urządzenia aż na ekranie pojawi się napis Aktualizacja oprogramowania sprzętowego… (Firmware update);
4) Postępować zgodnie z poleceniami na ekranie.
Po aktualizacji Urządzenie się zrestartuje.
Bardzo dziękuję za odpowiedź
Jeszcze raz dzięki, udało się:-)
Aktualizacja powoduje problemy podczas czytania niektórych ebooków. Książek wydanych przez Warbook nie da się praktycznie czytać. Losowo na początku rozdziału zatrzymuje się, po naciśnięciu przycisku w przód zmienia się tylko numer strony, natomiast tekst pozostaje ten sam. Po powrocie do wersji poprzedniej, jak ręką odjął.
Ja też miałem problemy z niektórymi wydawnictwami i książkami bardziej złożonymi, zawierającymi ilustracje, ramki i kod. Niestety to jest problem oprogramowania urządzenia, który występuje już od kilku wersji oprogramowania (różne błędy, ale jet ich wiele).
Nie polecam tego czytnika i tej firmy nawet po aktualizacji oprogramowania. Zwłaszcza do obsługi bardziej złożonych książek (innych niż literatura piękna, zawierających obrazki i kod). W oprogramowaniu roi się od błędów, co w moim przypadku powodowało: zacinanie się książki na danej stronie, powrót z książki do strony głównej, brak obsługi odnośników w obrębie strony. Błędy występują sporadycznie, ale i tak sprawia to, że urządzenia nie da się używać na niektórych książkach. Niektóre błędy występowały jeszcze w starszej wersji urządzenia. Część zgłoszonych błędów naprawiono, ale ciągle występują błędy.
Niestey dalej jest problem z czytaniem książek Legimi na Pocketbook Touch Lux 4, najnowsze oprogramowanie 6