W czwartek, 23 października ruszają 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To druga tak duża impreza po Warszawskich Targach Książki.
Tradycyjnie już podaję, co może zainteresować e-czytelników. Oczywiście księgarnie przygotowują też sporo okazji na swoich stronach – te omówię w promocjach dnia.
Wybrane stoiska
W roku 2014 po raz pierwszy targi odbędą się w centrum Expo przy Galicyjskiej 9 – powinno być znacznie bardziej komfortowo niż w poprzednich latach – z poprzedniego miejsca targów zapamiętałem ogromny ścisk…
Firmy związane w jakiś sposób z e-czytaniem.
Publio.pl A10 - Bezkartek.pl C87
- Woblink D4
- Wydacksiazke.pl D67
- Lubimyczytac.pl D77
- PocketBook D79 (mają pokazać m.in. czytnik Sense z czujnikiem światła oraz InkPada)
- Cdp.pl D81
- Erido.pl D82
Oczywiście nie wymieniam setek wydawców, którzy w swojej ofercie mają także e-booki. A jeśli nie mają – to powinniście ich przekonać, pokazać czytniki, powiedzieć ile czytacie i kupujecie. Świadomość popularności e-booków wcale nie jest taka oczywista nawet w tej branży.
Publio i akcja „Książka za książkę”
Publio (A10) po raz kolejny zaprasza do oddawania używanych książek papierowych. Za każde 5 książek (które zostaną rozdzielone wśród krakowskich bibliotek) można dostać e-booka ze specjalnej puli tytułów.
Dodatkowo od piątku do niedzieli codziennie będzie można wygrać jednego z trzech czytników PocketBook Basic Touch.
Uczestnik akcji, który odda książki będzie mógł otrzymać dodatkowy kupon uprawniający do wzięcia udziału w zabawie. Wystarczy w kilku zdaniach odpowiedzieć na pytanie konkursowe, a następnie zanieść kupony z odpowiedzią na stoisko D79. Tam od 24 do 26 października, codziennie o godz. 15, przedstawiciele PocketBook nagrodzą jednego uczestnika konkursu czytnikiem Basic Touch.
Jeśli ktoś nie oddaje książek – w sobotę i niedzielę do godziny 13.45 może na stoisku Publio ułożyć puzzle. Kto poradzi sobie najszybciej – wygrywa PocketBook Aqua. Tym razem kupon zgłoszeniowy trzeba pobrać ze stoiska PocketBooka.
Z kolei na stronach Publio będzie można wygrać Kindle – ale o tym jeszcze dam znać.
Woblink zaprasza na kawę
Na stoisku D4 (hala Wisła) księgarnia Woblink zaprasza na kawę, ciasteczka i lody kody rabatowe 40% na dowolnego e-booka z oferty! Będzie też można obejrzeć czytnik Kobo Glo.
Spotkania na tematy e-bookowe
Spotkań bezpośrednio poświęconych książkom elektronicznym znalazłem tylko dwa:
- Legimi: czwartek 14-16: Jak nie konkurować ceną i wygrać walkę z konkurencją. O skutecznych metodach dystrybucji ebooków. Raport i analiza rynku. Prow. Mikołaj Małaczyński.
- Elib.pl: piątek 13-14: Tokio, Göteborg, Frankfurt – książka elektroniczna na świecie.
Zdaje się, że Legimi szykuje coś mocnego. :-) Ponadto w sobotę w godzinach 13-14 odbędzie się zjazd blogerów książkowych.
Druga edycja Czytaj KRK
Pisałem parę miesięcy temu o akcji Czytaj KRK – w październiku trwa druga jej edycja. W skrócie – po całym Krakowie rozsiane są kody QR e-booków, które możemy wskanować specjalną aplikacją i wypożyczyć je na 30 dni. Czytamy tylko w aplikacji na telefonie/tablecie, ale to też całkiem ciekawa promocja e-czytania.
W akcji dostępne jest 10 tytułów:
- Dymna – Elżbieta Baniewicz
- Włosi. Życie to teatr – Maciej A. Brzozowski
- Korona śniegu i krwi – Elżbieta Cherezińska
- Lód – Jacek Dukaj
- W otchłani mroku – Marek Krajewski
- Dzielnica obiecana – Paweł Majka
- Radiota – Marek Niedźwiecki
- Nielegalni – Vincent V. Severski
- Dziennik czasu okupacji – Raja Shehadeh
- Republika piratów – Colin WoodardW
Na stronie akcji jest lista miejsc, w których znajdziemy kody.
Ja wybieram się do Krakowa w środę i będę na targach do piątku, zdam relację, jeśli będzie z czego. :-)
Czytaj dalej:
- Targi Książki w Krakowie 2023 – co nas czeka? [Spoiler: w piątek zapraszam na spotkanie]
- CzytajPL 2024 – znów przez cały listopad przeczytamy lub posłuchamy bezpłatnie 18 książek!
- CzytajPL 2023 – przez cały listopad ponownie 18 książek do przeczytania lub posłuchania za darmo!
- Rozszerzona aplikacja Empik Go jest również dostępna na czytniku PocketBook Era!
- [Aktualizacja] „Kos” – kryminał do pobrania za darmo z okazji Literackiego Sopotu (tylko do końca września)
- Obniżki VAT na książki (papierowe i elektroniczne) nie będzie, bo państwa na to nie stać
włąsnie chciałem gdzieś pytać czy będziesz robił taki przeglad dla ludzi którzy nie maja niestety czasu przedzierać sie przez długie listy wydarzen i informatory MTK 2014
więc, dziekuję bardzo :)
Swoją drogą co się dzieje z książkami oddanymi w tej akcji Publio? Lądują na makulaturę, do biblioteki czy może na półki bookcrossingowe? Właśnie przyszło mi na myśl, że ktoś może opróżnić regały bookcrossingowe, na których zwykle zalega sporo pozycji, których nikt nie chce czytać (przynajmniej tak jest w mieście gdzie mieszkam, wszędzie tylko wielce oświecone pozycje ze złotego wieku PRL) i je dać w tej akcji. Mimo wszystko szkoda by było gdyby poszły do utylizacji.
Trafiają do bibliotek, wszystko wyjaśniono pod linkiem załączonym wyżej.
OK, faktycznie nie czytałem tego co pod linkiem jest.
Panie Robercie pojawił się wpis na temat ankiety:
http://www.komputerswiat.pl/nowosci/ebooki/2014/43/polski-rynek-ebookow-raport.aspx
A w gazecie, z 1000 ebooków jest coś spoza lektur, wierszy, ogólnie staroci?
O proszę obudzili się, o tym raporcie pisałem 2 tygodnie temu:
http://swiatczytnikow.pl/raport-o-rynku-e-bookow-z-virtualo/
A te kody na wypożyczenie książki będą udostępnione też dla tych co daleko mają do Krakowa?
;-)
To ja poproszę :-)
Jak Ci ktoś zrobi zdjęcie tego kodu i wyśle to będziesz mógł ją wypożyczyć.
To ja również poproszę kod na Dymną, bo do Krakowa mam daleeeko..
na LC są wszystkie kody, w ichniej wyszukiwarce „Czytaj KRK”
Faktycznie – dzięki !
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/4619/ruszyla-druga-edycja-akcji-czytaj-krk
Pewnie można inaczej, ale ja z linka w komentarzu wygenerowałem na jakiejś stronie kod qr i ten kod można otworzyć w aplikacji czytaj.krk :-)
upsss… nie ma aplikacji na Windows Phone :-(
A propos Czytaj KRK – konia z rzędem temu kto Lód zmęczy w 30 dni :)
tzigi – da radę! ;)
no nie przesadzaj … niecłae 2 tygodnie … czasu nie miałem ;-)
Brawo! Jak skończę Wir i Behemota, to też spróbuję – wyczynowo. Mam nadzieję, że 3 tygodnie wystarczą…
Ja czytałem równo dwa tygodnie. Warto zacząć przed weekendem z dużą ilością wolnego czasu, ja dzięki temu w pierwsze trzy dni wciągnąłem 32% książki, potem już z górki. Chociaż się dłużyła, bo niektóre fragmenty wymagały sporej ilości skupienia, w czym jazda autobusem do i z pracy nie pomagała. ;)
Powodzenia! :)
Lód się czyta szybko. Pierwszą połowę (tę w pociągu) szybko bo dobra i wciąga, drugą połowę też szybko bo słaba i chcesz jak najszybciej dobrnąć do końca.
A nie wiecie może, czy można też oddać komiksy?
Zapowiada się czytnikowa posucha, tak jak w roku ubiegłym. Artatech sobie odpuścił.
Będzie Pocketbook, Kobo Glo na stoisku Woblinka i Bezkartek, pewnie jak zwykle z Kindlami.
EDIT: w czwartek i piątek na stoisku bezkartek łączonym ze sklepem audiobookowym nie widziałem nikogo z tej firmy, ani czytników.
Niestety prelekcja piątkowa była naprawdę nie o ebookach… Na koniec było trochę o DRM, że dzięki urządzeniom multimedialnym można go zrobić niewidocznym dla użytkownika, ale jakby wyklucza to te czytniki e-ink, które nie mają androida na pokładzie. Czyli jakieś 99% rynku? Ugh… Byłam rozczarowana
Rozumiem że mówisz o wystąpieniu elib – ja się spóźniłem i jak zobaczyłem, że to co mówią przypomina bardziej relację z wizyty w Japonii, zacząłem się zastanawiać czy dobrze trafiłem. :) W połowie (tak przy Szwecji) wyszedłem, ale słyszałem, że prelegentom marzy się znowu DRM i to na tabletach. No, ale rzeczywistość swoje, a marzenia swoje.
Widziałam cię ;-) Faktycznie, całość w zasadzie była o kolejnych targach książki i ich odczuciach. Wynudziłam się jak mops, bo myślałam że będzie o rynkach ebooków w różnych krajach, co byłoby ciekawe.
Zgadza się! Bo wiedza o tym jak wygląda czytelnictwo ebooków w innych krajach jest naprawdę przydatna – a tutaj dostaliśmy tylko pobieżne wrażenia, że nigdzie czytników nie widzieli (a coś podobnego, Cyfranek widział) – no ale jeśli uważa się że e-ink jest technologią schyłkową, to po co zauważać coś, co nie ma dla nas znaczenia… ;-)
Szkoda że sie nie ujawniłaś :) swoją drogą myślałem o jakimś spotkaniu czytelników bloga i kiedyś będzie je trzeba zrobić, choć obawiam się tutaj dwóch rzeczy – że nikt nie przyjdzie, albo że przyjdą tłumy…
Nie miałam jak, bo uciekłeś w połowie. Ale jak co to byłam 2 rzędy przed tobą, taka czerwona plama ;-) zawsze można nadrobić w Olsztynie i pogadać o książkach. No i ciekawe, czy dużo osób by się zjechało cię poznać
Moje pytanie dotyczy specjalnej puli ebooków, które można pobrać za darmo w serwisie Publio.pl dzięki kuponowi rabatowemu otrzymanemu w ramach akcji „książka za książkę”. Czy ta pula to te 6 tytułów, które znajduje się pod linkiem udostępnionym w poście czy jest ich więcej?
To 6 e-booków, które są na stronie z odsyłacza.
Tak, wybrałem się dzisiaj i spędziłem tam 3 godziny (nie licząc czasu spędzonego w kolejce do wejścia i w korku do wyjazdu z targów). Mam mieszane odczucia, jakby tej imprezie ktoś przetrącił kręgosłup. Takie moje wrażenie – wystawcy starali się jak mogli, ale całość jakoś tak jakby „majówka” dla rodzin z dziećmi (co oczywiście też nie jest złe
jeśli przynosi komuś dochód).Oczywiście ciekawostki edytorskie różne były, ale o czytnikach i ebookach jak na lekarstwo. Jedyny Pocketbook ratował honor tego zacnego nurtu ;) Na 2 stoiskach (Pocketbooka i Empiku) można było „pomacać” ich czytniki, dzięki czemu mogłem bliżej porównać ekrany i działanie różnych modeli z moim AfterGlow. Mam z tego jeden wniosek, że przejście na Androida wyszło Onyxom na dobre, są dzięki temu zdecydowanie szybsze.
Na całym terenie, w zwykły dzień, zwykły człowiek nie dowie się w ogóle, że istnieje coś takiego jak e-booki (nie mówiąc już o jakichkolwiek niuansach z nimi związanych), nie zobaczy czytników (poza wspomnianymi wyżej) – ogólna klapa. Dwa, trzy, a nawet cztery lata temu było pod tym względem o wiele lepiej – jakieś fatum czy co ? Na tych targach odnosi się wrażenie, jakby całe e-czytelnictwo zeszło w podziemie, czy szarą strefę. Brak pomysłów ? Brak opłacalności, czy ostracyzm ze strony wydawców „analogowych” ? A może hegemonia Kindli ? ;)
Brakuje jakiegoś przełomu.
A jeszcze o akcji „Czytaj krk” – fajna idea. A co do kodów, jak chciałem je znaleźć w Bibliotece Jagiellońskiej (jest na liście) to nie udało mi się. Albo zniknęły, albo solidnie ukryte.
Witam Panie Robercie,
za kilka dni odbędą się Warszawskie Targi Książki. Ma Pan informację, czy będą tam zorganizowane stoiska firm-producentów czytników?