Za drogo? Ustaw alerty cenowe na e-booki i kupuj taniej!

Test Kindle 7 generacji czyli nowego Kindle Touch

k7-front2

Przed Wami test nowego podstawowego modelu Kindle. Omówię jego najważniejsze funkcje i ocenię działanie w porównaniu z innymi czytnikami Amazonu.

Test kieruję zarówno do osób, które znają już wcześniejsze modele Kindle, jak i dla tych, dla których Kindle 7 będzie pierwszym czytnikiem. Zachęcam tez do lektury artykułu o pierwszych wrażeniach.

Ponieważ jednak sporo funkcji nowego Kindle jest takich samych jak w Paperwhite, nie jest to tak rozbudowany test, jak w przypadku tamtego czytnika – czasami będę odsyłał do innych artykułów.

Aktualizacja: od października 2015 czytniki do Polski wysyła bezpośrednio niemiecki Amazon – i jest to najbardziej opłacalna forma zamówienia. Dlatego wszystkie linki podmieniłem na amazon.de.

Jesienią 2015 pojawiła też się biala wersja Kindle 7.

Kwestia nazwy

Jak wspominałem nieraz, Amazon swój podstawowy model nazywa po prostu „Kindle” – co stanowi problem, gdy chcemy powiedzieć, o który konkretnie czytnik nam chodzi. Ostatnio jednak sami stwierdzili, że coś robili nie tak – bo na stronach pomocy i na koncie Amazonu piszą już o „Kindle 7th generation”, podobnie przy opisie okładek.

Zdecydowałem się więc na sporą woltę i nowy dotykowy model Kindle będę nazywał „Kindle 7”, choć argumenty za nazwą „Kindle Touch 2014” też były poważne.

Wygląd i wykonanie

Kindle 7 jest stosunkowo lekki (191 g) – na ten moment wagą ustępuje jedynie nieprodukowanemu w tym momencie Kindle Classic, również nowy Kindle Voyage z obudową z magnezowego stopu będzie nieco lżejszy.

Natomiast wygląd robi dość masywne wrażenie. Postukajmy w obudowę od tyłu, usłyszymy momentami głuchy odgłos – tak jakby w środku było dużo miejsca. Zresztą widać, że czytnik jest wyraźnie grubszy – na zdjęciu od góry: Classic, Paperwhite i K7.

k7-pod-pw-classic

Tył obudowy jest dość kanciasty, co chyba miało przypominać tablety Kindle Fire.

k7-tyl2

Czarny plastik z tyłu obudowy jest bardziej chropowaty (z wyjątkiem gładkiego logo Amazonu), z przodu gładki – co niestety przekłada się na zbieranie odcisków palców, choć w stopniu nieco mniejszym niż w Paperwhite.

Strasznie dziwnym pomysłem jest dla mnie umieszczenie napisu „kindle” pod ekranem w gładkim kolorze czarnym – jest on czasami niewidoczny, chyba że akurat odbija się w nim słońce…

k7-front3

Posiadaczy innych modeli Kindle zdziwi sporo miejsca pod ekranem – miejsca, którego nie zajmują np. żadne przyciski.

k7-wrekach

W praktyce jednak to nie przeszkadza – a i ułatwia czytanie – możemy np. trzymać czytnik od dołu i tylko przesuwać kciukami na ekran w celu zmiany stron.

Do nowego Kindle powinny pasować nieoficjalne okładki do poprzednich modeli, szczególnie te, gdzie czytnik przypinamy na rogach – ja np. używam wciąż testowanej kiedyś Amazon Basics, Udało mi się wcisnąć K7 do okładki dla Paperwhite firmy Tuff-Luv (kupiłem kiedyś, okazała się słaba, więc o niej nie pisałem), ale wybudzanie magnesem nie działało. Nie wiem, czy tej funkcji w czytniku jednak nie ma, czy też zmieniono lokalizację czujnika. Ale raczej to drugie – bo w opisie oficjalnej okładki mowa o wybudzaniu jest.

Oficjalne okładki do innych Kindle nie pasują – tam czytnik się wciska i musi być idealne dopasowanie.

Ekran i czytelność

W nowym Kindle pozostawiono stary ekran w technologii Pearl i rozdzielczości 800×600. Dzisiaj są już lepsze ekrany – ale te Amazon zachował dla wyższych modeli.

Porównałem wygląd tekstu na kilku czytnikach: Paperwhite (ze światełkiem na zero), nowy K7, Classic oraz Keyboard.

k7-cztery-czytniki

I tu z samym Classic.

k7-vs-classic2

Kindle 7 ma wyraźnie jaśniejszy ekran od moich Classica i Keyboarda – ale tutaj pamiętajmy, że Classic miał różną jakość ekranu.

W pierwszym artykule pisałem o tym, że nowy czytnik przypominał mi ekranem Kindle Touch, ale że Classic/Keyboard mają aktualizację oprogramowania poprawiającą kontrast – i że pewnie w porównaniu z nimi wypadnie gorzej.

Zobaczmy zatem, jak wygląda tekst w powiększeniu.

Kindle Classic:

powiekszenie-classic

Kindle 7:

powiekszenie-k7

Litery w Classic są rzeczywiście nieco grubsze i mniej postrzępione niż w nowym Kindle. Ale w praktyce te różnice wielkie nie są. To raczej ja przesiadając się z urządzeń o większej rozdzielczości (Paperwhite, After Glow, Lynx) zauważyłem nagle schodki, których wcześniej przez parę lat korzystania z Keyboarda nie widziałem…

Zbieranie odcisków – na ekranie nie jest zauważalne, chyba że na ekran światło pada pod ostrym kątem.

Codzienne czytanie

Książkę trzeba otworzyć, więc będziemy często przebywali na ekranie głównym – otwarta, pozostanie otwarta po uśpieniu i wybudzeniu czytnika.

Nowe generacje Kindle począwszy od pierwszego Paperwhite łączą dostęp do naszych książek na czytniku oraz do wszystkich plików w chmurze Amazonu. Widzimy to w formie zakładek na ekranie głównym – na czytniku (On Device) mam 31 plików, w chmurze (Cloud) ponad 1600.

k7-device-collectionk7-cloud

W chmurze widać znaczki przy e-bookach, które są też na czytniku – nie mają ich pozycje, które trzeba dopiero ściągnąć (tu: Tygodnik Powszechny). Na ekranie widzimy także przykład kolekcji – czyli sposób na organizację e-booków o danej tematyce lub – jak w tym przypadku – do przeczytania na październik.

Otwieramy książkę – co jak zwykle na Kindle następuje natychmiast i czytamy.

W przypadku czytników dotykowych sposoby na zmianę stron są dwa. Albo przesuwamy palcem po ekranie – albo dotykamy go w określonej strefie. Przypomnę dwa ekrany z przewodnika.

kt2014-przewodnik03 kt2014-przewodnik04

Dotknięcie ekranu pośrodku i po prawej zmienia stronę do przodu, dotknięcie po lewej – do tyłu. Przesunięcie działa w obrębie całego ekranu.

Pragnę rozprawić się z mitem, że czytnika dotykowego nie można obsługiwać jedną ręką. Ja często jadąc z Paperwhite komunikacją miejską trzymam go jedną ręką (bo drugą trzeba się trzymać poręczy) i bez problemu zmieniam strony. Jeśli np. trzymamy czytnik w lewej dłoni, do przejścia w przód wystarczy przesunąć kciukiem parę 1-2 centymetrów poza krawędź i przesunąć go po ekranie do siebie.

Czy procesor, który jest szybszy o 25% niż w Classic i pierwszym Paperwhite oraz o 50% niż w Keyboard ma jakieś znaczenie w praktyce?

Na filmie zobaczycie porównanie szybkości zmiany stron w Kindle 7 ze starszym Kindle Classic.

Nowy czytnik zmienia strony nieco szybciej, choć ważniejsze jest to, że ekran niemal cały czas pozostaje czytelny – z kolei litery na Classicu przy zmianie kilku stron z rzędu zaczynają się zlewać, bo Classic najpierw wyświetlał nową stronę, a potem kasował starą.

Tekst możemy dostosować aktywując menu (dotykamy górnego obszaru ekranu) i wybierając znaczek Aa.

k7-zmiana-fontu

W stosunku do starszych wersji Kindle – mamy tu, podobnie jak w Paperwhite do wyboru sześć krojów. Na ekranie o mniejszej rozdzielczości najlepiej prezentują się Caecilia, Futura i Helvetica.

Warto też dodać, że ustawienia interlinii – „line spacing” – są w przeciwieństwie do Classic/Keyboard nadające się do użytku, bo tam bywały zbyt wąskie. Nie zmieniła się natomiast kwestia marginesów – jedyne używalne to te najmniejsze, choć i tak można by je dodatkowej zmniejszyć. Paperwhite nie miał dostępnej metody zmniejszenia marginesów bez jailbreaka i tak samo jest najpewniej z Kindle 7 – można jedynie zmniejszyć marginesy przy konwersji książki.

Jeśli chodzi o baterię – trudno na razie wyrokować – w tym momencie po tygodniu korzystania z cały czas włączonym WIFI jeszcze nie doładowywałem.

Funkcje dotyczące czytania

k7-otwarta-ksiazka

Jeśli ktoś przesiadł się na Kindle 7 z modelu Classic czy jeszcze Keyboard – zostanie zaskoczony liczbą nowych funkcji, dotyczących nawigacji oraz obsługi książek. Większość z nich miała swoją premierę rok temu wraz z Paperwhite II.

Time To Read – w dolnym lewym rogu ekranu widzimy czas jaki pozostał do ukończenia książki lub rozdziału.

k7-time-to-read

Ten gadżet bardzo lubię – pozwala się zmobilizować przed końcem rozdziału i pomaga odpowiedzieć na pytanie, czy jest szansa, że dzisiaj dobrniemy jeszcze do końca powieści bez ryzyka zaspania jutro do pracy. Fakt, nie zawsze działa idealnie, ale i tak się przydaje.

Tryby działania „Time To Read” zmieniamy dotykając lewego dolnego rogu. Możemy też wyłączyć w ogóle pokazywanie postępu w książce – to dla tych, którzy chcą się udać na nieznane wody i nie chcą, aby czytnik im cokolwiek podpowiadał. :-)

Spis treści oraz podkreśleń – w starszych Kindle należało wybrać Menu – Go To – i wreszcie Table of Contents. Tutaj aktywujemy menu – klikamy Go To i pojawia się spis treści a w drugiej zakładce nasze podkreślenia i notatki. Spis treści może być dwupoziomowy.

k7-spis-trescik7-podkreslenia

Same podkreślenia dodaje się bardzo sprawnie – poprawienie zaznaczenia ułatwiają uchwyty.

Połączony słownik i Wikipedia – dotknięcie słowa otwiera nam słownik, z możliwością podejrzenia też definicji w Wikipedii.

k7-slownik

Tu przykładowo definicja z wgranego na czytnik słownika Oxforda, ale możemy też przełączać się między słownikami, które mamy. Oczywiście działają też słowniki angielsko-polskie takie jak bumato.pl albo ling.pl.

Kindle w przypadku polskich książek obsługuje polską Wikipedię – tu przykładowo zaznaczyłem frazę – nazwę króla Gruzji – i po wybraniu z menu Wikipedii wyświetliła się definicja.

k7-wikipedia

Przypisy w wyskakującym okienku – koniec ze skakaniem do końca książki.

k7-przypisy

Okienkowe przypisy działają w większości polskich książek – albo coś Amazon poprawił w oprogramowaniu, albo książki są złożone lepiej, ale ostatnio spotykam się bardzo rzadko z sytuacją, gdzie Kindle nie rozpoznaje przypisu.

PageFlip – wizualna nawigacja po książce, którą wywołujemy, przesuwając palcem od dolnej krawędzi. Możemy podejrzeć sąsiednie strony oraz nawigować między rozdziałami i przejść szybko do wybranego miejsca w książce. Daje to brakujące w e-bookach uczucie kartkowania.

k7-pageflip2

Warto dodać, że Kindle 7 podobnie jak Paperwhite nie ma już skrótu znanego ze starszych modeli do skoku między rozdziałami. Zastępuje go właśnie PageFlip.

Zakładki – w Kindle Keyboard/Classsic bardzo rzadko korzystałem z zakładek, powodem była utrudniona nawigacja – trzeba było wejść do Menu – View Notes and Marks i wtedy przeglądać je z naszymi podkreśleniami. Teraz zakładki dodajemy znacznie szybciej. Wystarczy dotknąć prawego górnego rogu. Pokaże się opcja dodania nowej zakładki oraz… szybki podgląd wszystkich istniejących (podobny jak w PageFlip). Możemy sobie zatem zrobić swój własny, niezwykle wygodny spis treści.

k7-zakladki

Zakładki oraz PageFlip to jedyne funkcje, gdzie mniejsza rozdzielczość Kindle 7 wpływa na komfort korzystania. Tekst w okienku podglądu jest zdecydowanie mniej czytelny – choć zorientować się w jego treści się da.

Wyszukiwanie – z ekranu głównego możemy przeszukać całą zawartość czytnika oraz chmury. Tę funkcję niedługo Amazon ma jeszcze udoskonalić, więc na pewno ją opiszę w osobnym artykule.

Czasopisma – w przypadku czasopism w formacie MOBI (np. Gazety Wyborczej) – tu nadal działa skrót do przechodzenia między artykułami (przesuwamy góra/dół), pozostałe funkcje bardzo podobne jak w starszych modelach.

Przeglądarka internetowa – nie zmieniła się w zasadzie od czasów Kindle Keyboard – nadal jest to silnik Webkit. Będzie działała szybciej ze względu na procesor, będzie też oczywiście łatwiej obsługiwać strony dotykowo – ale jak pisałem w artykule o internecie na czytnikach – to jest funkcja, którą należy traktować awaryjnie lub np. do sprawdzenia linku, który znajduje się w książce.

Dokładne omówienie tych funkcji znajdziecie w moich testach Paperwhite II, który ma w tym momencie niemal identyczne oprogramowanie:

Są jeszcze takie funkcje jak integracja z serwisem Goodreads, Kindle FreeTime czyli udostępnianie czytnika dzieciom, X-Ray (indeks książek kupionych w Amazonie), albo dopiero zapowiadane jak WordWise. Nie omawiam ich tutaj, bo są mniej istotne dla polskiego czytelnika

Czytanie plików PDF

Obsługa PDF nigdy nie była w Kindle najlepsza na świecie, ale warto wspomnieć o kilku sprawach.

Kindle ma tryb kolumnowy – jeśli czytamy tekst w dwóch kolumnach (lub jedną wąską kolumnę), wystarczy dwa razy szybko dotknąć kolumny, aby powiększyć ją do szerokości całego ekranu.

Oto przykład z Magazynu Literackiego książki – normalnie tekst w kolumnach jest kompletnie nieczytelny, po dotknięciu to zupełnie co innego.

k7-pdf-cala-strona k7-pdf-kolumna

Kolejne dotknięcia po powiększeniu sprawiają że „wędrujemy” po stronie zgodnie z ustawieniami kolumn. To akurat działa różnie (szczególnie gdy kolumny są nieregularne), czasami lepiej po prostu przesuwać.

Ku swojemu zaskoczeniu stwierdzam, że pliki PDF działają tu szybciej niż w Paperwhite. Możliwe, że chodzi o nowszą wersję oprogramowania, która została jakoś zoptymalizowana.

Kindle ma tryb landscape – wybierając z menu „Landscape mode” można więc przekręcić ekran do poziomu – wtedy szerokość książki automatycznie dopasuje się do wysokości ekranu. Oto trzy ekrany pod rząd.
k7-pdf-landscape1 k7-pdf-landscape2 k7-pdf-landscape3

Nie ma natomiast możliwości dowolnego przekręcania ekranu w cztery strony świata, jak to było w klawiszowych modelach Kindle. Tryb landscape działa tylko jeśli mamy otwartą książkę (MOBI lub PDF) – po powrocie do ekranu głównego wraca domyślna orientacja pionowa.

W książkach PDF działają spis treści, zakładki, podkreślenia i słownik – tak jak w książkach MOBI.  Możemy też ustawić pięć poziomów kontrastu, od bardzo lekkiego do bardzo mocnego, ułatwia to czytanie np. mniej wyraźnych skanów.

Kindle nie ma trybu reflow czyli możliwości powiększenia tekstu w PDF co sprowadza się do „konwersji w locie” do formy tekstowej. Można za to wysłać plik PDF na e-mail naszego Kindle z tematem „Convert” – na czytnik dostaniemy przekonwertowany plik MOBI – jakość tej konwersji jest zbliżona do tego, co inne czytniki mają w trybie przepływu, choć oczywiście korzystanie jest utrudnione.

Podsumowanie

Po tygodniu korzystania z Kindle 7 zmieniłem trochę zdanie na jego temat. Początkowo traktowałem ten czytnik jako taki „okrojony” Paperwhite – czyli model posiadający wszystko co ma droższy model, ale bez nowego ekranu. Skupiałem się więc na ewidentnych brakach.

Jednak parę godzin czytania sprawiło, że zwróciłem uwagę na funkcje, bez których  nie wyobrażam sobie już dzisiaj korzystania z Paperwhite – i uświadomiłem, jak duża zmiana czeka osoby przesiadające się ze starszych modeli. I jeszcze coś – poza brakiem światełka, czytanie nie różniło się od tego na Paperwhite. Bardzo mnie cieszy to, że wszystkie nowe Kindle będą obsługiwane tak samo, bo to ułatwia pisanie o nich.

My zaś mamy teraz dość prosty wybór – jeśli potrzebujemy oświetlenia – wybierzmy Kindle Paperwhite, jeśli nie – to Kindle 7 może być całkiem udanym następcą poprzednich podstawowych modeli tego czytnika.

Czytaj dalej:

Artykuł był przydatny? Jeśli tak, zobacz 6 sposobów, na jakie możesz wspomóc Świat Czytników. Dziękuję!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kupno Kindle i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Hosting: Zenbox

127 odpowiedzi na „Test Kindle 7 generacji czyli nowego Kindle Touch

 1. Przemek pisze:

  Właśnie tych opcji strasznie brakuje mi w Kindle Classic: „przypisy w wyskakującym okienku”, „PageFlip” oraz ułatwionego dostępu do zakładek. Rozumiem że Kindle Paperwhite ich także nie posiada? Wydaje mi się, że te dodatkowe okienka z przypisami, albo „szybkim powrotem do wcześniejszego fragmentu” to świetna sprawa i ostatnia rzecz jaka jeszcze zachęca do czytania grubych książek w wersji fizycznej. Fajną opcją byłoby też podglądanie „dramatis personae” w takim okienku :)

  0
 2. Jolkka pisze:

  Dzięki za wyczerpujący tekst :) Wygląda, że mój Keyboard trzeba będzie zamienić na Paperwhite’a – bo chcę mieć światełko i nie znoszę ekranów dotykowych. Reszta to bajery ;)

  1
 3. sas pisze:

  Pisałem już o tym, ale jeszcze raz powtórzę.. Kindle nie ma pomysłu na nowy czytnik.. Ostatnia wielka zmiana to PW. Nowy K7 nic nie wnosi..to taki odgrzewany kotlet i choćbyś Robercie stanął na uszach żeby wykazać jaki jest dobry, to nie zmienia to faktu podanego wyżej..Natomiast Voyage, to nic innego jak tylko drenowanie kieszeni klientów..jakieś pseudo przyciski i raczej nic po za tym..Z drugiej strony nie dziwię się Amazonowi, zdobył rynek, ma kupujących, cóż trzeba więcej..

  0
  • Robert Drózd pisze:

   Wiesz, filozoficzne dywagacje nie należą koniecznie do testu. :) O tym, jaki kierunek Amazon wybrał przy nowych czytnikach też napiszę, ale chciałbym wczesniej dotknąć Voyage.

   0
   • sas pisze:

    Absolutnie nie mam uwag do Twojego testu Robercie..Jak zwykle jest na bardzo dobrym poziomie. Stwierdzam tylko fakt, że Amazon nie ma pomysłu no coś nowego..

    0
    • Robert Drózd pisze:

     Pytanie oczywiście, co nowego można wymyśleć. W zasadzie to co pokazali w tym roku inni producenci to aparat w PB Ultra (dość niszowe zastosowanie), parę modeli wodoodpornych (istotniejsze, ale nie dla każdego jest to istotne), no i ekran 6,8″ – no tu jestem zdziwiony że jednak Amazon nie poszedł tą drogą. Ale chcę poczekać na ostateczną ocenę do sprawdzenia Voyage i porównania go z Lynxem, jak się uda to i z Kobo Aura H2O.

     Liczyłem też po cichu na budżetowego Kindle 5″ – ale tutaj nawet Kobo nie zamierza rozwijać na razie linii Mini. Tak więc najwyraźniej maluch nie sprzedawał im się tak dobrze.

     0
 4. Maks pisze:

  Mam Kindle Keyboard, czy dobrze rozumiem „Książkę trzeba otworzyć, więc będziemy często przebywali na ekranie głównym.”, że po wybudzeniu z wygaszacza, nie otwiera się na ostatnio czytanej stronie, tylko trzeba dodatkowo kliknąć w książkę?

  0
  • Robert Drózd pisze:

   Oczywiście że nie. Po wybudzeniu czytnika mamy ostatnio czytaną książkę. Muszę to zmienić w tekście.

   0
  • stondrek pisze:

   Zrozumiałem te słowa podobnie co Ty, ale osobiście uważam, że to niezbyt precyzyjny skrót myślowy Roberta, a nie rzeczywistość. Tak jak w żadnym Kindle nie trzeba otwierać raz otwartych książek, tak i w tym „nowym” nie wyobrażam sobie aby było trzeba.

   0
 5. h. pisze:

  Czyli taki paperwhite z gorszym ekranem i światełkiem… jakoś nie spodziewałam się niczego innego ;)

  Pytanie z trochę innej beczki: będzie test Voyage? Bardzo mnie intrygują te „przyciski”…

  0
 6. mikeyoski pisze:

  A i tak classic ma jedną zasadniczą przewagę. Bardzo łatwą zmianę marginesów :)

  0
 7. lester pisze:

  Panie Robercie nie mogłem tu odpowiedzi na swoje pytanie więc zadam je tutaj, mam nadzieję, że Pan lub ktoś mi pomoże: szukam czytnika ebook z podświetlonym wyświetlczem ale znalazłem to tylko w tych najwyższych wersjach sprzętu (500zł+), które mają dużo innych bajerów które są mi do niczego nie potrzebne (internet, przeglądanie internetu, mp3 i czytanie tekstu itd). Czy jest na rynku jakiś tańszy który po porstu służy tylko do czytania, ale jednak ma podświetlenie żeby móc też czytać np wieczorem w komunikacji miejskiej?

  0
  • Robert Drózd pisze:

   Najtańszy podświetlany czytnik to niejaki Kiano – chyba koło 300 zł – ale to że nigdzie nie ma jego testu świadczy samo za siebie. Jeśli chodzi o jakość oświetlenia – to w tym momencie Kindle Paperwhite i Kobo Aura nie mają specjalnej konkurencji. Jeśli chcesz kupić tańszy czytnik – to kup bez podświetlenia i do tego porządną lampkę.

   0
   • pismak pisze:

    Jest jeszcze Cybook Odyssey Frontlight HD – recenzje na necie zbiera raczej pozytywne.

    0
    • lester pisze:

     bardzo dziękuję za odpowiedź :) Chyba ostatecznie zdecyduje się na ost. wersję paperwhite. Widziałem że są na allegro, można już dostać po 450-470 zł – widzicie w tym jakieś ryzyku? :) Ponoć na forach piszą że te nowe kindle się dużo szybciej psują niż starsze konstrukcje np. vs classic. Coś o tym słyszeliście?

     0
     • Michał pisze:

      Przy kupowaniu Kindla z allegro trzeba, sprawdzić czy aby to nie jest wersja special offers. Jak tak właśnie kupiłem, ale udało mi się namówić konsultanta z Amazonu na wyłączenie ich za darmo jako, że korzystam z czytnika w Polsce i nie mam pożytku z tych reklam. Normalnie trzeba płacić chyba 30$ dolarów za usunięcie. Ale generalnie nie przeszkadzają, gdyż są zamiast wygaszacza ekranu. Jeszcze jedna kwestia to gwarancja. Zwróciłbym na to uwagę, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów z Kindlem trzeba raczej odesłać go do dystrybutora, a nie prosto do Amazonu. Ja mam PW I od premiery i jak narazie działa bez zarzutów.

      0
      • lester pisze:

       No właśnie z powodu tej gwarancji zacząłem się zastanawiać nad Pocketbook 626 „Touch Lux 2”, bo ma polskie przedstawicielstwo i 24M gwarancji. Trafiłem jednak na forum gdzie są różne opinie, od super po niektóre mocno negatywne bo ponoć sporo egzemplarzy się psuje. Macie opinię na temat tego egzemplarza? Jeszcze rozważam Icarus Illumina HD, ponoć najlepsza specyfikacja i najszybszy oraz najbardziej zbliżony do kindle, tyle że zero opinii o nim w necie.

       0
  • Dumeras pisze:

   Jeszcze parę miesięcy temu na allegro był wysyp pierwszej generacji Nook Simple Touch z podświetleniem sprowadzany z wysp, gdzie była wielka wyprzedaż tego modelu, cena wtedy do 250zł, teraz pojedyncze sztuki można znaleść, ale w cenie powyżej 300 złotych. Nowy model Nooka z podświetleniem na wyspach kosztuje 90 funtów. Starą wersję nooka ST z podświetleniem, używanego na allegro można kupić za ok. 150zł. Podświetlenie w nooku jest niebieskawe w odcieniu i miejscami nierównomierne, ale awaryjnie wystarczy.

   Choć lepszym wyjściem jest kupić czytnik bez podświetlenia i lampkę. W busach regularnie z niej korzystałem, w pociągu nie ma aż takiej potrzeby. W komunikacji miejskiej częściej czytam blogi na smartfonie, więc nie wiem jak się lampka spisze. Teoretycznie bardziej trzęsie i rzuca na boki, więc ten pałąk może się przesuwać.

   0
 8. irmina pisze:

  Nie wiem, czy dobrze zrozumialam, ale czy w kindle 7 oraz paperwhite nie mozna czytac ksiazek w orientacji poziomej? Wlasnie w taki sposob jest mi najwygodniej czytac na moim kindle 5 a rozwazalam zakup paperwhite II, jesli jednak nie mozna zmienic orientacji strony to bede musiala poszukac innego czytnika. Czy moze tekst o ” braku mozliwosci dowolnego przekrecania ekranu” dotyczy tylko plikow w formacie pdf?

  0
  • stondrek pisze:

   Obstawiam, że chodzi o to, że możesz przełączyć Kindle w tryb poziomy, ale tylko na jeden sposób (krawędź górna i dolna są określone – nie możesz tego zmienić). Nie ma dowolności, że raz przycisk włączający urządzenie jest z lewej strony, a raz z prawej.

   0
  • Robert Drózd pisze:

   Można – ale tryb landscape działa tylko po otwarciu książki (MOBI i PDF), nie można zmienić na stałe orientacji całego urządzenia.

   0
 9. Patryk pisze:

  „Classic/Keyboard mają aktualizację oprogramowania poprawiającą kontrast”

  Czy możesz podać kiedy została wprowadzona?

  Przy okazji link, z prawej kolumny o artykułach „Test Kindle Classic (Kindle 4 / 5)” prowadzi donikąd.

  0
 10. Malotka pisze:

  Bo z kundelkami to jest tak, że każdy nowy cieszy, w pierwszej chwili rzuciłabym wszystko i brała. :D
  A później tak spoglądam na swojego classica i sobie myślę, że w sumie po co wydawać kolejne kilkaset zł, skoro mam czytnik, który sprawuje się świetnie, i któremu nic nie brakuje – a przynajmniej ja używając go od trzech lat nie widzę dalej potrzeby podświetlenia/dotyku itp.

  0
  • AS pisze:

   I tu się w pełni zgodzę. Mam Touch, dziewczyna ma Classic. Oba zupełnie dobrze spełniają swoje zadanie. Zakładam, że wcześniej, czy później coś im się stanie i przestaną działać. Wtedy przyjdzie czas na zmiany. Mój Touch uszkodził przestał działać po około dziewięciu miesiącach. Prawdopodobnie była to wina uszkodzonej baterii. Wymienili na nowy, który działa już ponad rok. mam nadzieję, że jeszcze trochę pociągnie, bo wydatek 500 zł na czytnik to jednak nie jest mało. Szczęśliwie Classica udało mi się kupić, gdy byłem na wycieczce w Dreźnie. Koszt – około 230 zł.

   0
  • Jakub pisze:

   Nie wyobrażam sobie czytania bez doświetlenia. Paperwhite rozwiązał trwający lata konflikt z żoną na temat wyłączania światła po zakończeniu wieczornego czytania :-)

   0
 11. Pan z wąsem pisze:

  Witam, od kilku lat posiadam kindle classic. Od jakiegoś czasu kuszą mnie nowe modele, nie wiem jednak, czy różnica między nimi a czwórką jest na tyle znacząca, że warto płacić te kilkaset złotych. Kupować? Jeśli tak, to który z modeli wydaje się najrozsądniejszy? 7, a może Paperwhite?

  0
  • Robert Drózd pisze:

   Będzie o tym niedługo artykuł, ale generalnie – zmiana na którykolwiek z nowych da kopa pod względem wygody obsługi, na Paperwhite – dodatkowo możliwość doświetlania. Ja już teraz nie wyobrażam sobie powrotu do czytnika bez światełka.

   1
 12. Wojtek pisze:

  Kindle 7 jest moim pierwszym czytnikiem i – jak do tej pory – spełnia wszystkie oczekiwania. Funkcja fiszek jest g e n i a l n a.

  Jedyny problem polega na tym, że w żadnym polskim sklepie nie jestem w stanie znaleźć etui dla tego modelu, a nie mam zamiaru płacić kilkuset złotych za „oryginalne” z Amazona. Jeśli Pan-Autor-Bloga może coś doradzić, to będę niezmiernie wdzięczny.

  0
 13. Lizzie pisze:

  Witam :).
  Od jakiegoś czasu przymierzam się do kupienia sobie Kindla 7, najprostszego, bez Paperwhite’a. I przeglądając Twoje artykuły (które są świetnym compendium więc props!) wywnioskowałam, że jednak wysyłka z Amazonu to bezapelacyjnie najbezpieczniejsza metoda. Jednak czy oprócz tych oszustów z allegro brałeś pod uwagę sklepy tj: […] lub […] ? Baaaardzo byłabym wdzięczna za słówko porady, czy warto się szarpnąć na zakup na którejś z tych stron? :)

  0
  • Robert Drózd pisze:

   Cześć, niestety nie jestem w stanie ocenić wiarygodności któregokolwiek z pośredników.

   0
  • Wojtek pisze:

   Możesz kierować się opiniami klientów na stronach porównujących ceny. Jeśli zobaczysz, że większość ocen danego sklepu jest pozytywna, to raczej nie ma powodów do nadmiernej podejrzliwości.

   0
 14. Ewa pisze:

  no to teraz mam problem bo mam kupic swoj pierwszy czytsnik:)))) bo bedę kozystać troche z pdf, nawet calkiem sporo, a nie umiem ocenic na ile potrzebne bedzie mi swiatelko:) juz myslalam ze biore Paperwhite a teraz sie zastnawiam. Kusi mnie to szybsze dzialanie pdf w tym nowym Kindlusiu. Na ile zauwazalne to bedzie?
  A tak przy okazji, czy korzystaliscie z podkreslania jakims podkreslakiem a nie palcem? jak to sie sprawuje?

  0
 15. Pi Ma pisze:

  Mam classica i cały czas myślałem, że jeśli coś będę zmieniać to na Paperwhite, ale teraz już wiem, że spokojnie zadowoli mnie K7. Dzięki za test

  0
 16. Ania pisze:

  Witam. Od kilku dni posiadam Kindle 7, numer seryjny tak jak autor pisał zaczyna się od 90C6, więc to ten najnowszy. Nie znam się na tym, ten czytnik jest nagrodą w konkursie Inteligo. Chętnie odsprzedam go komuś, bo mi jest niepotrzebny. Osoby zainteresowane proszę o kontakt mailowy: aniusia_7@interia.pl
  Pozdrawiam

  0
 17. Wiktoria pisze:

  Witam. Mam ogromną zagwozdkę a jednocześnie prośbę do posiadaczy Kindle 7. Czy ktokolwiek kto posiada lampkę byłby m iw stanie powiedzieć czy obudowa z przodu nie odbija światła lampki w bardzo nieprzyjemny sposób(kula światła)? Jestem bliska zakupu i jest to niezwykle istotna dla mnie sprawa.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  0
 18. Robert pisze:

  Znalazłem ten czytnik (w wersji z reklamami) w ofercie Merlin.pl
  od razu pomyślałem o gwarancji Amazona i napisałem do Merlina w tej sprawie.
  Oto odpowiedź:
  ,,Pragniemy poinformować, że reklamując czytnik Kindle może Pan skorzystać z dwóch uprawnień:
  > gwarancji producenta bezpośrednio w firmie Amazon
  > reklamacji w sklepie Merlin.pl
  Wybór uprawnienia uzależniony jest od Pana decyzji.”

  Brzmi zachęcająco… Może w tym być jakiś haczyk?

  0
 19. Mateusz pisze:

  Cześć!

  Jestem posiadaczem Classica, ale chce sprezentować siostrze wersje Touch pod choinke. W zwiazku z tym mam dwa pytania.

  1. Jak to jest z tym dotykiem? Czy da rade go obsługiwać np w rękawiczkach? Lub czy ewentualnie zadziałałby jakiś rysik?

  2. Na allegro znalazłem informacje, żę cyt. „Czytnik nie łączy się z sieciami wifi zabezpieczonymi WPA i WPA2” ? Jak to w ogóle możliwe, skoro takie zabezpieczenia to teraz standard?

  Dziękuje za pomoc, pozdrawiam.

  0
 20. ela pisze:

  Witam,
  mam problem przy rejestracji kindle 7, wpisuje haslo z sieci i wyskakuje komunikat iz nie mozna sie polaczyc z siecia

  0
  • asymon pisze:

   Kindle musi być połączony z internetem przez sieć wifi, wpisujesz hasło w konfiguracji : Settings/Wi-Fi Networks. Potem, jak się połączy, rejestrujesz w Settings/Registration and Households.

   Tak się to nazywa w paperwhite, ale będzie tak samo lub podobnie.

   0
 21. mrbudyn pisze:

  Witam,
  interesuje mnie jak jest z wyświetlaniem/czytaniem kolorowych pdf-ów które są wielkości 50-100MB. Szczególnie chodzi mi o szybkość wczytywania stron i wyświetlania. Czy ogólnie nie ma większych problemów na Kindle 7 Touch.
  Dzięki za odpowiedź ;)

  0
 22. Miiecior pisze:

  Hej, mam pytanie. Chce kupić czytnik i zastanawiam się pomiędzy Kindle 5 oraz Kindle 7. Możecie doradzić który lepszy?

  0
 23. EG pisze:

  zdecydowalam sie na PaperWhite 2 i jestem zachwycona. Myslalam ze to podswietlenie do zbedny bajer ale na maxa mi sie przydaje. Ku rozpaczy meza oznajmilam przed Swietami ze ksiazki przyjmuje na prezent ale tylko w wersji na Kindlusia:)
  Czytam tez troche pdf bedacych skanami niedostepnych juz ksiazek i tez daje rade. Brakuje mi funkcji podkreslania ale musze przezyc:).
  No i Amazon ma mnie na calego, juz mam liste ksiazek kt chce kupic na Kindlusia.

  0
 24. slomek3 pisze:

  Witam
  Mam taki problem. Otóż nie mam zielonego pojecia gdzie znajduje się ikonka żarówki w Kindle 7.
  Otwieram menu tak jak na zdjęciu w którym ta ikonka powinna się znaleźć, ale jej nie ma.
  Dziękuję za odpowiedź

  Link do zdjęcia:
  http://i3.photobucket.com/albums/y54/slomek3/DSC_0002_zps3fd328da.jpg

  PS. Chciałem jeszcze zwrócić uwagę, że na zamieszczonym przez autora posta zdjęciu również niewidzę tej ikonki.(Paragraf „Codzienne czytanie”)

  0
  • bartek pisze:

   W Kindle 7 nie ma podświetlenia, więc nie ma też ikonki żarówki. Podświetlenie jest w Kindle Paperwhite i Voyage. Nie chodzi tutaj o oprogramowanie, ale sprzęt: Kindle 7 nie ma po prostu diod podświetlających ekran.

   0
 25. Grażka pisze:

  Cześć, dostałam na gwiazdkę kindle touch 7, nie mogę wyszukać, gdzie się reguluje jasność ekranu. Proszę o pomoc :)

  0
 26. Rafss1221 pisze:

  Mam ważne pytanie do posiadaczy Kindle 7. Zamierzam sobie kupić ten czytnik, będzie to mój pierwszy czytnik e-booków. Nie wiem czy się przyzwyczaję. Powiedzcie mi proszę jak wygląda sprawa z czytaniem wieczorami, bolą was oczy ? Z tego co wiem Kindle 7 nie ma opcji regulacji podświetleniem, Paperwhite II wiem że taką posiada, ale tak jak wspomniałem wcześniej nie wiem czy się przestawię na e-booki i nie chcę wydawać 500 zł na taki czytnik.

  0
  • Robert Drózd pisze:

   Kindle 7 nie ma regulacji podświetlenia, bo przecież sam nie świeci i wymaga zewnętrznego źródła światła. Potrzebujesz lampki, takiej samej, jakiej używałbyś przy czytaniu książki papierowej. I czytnik oświetlony porządnie nie różni się wyglądem od papieru.

   0
 27. Rafss1221 pisze:

  W takim razie jeśli czytam przy świetle z lampki to będzie to dobrze wszystko widoczne? Wiem że to trochę dziwne pytanie ale nigdy nie widziałem czytnika e-bookow na żywo, a co dopiero czytałem z niego.

  0
  • Cyfranek pisze:

   Kindle 7 wyjdzie taniej niż 500 PLN. Komfort czytania jest porównywalny do papierowej książki. Jeśli nie bolą Cię oczy od czytania papieru przy lampce to i z tym kindelkiem bez podświetlenia nie powinno być kłopotu. Odczucia są porównywalne, Kindle 7 ma fajny ekran.

   0
 28. Krusz pisze:

  Po prostu nie mogę uwierzyć, że ten model ma gorzej wyglądające czcionki niż jego o 4 lata starszy brat (Kindle 3 Keyboard). Mam oba czytniki przed sobą, i różnica jest od razu widoczna. Miejmy nadzieję, że będzie jakaś aktualizacja w tej kwestii :/

  Dodatkowo czarny plastik z przodu mocno łapie odciski, co czasami rozprasza przy czytaniu (znowu Keyboard lepszy).

  Natomiast cała reszta jest na korzyść Kindle 7.

  0
 29. JZEE pisze:

  Witam, wszystkich użytkowników KINDLE. Jestem niedawnym nabywcą Kindle 7 i uważam, że jest świetny. Mam jednak pytanie dotyczące kontrastu ekranu. W pierwszym dniu zabawy trafiłam na suwak ustawiający kontrast ekranu, wydawało mi się, że ustawienie fabryczne jest OK. Po kilku dniach czytania wydaje mi się, że jest trochę zbyt ciemny. Problem polega na tym, że nie mogę sobie przypomnieć gdzie były te ustawienia. Przeszukałam całe menu włącznie z przywróceniem ustawień fabrycznych i wciąż nie mogę tego zlokalizować. Może ktoś z Was wie gdzie tego szukać. Proszę o pomoc.

  2
  • Robert Drózd pisze:

   Nie ma czegoś takiego jak ustawienia kontrastu ekranu. Opcja kontrastu jest tylko w plikach PDF i dotyczy pogrubienia czcionki, co przydaje się przy skanach.

   0
 30. JZEE pisze:

  Chyba sobie sama odpowiedziałam na pytanie. Wgrałam plik w formacie pdf i tylko wtedy pojawia się suwak przy zmianie czcionki na ciemniejszą i niestety nie chodzi tutaj o kontrast. Pytanie pozostawiam otwarte bo może ktoś jednak wie jak to zrobić, a może jakaś aktualizacja oprogramowania???? Choć w przypadku 7 to chyba jeszcze trochę za wcześnie. Pozdrawiam

  0
 31. Kamila pisze:

  Witam, bardzo proszę o pomoc. Nabyłam Kindle 7 i jest to mój pierwszy czytnik ebooków. Jakoś nie jestem nic mocno zachwycona, a może za krótko się nim bawiłam i nie przejrzałam wszystkich opcji, ale wydaje się nie mieć więcej. Stąd też pytanie. Co należy zrobić, aby czytać książki (mobi lub pdf- szczególnie to drugie) w orientacji poziomej? obracam ekran i nic się nie dzieje, dalej jest orientacja pionowa i książka się nie obraca. Mam dużo skanów literatury na uczelnię i orientacja pozioma umożliwiłaby mi je czytać, bo samych skanów nie da się powiększyć (w pdfie tekst wtedy nie układa się w literki, a w mobi w ogóle nie można ich powiększyć).
  Samo przemieszczanie się po książce też jest męczące, jeśli nie ma żadnej liczby stron (i nie chodzi mi tu o odpowiedniki w prawdziwej książce, ale choćby jakieś strony kindlowe…) bo kiedy mamy te Loc do kilku tysięcy to na ich podstawie nie da się w ogóle trafić do wybranego rozdziału. Mam ściągnięty Calibre ale nie widzę tam opcji konwertowania z wyświetlaniem się stron.

  0
  • Maks pisze:

   Trzeba w jakieś menu wejść i wybrać „Landscape mode”, w Kindle Keyboard było prosto: klawisz Aa, w dotykowym pewnie jest gdzieś jakieś menu… (może pod tymi trzema poziomymi kreskami?)

   0
 32. Hajak pisze:

  Czy kindle 7 ma opcje panel view ?

  0
  • Robert Drózd pisze:

   Jeśli pytasz o opcję do przeglądania komiksów w czterech ćwiartkach (virtual panel view) lub w poszczególnych klatkach (jeśli komiks jest specjalnie przygotowany) to tak.

   0
 33. michal pisze:

  Czy amazon sprzedaje dalej clasica? Moim zdanie to był najlepszy czytnik

  0
 34. AndrzejH pisze:

  Pytanie do praktyków: czy warto używać folii ochronnej na ekran w K7? Przyszła mi taka w komplecie z okładką z allegro i zastanawiam się, na ile cokolwiek psuje lub poprawia.

  0
 35. Kubaa pisze:

  Czy zeby przeczytać książkę i ja ściągnąć to trzeba płacić? Czy mozna usunąć ściągnięte pliki? Czy mozna zwiększyć pamięć ( rozbudować )?

  0
 36. Patrycja pisze:

  Stałam się szczęśliwym posiadaczem czytnika Kindle 7, orientuje się ktoś jak wyłączyć reklamy? Wiem, że można zrobić to całkowicie za darmo, nie mam pojęcia jak to zrobić. Szukałam już na innych forach, ale info są już nieaktualne. Pomoże ktoś?

  0
   • Patrycja pisze:

    Dzięki za szybką odpowiedź! :) niestety szukałam już też na tej stronie i wielu innych między innymi: http://www.download.net.pl/jak-usunac-reklamy-z-czytnika-kindle-bez-utraty-gwarancji-za-darmo/n/4651/
    tylko problem w tym, że zakładka ‚Contact us’ musiała się pozmieniać i nie mam pojęcia jak znaleźć maila kontaktowego do Amazonu, a czat raczej odpada

    0
    • Cyfranek pisze:

     O którym Amazonie mówisz? Jeśli niemiecki (amazon.de), to czy masz przełączone na wersję strony po angielsku?

     0
     • Patrycja pisze:

      Nie nie, mam amazon.com, wszystko po angielsku. Wiem, że wytarczy napisać maila tłumacząc, że w Polsce nie mamy Amazonu i ich reklamy są przez to zbyteczne na czytnikach. Tylko jak to zrobić? Jak można się z nimi kontaktować oprócz czatów?

      0
      • Cyfranek pisze:

       Aaaa, no to z górnego paska wybierasz „Help”, potem z samego dołu np. „Need More Help?” i po prawej „Contact Us”. I dalej podobnie jak w moim artykule. Ale jeśli masz czytnik z niemieckiego Amazonu, ale tylko zarejestrowany w amerykańskim to i tak powinnaś napisać do niemieckiego. Jeśli czytnik ze Stanów, to mogą Ci nie wyłączyć. Daj znać jak poszło!

       0
       • Patrycja pisze:

        Udało się! Znalazłam kontakt do Amazonu tak jak to opisałeś, wysłałam maila i tego samego dnia dostałam od nich odpowiedź. Reklamy wyłączone :) Wielkie dzięki za pomoc!
        A co do czytnika, jest to mój pierwszy tego typu sprzęt. Wszystko ładnie działa, ale jak wgrać pdf żeby szło czytać ‚komfortowo’ (tzn bez problemu powiększać np czcionkę)?? Puścić plik przez konwerter? I jeśli tak to w jaki sposób np? Pytanie banalne, wiem ale nie wiem jak to wgrać, żeby było wszystko ok.

        0
       • Meowka pisze:

        Użyłam programu Abbyy finereader (12?), ale program trzeba najpierw zdobyć, dobrze się sprawdził ze skanami w pdf. Zczytał tekst bezbłędnie, nawet zawinął tekst na krawędziach jak było w oryginalnym skanie, co jest dość śmieszne.. Tylko musiałam wyłączyć konwersję zdjęć/fotografii w pliku, przy zapisie w pdf jest taka opcja. Z włączoną konwersją zapisany plik pdf nie działał i wyskakiwał w kindle błąd.

        0
 37. Cyfranek pisze:

  @Patrycja Super, że się udało.
  …jak wgrać pdf żeby szło czytać ‚komfortowo’ (tzn bez problemu powiększać np czcionkę)?? – to temat rzeka. Pierwsze, co możesz zrobić to użyć trybu poziomego („Landscape” w menu książki), drugie to włączyć tryb kolumnowy (dwukrotne puknięcie palcem w ekran). O konwersji musisz tu poszukać, Robert sporo pisał o tym.

  1
 38. chomikboo pisze:

  Witam,
  żona kupiła swojemu tacie amazon kindle 7
  starsza osoba, więc jest problem języka.
  Czy istnieje opcja dogrania menu polskiego?Jeśli tak poproszę o linka.
  Czy też niestety muszę tego zostawić sobie, a kupić innego z menu polskim?
  Jeśli tak to proszę o propozycję w cenie około 500.
  Proszę o pomoc.
  Dziękuję i pozdrawiam

  0
  • Robert Drózd pisze:

   Kindle nie ma polskiego menu. A na czym polega problem z obsługą? Czytnik ma zaledwie parę opcji, tacie można chyba wszystko pokazać.

   0
 39. Emilia pisze:

  czy można zmienić rozmiar czcionki PDF w kindle 7 prezentowanym w tym artykule? niestety po nacisnieciu Aa pojwia się jedynie PDF Display Settings i można zmienić jedynie poziom jasnosci

  0
 40. g.b. pisze:

  Czy spolszczenie menu czytnika wpływa na jego gwarancje?
  np w ten sposób? https://github.com/danan72/kindle-pw2-l10n-pl/releases/tag/fw5.3.7

  0
  • Robert Drózd pisze:

   Teoretycznie amazon ma prawo nie przyjąć takiego czytnika, w praktyce przyjmowali.

   A przede wszystkim to w obecnych Kindle z oprogramowaniem 5.6.x wszelkie jailbreaki nie działają bez poważnej ingerencji w czytnik.

   0
 41. g.b. pisze:

  Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź. A czy jest inny sposób na polskie menu w Kindle 7 generacji CChcę kupić czytnik na prezent osobie którea już tablety w podobnej cenie zajechała czytając książki. Ewentualnie który czytnik z memu w języku polskim będzie podobnej jakości i płynności jak Kindle? Pozdrawiam.:-)

  0
  • Jagum pisze:

   Czy naprawdę jest potrzebny polski? Obsługa Kindle’a jest banalna, po jakimś czasie już na oślep się trafia w przyciski ;).

   0
  • Jagum pisze:

   A z tych z polskim językiem to może InkBook będzie pasował?

   0
  • Robert Drózd pisze:

   Nie ma sposobu – chyba że ktoś jest bardzo zaawansowany i chce mu się bawić w podłączanie kabla szeregowego.

   Zdecydowanie nie uzależniałbym wyboru czytnika od tego czy ma polskie menu. W Kindle są dwie opcje na krzyż, aby czytać książki, nie trzeba używać angielskiego.

   0
 42. TomaszK pisze:

  Wczoraj włączyła mi się aktualizacja Kindle 7 i po ukończeniu nie mogę go otworzyć; pojawia się strona startowa i napis: Swipe to unlock, przesuwam palcem (jak zawsze) i NIC :(
  Co się mogło stać?

  0
  • Athame pisze:

   FW się wysypał. Może zabrakło zasilania lub też nastąpił chwilowy zanik napięcia, bo wszedłeś na żyłę wodną :). Czytnik wymaga odbrickowania. Jak jest na gwarancji to pisz do Amazona, a jak nie to oddaj do naprawy komuś kto potrafi nadpisać FW.

   0
 43. Natalia pisze:

  Witam!
  Zastanawiam się nad zakupem Kindle 7. Do tej pory nigdy nie miałam czytnika i byłby to mój pierwszy. Po przeczytaniu artykułów na tym oto blogu wydaje mi się, że Kindle 7 byłby dla mnie odpowiedni. Polecacie?

  0
 44. Wojtek pisze:

  Witam
  Chce kupic uzywany Kindle 7 Touch, ale boje się, ze kupie mocno wyeksploatowany i czcionka bedzie np. niewyraźna. Pytanie moje brzmi, czy te ekrany sie wypalają, czy przez lata trzymaja poziom ostrości ?
  Pozdrawiam i z góry dziekuje

  0
  • Athame pisze:

   Nie wypalają się, bo to tylko kulki, które pod wpływem napięcia obracają się. Ekran może ucierpieć na skutek przegrzania, zziębnięcia, zalania itp., ale to będzie widać od razu. Ze starości nic mu się nie powinno stać.

   1
   • Wojtek pisze:

    Dziekuje za odpowiedź…
    Pytałem, bo nie mam doświadczenia z czytnikami, a widziałem u znajomego i te czcionki wydawały mi sie jakieś takie blade i lekko przymglone… ?! Nie wiem, być może to tylko moje odczucie ?! A czy w tym modelu jest możliwość regulacji rozdzielczości lub ustawienia ostrości (szarości), czy to wszystko jest fabrycznie ustawione ?
    Jeszcze raz dziekuje za odpowiedź i pozdrawiam

    (ewentualnie prosze o sugestie, czy macie lub mieliście na poczatku uzytkowania podobne odczucia ?)

    0
    • Cyfranek pisze:

     Takie odczucia to raczej nie przy czytnikach Kindle, pierwsze wrażenie to bardziej: łał!

     0
    • Athame pisze:

     Jeśli chodzi o Kindle to ostrość (kontrast) można ustawić tylko w PDF. Poza tym jest ustawione to na sztywno, ale na tyle dobrym poziomie, że wszystko jest wyraźne.

     Rozdzielczość jest nienaruszalna, bo o tym decyduje fizyczna ilość kulek z atramentem, a nie, jak w LCD, ilość i wielkość podświetlanej części matrycy.

     1
     • Wojtek pisze:

      Żeby była jasność, to nie żebym widział u kolegi zamazane te czcionki, ale tak mi sie wydaje, że troszke im daleko do tzw. brzytwy. No ale może mam za duże wymagania ? :) Jak kupie to pokombinuję cos może z wielkością czcionek i kursywą…. może znajdę cos dla siebie, w swoim guście ?! Dla mnie najważniejszą informacją jest to, że ekran sie nie wypala, co zwykle jest efektem slabszej ostrości. Pozdrawiam

      0
      • Robert Drózd pisze:

       Kindle 7 ma standardową rozdzielczość 800 x 600, więc możesz widzieć że czcionki nie są idealnie ostre.

       Nie ma też możliwości regulacji jasności/kontrastu ekranu. Chcesz mieć jaśniej – musisz zapalić lampkę, albo iść z czytnikiem na słońce. :-) Albo kupić czytnik z oświetleniem np. Kindle Paperwhite.

       2
 45. katex pisze:

  czy ktoś mądry wie gdzie zmienia się w kindle 7 gridview z listview (czyli spis z okładkami książek??)

  0
 46. Czytelnik pisze:

  Wiadomo gdzie w tym czytniku jest czujnik zamknięcia okładki ? Oficjalna okładka posiada tą funkcje, ale chciałbym sprawdzić domowym sposobem :)

  0
 47. Arnold pisze:

  Coś zauważyłem. Na ekranie głównym, w dolnym, prawym rogu ekranu mamy liczbę stron(u mnie 1 of 3). Jeśli ją klikniemy, to wyskoczy nam kienko Go To, podobne do tego w książce.
  Tu screenshoty: https://drive.google.com/drive/folders/0BwYpJ3Q1YHSublJTNVE1eldhRWc?usp=sharing

  0
  • Robert Drózd pisze:

   To akurat opcja w każdym dotykowym Kindle, w klawiszowych wystarczyło wklepać numer strony czy wybrać literę. Ale fakt, że nie pisałem chyba o tym za dużo.

   0
 48. listek pisze:

  mam problem z szybko rozładowująca się baterią przez etui w kindle 7 touch 2014. Czytnik nie wyłącza się mimo zaznaczenia tej opcji, po zamknięciu okładki wchodzi w stan uśpienia tak już jeden model załatwiłem. Czy ktoś ma podobny problem? chciałem kupić taki sam czytnik nie lubię tych bajerów w nowszych czytnikach ale wszystkie okładki mają tą funkcje magnesu. Może tylko mi taki wadliwy czytnik się trafił a nie jest to problem z całą generacją 7. Byłbym wdzięczny za opinie.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się proszę z zasadami komentowania i polityką prywatności

Zapisz się na newsletter (wysyłany średnio raz w miesiącu)

Komentarze do tego artykułu można śledzić także w formacie RSS.