Via Ebook Friendly
– kochanie, co ty tam robisz?
– noo bawię się opcjami podświetlania mojego Nooka.
Jak widać, funkcja podświetlania w czytnikach Nook (o czym artykuł wywołał spore emocje w komentarzach) doczekała się już pierwszych niewybrednych żartów. ;-)
Ciekawe, jakie będą żarty, gdy wyjdzie taka wersja Kindle…
A co do podświetlania – niezależnie od technologii, nie jest chyba zbyt zdrowe wpatrywanie się przez długi czas w jedno źródło światła, dlatego jednak czytników z taką funkcją używałbym tylko tam, gdzie nie jest całkiem ciemno, ale dostępne światło jest niewystarczające. Do czytania w łóżku wolałbym zwykłą lampkę.
Czytaj dalej:
- Onyx Boox Go – nowa seria „minimalistycznych” czytników. 7-calowy z kolorowym ekranem i 10-calowy bez… oświetlenia!
- Poprawki oprogramowania w czytnikach PocketBook: Legimi, wygląd okładek, Dropbox, słownik, Empik Go
- Onyx Boox zapowiada aktualizację 3.5.3 z minimalistycznym interfejsem i trybem ciemnym. Są też pierwsze recenzje Go 10.3
- PocketBook Color Note – nowy dziesięciocalowy, kolorowy e-notatnik z nietłukącym się ekranem Mobius
- Duże przejęcie na rynku czytników: PocketBook kupuje udziały w firmie Bigme, producencie czytników i e-notatników
- Usługa „Wyślij na inkBOOKa” nie działa już na starszych czytnikach inkBOOK
patrze, mysle, nie rozumie
co smiesznego w tym obrazku
jakby to byl penis czy cos to mozna by jeszcze dorobic jakas idee ale tego nie kumam szczegolnie ze to badania b&n potwierdzily ze ludzie chca opcji podswietlania
nie rozumiem tez slow o jednym zrodle swiatla, tam jest z 10 diod ktore sa pod plastikiem a my patrzymy na rozproszone swiatlo odbite …. niewiele to sie rozni od zarowki, gdyby to byly tanie katody ccfl to mozna by marudzic ze niszcza wzrok jak w starych monitorach ale tak ?
w kindlu tez bedzie, do czasu az jest to opcja wlaczana recznie to nie widze problemow, tzn widze jeden ale jeszze nikt nie opisal, jesli nalozona dodatkowa warstwa na eink pogarsza kontrast.
Bo widzisz, tu chodzi o kontrast całej sceny, na jaką oczy są wystawione. W przypadku, kiedy włączasz lampkę nocną, to ta oświetla nie tylko czytnik, ale też sufit, Twoje ręce, czy ścianę. Wszystkie obiekty są jaśniejsze, Twoje oczy przyzwalającą się po krótkiej chwili do tego, że światłem jest żarówka (która świeci na żółto, nie biało), a w pokoju jest dość widno. W przypadku, gdy światło emituje sam ekran a w pokoju (czy pod kołdrą) panują egipskie ciemności, oczy nie mogą się optymalnie dostosować. Kontrast takiej sceny jest znacznie większy, Twoje oczy nie są w stanie podołać takim różnicom kontrastu – albo pokój, albo czytnik. W tej sytuacji oczy zwyczajnie szybciej się zmęczą, po pewnym czasie pojawi się szczypanie, może łzawienie – podobnie jak w przypadku wpatrywania się w ekrany LCD. Podświetlenie to moim zdaniem fajna rzecz, jeśli diody emitujące światło będą dawać ciepłe światło – w granicach 4000K, bardzo równomierne. I żeby znacznie nie skracało to czasu pracy na baterii.
jak będzie w Kindle, to nagle się okaże, że bez oświetlenia po prostu nie można żyć – przecież Kindle ma nawet eink bielszy od Nooka :-P Fanboye twa mać.
say what?
gdzie ma bielszy ;) jak pamietam tony wypowiedzi i tu na blogu i na testyach to kindle toucz jasnoscia inka nie dorownuje classicowi a ten nie dorownuje klawiaturowemu ;)
a zaden z nich nie dorownuje nook ani jasnoscia ani szybkoscia zmiany stron ;) a wsystko to jest sciema bo to jest jeden ekran z jednej fabryki i osobniczo zmienny z kazda sztuka
trzymanie nooka to przyjemnosc ;)