W ramach dopieszczania miłośników fantastyki mam informację o nowej bezpłatnej antologii, a właściwie trzech.
Ścieżki wyobraźni: Rozstaje to najnowsza antologia opowiadań wydana przez Logrus – sekcję literacką Śląskiego Klubu Fantastyki. Książkę pobierzemy ze strony Logrus w trzech formatach: EPUB, MOBI i PDF. Ten ostatni ma ponad 360 stron. Na konwentach dostępna też jest wersja papierowa.
Tak poleca ją Anna Kańtoch, która sekcją opiekuje się redakcyjnie:
Fantastyka na rozstajach – czy może raczej w „Rozstajach”, bo o antologię przecież chodzi – nie ma nic wspólnego z fantastyką zagubioną. To literatura poszukująca, świadoma celu, w którym zmierza. Skręcamy na wschód w stronę przewrotnego fantasy czy może na zachód, w stronę twardego SF? W kierunku literackich eksperymentów czy raczej trzymamy się tradycyjnego stylu? Zaręczam, że żadna z tych dróg czytelników nie rozczaruje.
A oto lista autorów i opowiadań:
- Krystyna Chodorowska — W taniej służbie Jej Królewskiej Mości
- Małgorzata Binkowska — Wybór Anny
- Alicja Tempłowicz — Teru Czerwona Pięść
- Olga Niziołek — Mieszkańcy
- Marta Potocka — Splątanie
- Michał Niedźwiedzki — Morderstwo nad Saharą
- Agnieszka Żak — Długo wyczekiwana samotność
- Jesion Kowal — Kąt załamania
- Marta Magdalena Lasik — Bajki do opowiedzenia
- Anna Hrycyszyn — Wiara
To już trzecia coroczna publikacja sekcji literackiej ŚKF. Wciąż możemy pobrać bezpłatnie dwie poprzednie:
- Ścieżki wyobraźni: Skafander i melonik (2018) – na stronie jest też sporo linków do recenzji
- Ścieżki wyobraźni: Zabawa w Boga (2017)
Autorami większości opowiadań są autorzy skupieni w sekcji literackiej ŚKF. Sekcja działa w systematyczny sposób – opowiadania są umieszczane na wewnętrznym forum, następnie raz na miesiąc autorzy się spotykają i dyskutują na temat tego, co przeczytali u innych. Antologie, to jak rozumiem takie „The best of” z twórczości – przy czym liczy się też zadany rok wcześniej temat.
W pierwszym z tomów znalazły się też dwa opowiadania znanego amerykańskiego autora, Benjamina Rosenbauma w przekładzie Magdaleny Grajcar. Twórczość Rosenbauma w oryginale dostępna jest na wolnej licencji, co sprawia, że można go swobodnie tłumaczyć.
Ponownie, jak pisałem nieraz przy okazji Fantazmatów i innych publikacji warto podkreślić, że fantastyka jest gatunkiem najlepiej dostępnym na czytniki. Świadczą o tym też coroczne podsumowania nominowanych pozycji w plebiscycie Lubimy Czytać – trzy fantastyczne kategorie miały w tym roku niemal pełne pokrycie w e-bookach.
Tę popularność widać wśród początkujących adeptów pióra – publikacja w wersjach na czytniki jest w zasadzie czymś oczywistym. A czytelnicy – nie pierwszy raz – mają mnóstwo lektury.
PS. Parę miesięcy temu przedstawiałem utwory nominowane do Nagrody Zajdla 2018. Opowiadania są wciąż dostępne w darmowej antologii. Na niedawnym Polconie ogłoszono zwycięzców. W kategorii opowiadań zwyciężyła Marta Kisiel (Pierwsze słowo), wśród powieści Robert M. Wegner (Każde martwe marzenie).
PS2. Przypominam – bo polecałem już kiedyś – o niedawno wydanych przez Czarne Historiach fandomowych – to reportaż o polskim światku miłośników fantastyki. Cena w tym momencie „normalna” (choć 40% zniżki w Nexto jest już ładne), ale zawsze można ustawić alert.
Czytaj dalej:
- „Ścieżki wyobraźni: Inkszy welt” – kolejna bezpłatna antologia Śląskiego Klubu Fantastyki
- Opowiadania nominowane do Nagrody Zajdla za rok 2019 – darmowa antologia na czytniki
- Fenix Antologia: Zajdel 2019 – zbiór z 15 opowiadaniami bezpłatny do maja 2020
- Fantazmaty: Zbrodnia doskonała – nowa antologia fantastyczno-kryminalna
- Fantazmaty: Kryształowe smoki 2019 – bezpłatna antologia opowiadań z konkursu
- Fantazmaty: Sępom na pożarcie – antologia Bernharda Jaumanna za darmo
Doskonale. Należy się głębokie uznanie dla twórców, gdyż udało im się nie tylko dostarczyć zbiorek darmowy, ale też, po raz kolejny zbiorek opowiadań na najwyższym poziomie. No, w każdym bądź razie na poziomie wyższym, niż np. tegoroczne nagrody Zajdla. Przy takim podejściu zarówno polskie SF będzie się rozwijać, jak i nie zabraknie wiernych czytelników (czytaj pieniędzy) niezależnie od skali szeroko rozumianego piractwa.
Nagrodzone opowiadanie czyli Pierwsze słowo Marty Kisiel to rewelacja!
Nieco nie na temat.
Amazon oferuje Kindle Oasis2 32GB 3G używany (więc z wysyłką do Polski) za 189,99€. Grzech nie skorzystać.
grzech albo echo w portfelu :)
Miałem już o tym napisać, ale widzę że tej wersji została jedna sztuka, tak więc kto pierwszy, ten lepszy :)