Woblink obchodzi swoje dziewiąte już urodziny. Z tej okazji mamy masę promocji
Z tej okazji zmieniła się nawet strona główna księgarni. Do tej pory mieliśmy tam zmieniające się zapowiedzi promocji w karuzeli. Teraz – na głównej stronie dominują zapowiedzi promocji urodzinowych.
W artykule omówię dokładniej poszczególne promocje. Jak zwykle będzie też trochę moich poleceń.
Artykuł przygotowany we współpracy z Woblinkiem, wszystkie opinie są wyłącznie moje.
E-booki po 9,99 zł
14 e-booków po 9,99 zł w Woblinku – to element zmienny promocji urodzinowej, bo mamy nowe książki każdego dnia. Co we wtorek?
- Ostatnia arystokratka – Evžen Boček
- Seria o komisarzu Williamie Wistingu (Tom 9.). Jaskiniowiec – Jorn Lier Horst
- Co się komu śni – Andrzej Mularczyk
- Opowiem ci o zbrodni – Michał Kuźmiński, Marta Guzowska, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Małgorzata FUgiel-Kuźmińska, Igor Brejdygant
- Pięść – Bożena Walewska
Warto tu zwrócić uwagę na „Jaskiniowca”, choć nie jest to pierwszy chronologicznie tom serii o Wistingu, to bardzo dobre wprowadzenie do całości.
Link do promocji już działa.
Trzy kategorie
Zaczynamy od trzech kategorii tematycznych.
TOP – kryminał m.in.:
- Mock. Golem – Marek Krajewski (21,59 zł)
- Kasacja – Remigiusz Mróz (14,34 zł)
- Szadź – Igor Brejdygant (13,33 zł)
- Cicha noc – Małgorzata Rogala (17,94 zł)
TOP – literatura faktu – m.in.
- Wisła w ogniu – Szymon Jadczak (20,79 zł)
- Mindhunter – John Douglas (17,99 zł)
- Antyterroryści – Janusz Schwertner, Mateusz Baczyński (18 zł)
- Projekt Prawda – Mariusz Szczygieł (13,20 zł)
TOP – literatura obyczajowa – m.in.
- Matki i córki – Ałbena Grabowska (13,29 zł)
- Białe róże z Petersburga – Joanna Jax (11,16 zł)
- Tatuażysta z Auschwitz – Heather Morris (13,95 zł)
- Szczęście przy kominku – Gabriela Gargaś (17,94 zł)
6 ogólnych promocji
Sześć kafelków na stronie głównej Woblinka zwiastuje promocje, które w dużej części się powtarzają. Dlatego omówię je skrótowo.
Najlepsze książki w roku 2019 – nie chodzi tutaj o nowości, bardziej o tytuły najlepiej oceniane przez publiczność i krytyków.
TOP na listach Chcę przeczytać – to książki najczęściej dodawane do schowka.
Najwyżej oceniane w 2019 – to kolejna odsłona tego samego. :-)
Topowi autorzy – tu nie ma zaskoczeń. Od Chmielarza, przez Krajewskiego i Mroza, do Szczygła i Tokarczuk.
1300 e-booków o 40-60% taniej – dużo książek wydawnictw: Marginesy, Dowody na Istnienie, Videograf, RM, Książkowe Klimaty, MT Biznes.
Najlepsze tytuły do 19,99 zł – i jeszcze raz to samo. :-)
11 moich rekomendacji
To podsumowanie roku, będzie więc kilka powtórek z poprzednich poleceń, ale część książek w dobrych cenach jest dopiero teraz.
1. Sztuka powieści. Wywiady z pisarzami (16,34 zł)
500 stron rozmów z wybitnymi autorami XX wieku.
Jak pracują wielcy pisarze? O tajemnicach warsztatu opowiedzieli w wywiadach dla „The Paris Review” m.in. nobliści William Faulkner, Gabriel Garcia Marquez i Ernest Hemingway, a także tacy autorzy, jak Michel Houellebecq czy Jonathan Franzen.
Wszystkie rozmowy ukazały się pierwotnie w jednym z najbardziej znanych magazynów literackich świata, ukazującym się po angielsku w Paryżu od ponad 60 lat. „The New York Times” nazwał tę książkę „najbardziej niezwykłym i wyczerpującym zbiorem wywiadów, jaki istnieje”, zaś „Times Literary Supplement of London” dodawał: „ta książka zaintryguje i zachwyci każdego poważnego czytelnika i pisarza. Może nawet zainspirować.”
Recenzenci z LC zwracają uwagę na to, że oczywiście warto zacząć od ulubionych autorów, ale że też lektura wywiadu może nas skłonić do sięgnięcia po czyjąś twórczość.
Wyszła już druga część: Wywiady z pisarkami, ale promocji na nią nie ma.
2. Prognozuj – kto kliknie, kupi, skłamie lub umrze. Wprowadzenie do analityki predykcyjnej – Eric Siegel (19,31 zł)
Książka o zjawisku, które już ma miejsce, które dotyczy wszystkich nas, a o którym niewiele wiemy.
W tej wciągającej, fascynującej i zaskakująco przystępnej książce Eric Siegel, wiodący ekspert w dziedzinie analizy prognostycznej, pokazuje, w jaki sposób to działa i jak codziennie wpływa na życie każdego z nas.
Takie kształtujące trendy organizacje jak Chase, Facebook, Google, Hillary for America, HP, IBM, Match.com, Netflix, NSA, Pfizer, Target i Uber wykorzystują potencjał wielkich zbiorów danych, by prognozować ludzkie zachowania; także i twoje.
Dlaczego? Dlatego, że analiza prognostyczna przekształca branże i w znaczący sposób wpływa na to, co dzieje się na świecie. Przeczytaj tę książkę, aby się dowiedzieć, jak ograniczać ryzyko, zwiększać sprzedaż, doskonalić opiekę zdrowotną, optymalizować media społecznościowe, walczyć z przestępczością i wygrywać wybory.
Opinie na temat oryginału w Amazonie potwierdzają, że to jest bardzo przystępne wprowadzenie. Jest wiele przypadków udanych zastosowań analityki, jak i wpadek – jak np. słynna historia firmy Target, która wykrywała, że ich klientki są w ciąży.
3. Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta – Charles Montgomery (12,40 zł)
Książka bardzo na czasie, szczególnie warta przeczytania przez mieszkańców wielkich miast, gdzie toczą się wciąż dyskusje: zwęzić ulice, czy zwiększyć ich „przepustowość”? Więcej parkingów czy stojaków rowerowych? Jak pogodzić interesy mieszkańców i ludzi, którzy w centrum chcą pracować i bawić się?
W LC ocena 8,1/10, a ja zgadzam się z opinią, że powinna być to lektura nie tylko urzędników i radnych, ale również świadomych wyborców. Tym bardziej, że polityka lokalna to jest coś, na co możemy mieć największy wpływ. Pojedyncze głosy mogą zdecydować o wyborze radnych, a każdy może zgłosić swój projekt w budżecie partycypacyjnym.
Najważniejszy wniosek jest taki, że nie trzeba zgadywać – wiele pomysłów urbanistycznych zostało przetestowanych już w innych miastach. Wystarczy się po prostu uczyć na (cudzych) błędach i sukcesach.
4. Nie ma – Mariusz Szczygieł (18,40 zł)
60% zniżki na pozycję niedawno nagrodzoną NIKE, aczkolwiek cena okładkowa w większości księgarni po tej nagrodzie wzrosła. Książka w formie daleka od klasycznego reportażu, również dlatego, że jako swój temat przyjmuje nieobecność.
Z recenzji na blogu Krytycznym Okiem:
Każdy z nas doświadcza utrat i każdego dnia rozumiemy, że będzie ich coraz więcej. Myślę, że „Nie ma” wprowadza w stan potrzebnej harmonii i emocjonalnej równowagi – opowiadając o sprawach trudnych do uniesienia, pokazuje jednocześnie zaskakujące możliwości, które wynikają z tego, że coś znikło, odeszło, pozbawiło nas radości albo sensu istnienia. Zniknięcia mogące wpłynąć na nas bardziej, niż moglibyśmy przeczuwać, ukryte są czasem tam, gdzie ich w ogóle nie oczekujemy. Mariusz Szczygieł opowie o tym, jak on sam latami mierzył się z bezwzględnością utrat. W spojrzeniu na innych, którzy coś stracili, dojrzał to, co zyskał. Nie jest zachłanny w zbieraniu melancholijnych opowieści. Bardziej uważny w portretowaniu deficytów. I opowiadaniu o tym, jak mimo ich obecności wciąż staramy się zaznaczyć światu, że to jeszcze nie koniec, nie nasz koniec, nie koniec naszych przeżyć i refleksji. „Nie ma” wzrusza, ale też może podbudować w trwodze. Zachęca do uważnego rozglądania się wokół. Wszędzie czegoś nie ma, ale nie chcemy dostrzegać, że ten brak może być wyjątkowy. I nas, obcych mu, może jednak czegoś nauczyć.
Co ciekawe, na LC dominują recenzje już po przyznaniu NIKE (taka nagroda, to jak widać niesamowita reklama) i jest trochę narzekania. Nie ma ideału.
5. Rana – Wojciech Chmielarz (13,72 zł) – o 57% taniej.
To kolejna najniższa w historii cena za ostatnią powieść Chmielarza. Kryminał psychologiczny rozgrywający się w szkole, co nie jest wcale tak popularnym miejscem akcji w polskich powieściach. Z recenzji Polityki:
Co się Chmielarzowi udało, to uczynić ze stołecznej szkoły swoisty mikroświat, miejsce klaustrofobiczne. Problemy zamiata się tu pod dywan, w tym romanse czy ciążę nieletniej. Autorowi udało się też sportretować bohaterów paru pokoleń: młodych dźwigających na plecach problemy własne i własnych rodziców (jedna z dziewcząt rozważa samobójstwo – bo może to zbliży na powrót jej matkę i ojca) i nauczycieli bez minimum autonomii (nie wolno im palić ani nawet chodzić w żałobie). Każdy ma swoją traumę do przeżycia i tajemnicę do ukrycia. […]
Tak jak w poprzednim „Żmijowisku” jeden z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów bardziej już stawia na psychologię i obyczaj niż na zbrodnie same w sobie. O czym świadczy choćby to, że pierwszy trup pada koło setnej strony. Chmielarz pozostaje ekspertem od zaskakujących finałów, więc tym trudniej sobie wyobrazić, żeby kiedyś wątek zbrodni tak zupełnie pominął. Byłoby szkoda.
Skonfrontujmy jeszcze recenzję na blogu Krytycznym okiem.
To moje pierwsze spotkanie z Wojciechem Chmielarzem. Ta literacka przygoda – jak w przypadku Remigiusza Mroza – skończy się jednak na jednej książce. „Rana”, jakkolwiek przykuwająca uwagę i sprawna literacko, jest przede wszystkim powieścią niewiarygodną. Nie chodzi tylko o szaleńczy rozwój wydarzeń, w którym autor – mam takie wrażenie – zatracił kontakt z rzeczywistością, ale przede wszystkim o zupełnie nierealistyczne motywacje bohaterów. Robią rzeczy, których zaistnienie jest co najmniej wątpliwe, a dodatkowo działają w taki sposób, że narracyjne wolty raczej wywołują raczej śmiech niedowierzania, niż potęgują skupienie czytelnicze, które Chmielarz chce za wszelką cenę utrzymać na każdej stronie swojej powieści.
Tak się składa, że Jarosław Czechowicz jest nauczycielem i dalej w swoim tekście wylicza różne rzeczy, które w dzisiejszej szkole zdarzyć by się nie mogły. :-)
W tej samej cenie znane z ekranizacji Żmijowisko.
6. Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata – Magdalena Wolińska-Riedi (18 zł) – po raz pierwszy o 50% taniej
Jeśli tak jak ja oglądaliście „Młodego papieża” i zastanawialiście się, jak w tym Watykanie naprawdę jest, to jedna z książek dla Was. Nie ma co oczekiwać skandali czy pikantnych szczegółów, jest obraz codzienności sportretowany przez Polkę, która mieszkała tam jako żona szwajcarskiego gwardzisty.
Watykan to nie tylko siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, to również miejsce życia blisko czterystu obywateli, z czego stu świeckich, których sąsiadem jest sam papież.
Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie dwadzieścia lat. Teraz opowiada czytelnikom o tym, jak wygląda codzienne życie w najmniejszym państwie świata. Zdradza zaskakujące fakty i ciekawostki. Tłumaczy, jak działa system karny, administracyjny, opieka medyczna. Jak wygląda watykański paszport, ile cel ma tamtejsze więzienie i czy dzieci mogą zapraszać kolegów i robić w watykańskim mieszkaniu imprezy?
Czuje się przy lekturze, że autorka nie jest zawodowym reporterem (choć pracuje jako korespondentka TVP), ale autentyczność relacji rekompensuje nieco momentami sztywny styl.
7. Fast 800 – Michael Mosley (10 zł)
Książka ze strasznie długim podtytułem: „Rewolucyjny program żywieniowy oparty na okresowych postach, dzięki któremu błyskawicznie schudniesz i poczujesz się lepiej”
Autor bestsellera Jelita wiedzą lepiej w swoim stylu sprawdza to na sobie i udowadnia, że można! Na potrzeby eksperymentu przytył sześć kilogramów, a następnie w ciągu czterech tygodni zrzucił je. Waga pozostała stabilna. Oczywiście – jak na naukowca przystało – wykorzystał do tego wyniki najnowszych badań.
FAST 800 to autorski przełomowy program dietetyczny dr. Michaela Mosleya służący nie tylko utracie wagi, ale i zdrowiu. Zakłada trzyetapowy system poszczenia:
- dwutygodniowe ograniczenie liczby spożywanych kalorii do ośmiuset dziennie,
- post 5:2, czyli pięć dni zdrowego odżywiania i dwa dni ograniczenia kalorii do ośmiuset,
- okresowe głodówki, aby podtrzymać rezultaty.
Zabawne jest dla mnie to, że oto dzięki najnowszym badaniom odkrywamy zalety postu – praktyki, którą znała niemal każda religia, a która stosowana umiejętnie może mieć bardzo prozdrowotne efekty.
8. A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi – Agnieszka Pajączkowska, Aleksandra Zbroja (17,55 zł)
Autorki wydawnictwa Poznańskiego pokazują, że temat do reportażu czeka „za miedzą”, nie trzeba w tym celu jeździć daleko po świecie.
Autorki ruszają z Warszawy i okrążają województwo mazowieckie, rozmawiając po drodze z rolniczkami, gospodyniami, sklepowymi, przedsiębiorczyniami, bezrobotnymi. Na ławeczkach, podwórkach, gankach, przy kuchennych stołach, słuchają opowieści o życiu w miejscach, skąd młodzież wyjeżdża do szkół, a mężczyźni na zarobek, gdzie starsze pokolenie umiera, a młode często już nie wraca. To próba oddania głosu tym, które pozostają niewidoczne i niesłyszane. Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami?
Ktoś na LC sarkastycznie skomentował, że nie trzeba jeździć po całym województwie, podobne tematy znajdziemy na pierwszej lepszej wsi. Ale problem jest w tym, że wielu czytelników reportaży o obcych krajach tego może nie wiedzieć. I w tym widzę wartość tej książki.
9. Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego. Część 1 – Maciej Bernhardt (5,45 zł)
Książkę tę polecałem już wielokrotnie, jeszcze wtedy gdy była dostępna tylko w sklepie Histmaga.
Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego” to niezwykły, rzetelny i emocjonujący opis tego, jak wyglądało powstanie warszawskie, życie przed wojną i podczas okupacji, a także lata powojenne. widziane oczyma jednego z jego uczestników. Fragmenty wspomnień prof. Bernhardta spotkały się z żywym zainteresowaniem dziesiątek tysięcy ludzi.
Wspomniane fragmenty znajdziemy wciąż na Histmagu, ale warto mieć całość.
Jest też część II (4,45 zł) – obejmująca już lata powojenne, m.in. opis życia na tzw. Ziemiach odzyskanych.
10. Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy – Serhii Plokhy (24,59 zł)
Na fali popularności serialu „Czarnobyl” pojawiają się kolejne tytuły na ten temat. I dobrze, bo katastrofę i jej następstwa poznamy z różnych perspektyw.
Tutaj ukraiński historyk, który nie epatuje reporterską relacją, przedstawia raczej chronologię wydarzeń i drobiazgowo analizuje wpływ katastrofy na politykę.
Ustalając przyczyny awarii, obnaża mankamenty radzieckiej energetyki jądrowej. Uznaje tragedię w Czarnobylu za symbol upadku nie tylko sowieckiego przemysłu jądrowego. Twierdzi, że była ona początkiem upadku całego Związku Radzieckiego.
Równie ciekawa może być inna tegoroczna pozycja tego autora: Kwestia rosyjska. Jak budowano naród i imperium (29,14 zł) – mamy tu analizę tego, jak powstawała tożsamość rosyjskiego i radzieckiego imperium. Łatwiej będzie zrozumieć choćby działania Rosji na Krymie, w Donbasie czy w Syrii.
11. Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski – Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula (17,94 zł)
Tę rozmowę z historykiem Andrzejem Chwalbą polecałem w marcu – teraz ponownie jest taniej.
To jedna z tych książek, które poruszają temat „co by było gdyby”, ale wciąż to bardziej pozycja historyczna, niż fantastyczna – i jako historyczna broni się doskonale. Obaj rozmówcy nie pozwalają, aby wodze wyobraźni wypchnęły ich na kompletnie fantastyczne wody, a możliwe scenariusze polskiej historii uzasadniają faktami.
Zacząłem od lektury rozdziału o polskiej reformacji, w którym rozmówcy przekonują, jak blisko było do powstania polskiego kościoła narodowego, niezależnego od Rzymu. Można sobie wyobrazić, jak inaczej wyglądałaby dziś Polska.
Albo, co gdyby Bolesław Krzywousty nie podzielił kraju między swoich synów? Świetna okazja do odświeżenia „szkolnej” wiedzy, okazuje się na przykład, że według dzisiejszego stanu wiedzy czegoś takiego jak Testament Krzywoustego prawdopodobnie nie było.
Podsumowanie
Promocje urodzinowe Woblinka potrwają do czwartku, 12 grudnia. Warto sprawdzać codziennie pulę po 9,99 zł.
Jeśli coś ciekawego wygrzebaliście, dajcie znać.
Link do „14 e-booków po 9,99 zł” kieruje do złej promocji
Dziękuję, już działa. :)
Trafnie Robercie napisałeś o tym poście pod książką „Fast 800”. Naukowcy współcześni odkrywają teraz coś co odkryli już starożytni :) Takich przykładów jest dużo więcej.