Z kronikarskiego obowiązku donieśmy, że Kindle Paperwhite, czyli niedostępny jeszcze w Polsce model czytnika ze światełkiem doczekał się nowej wersji oprogramowania.
Wersja 5.3.0 przynosi parę zmian:
- Możliwość wyłączenia rekomendacji na ekranie głównym. Tak, to bardzo denerwowało wielu kupujących. Nawet jeśli wzięli wersję bez reklam, to na ekranie głównym widzieli okładki 3 książek… i rekomendacje dla 3 książek z Kindle Store. Teraz Amazon pozwolił to wyłączać w ustawieniach (Menu – Settings – Device Options – Personalize your Kindle -Recommended Content)
- Poprawione fonty: Palatino, Baskerville i Futura – na które też trochę narzekano. Tu czytelnicy Mobile Read mają różne opinie, niektórzy nie widzą różnicy.
- Łatwiejsze korzystanie z wersji próbnych książek – jeśli ściągniemy z Kindle Store tzw. sampla – wtedy po kupieniu pełnej wersji znajdziemy się na tej samej stronie, w której skończyliśmy wersję próbną.
- Poprawione odczytywanie mangi oraz komiksów: możliwość dopasowania do całego ekranu i ustawienia odświeżania ekranu niezależnie od tego dla książek. Nic w tym dziwnego – ghosting zwykle znacznie bardziej przeszkadza przy obrazkach.
- Dostęp do ustawień także z poziomu książki.
- Obsługa języka chińskiego w menu, co ma zapowiadać start chińskiego Kindle Store w niedługim czasie…
Poza pierwszymi dwoma funkcjami jest to raczej kosmetyka.
Jak zaktualizować Kindle Paperwhite?
- Ściągamy plik Update_kindle_5.3.0.bin ze strony Amazonu. Ma on aż 164 MB.
- Przegrywamy plik do katalogu głównego Kindle Paperwhite.
- Wybieramy kolejno: Menu » Settings » Menu » Update Your Kindle.
Przed aktualizacją warto sprawdzić, którą mamy wersję: Menu » Settings » Menu » Device Info. Jeśli nie zaktualizujemy czytnika sami, to powinien to w ciągu najbliższych tygodni zrobić automatycznie, gdy pozostawimy go z włączonym WIFI przez dłuższy czas.
Jeszcze parę uwag
Duża wielkość pliku z aktualizacją uzasadniona jest tym, że podmienia on cały system operacyjny i jednocześnie uniemożliwia modyfikacje oprogramowania przez użytkownika. Do tej pory działał np. jailbreak i parę innych narzędzi znanych z Touch. Na Mobile Read opisano sposób obejścia tego. Ja tradycyjnie modyfikacji oprogramowania nie zalecam.
Warto zwrócić uwagę na numer wersji: oryginalny PW miał 5.2.0, podczas gdy ostatnia wersja dla Kindle Touch to 5.1.2. Świadczy to o tym, że PW jest pod względem oprogramowania rozwinięciem Touch – np. funkcja „time to read” czy obsługa ekranu HD była już wbudowana w Touch – tylko że nie były używane. Może to też oznaczać, że dla Touch nowych wersji oprogramowania raczej już nie będzie.
Aktualizacja – a jednak się pomyliłem bo Touch w styczniu 2013 dostał wersję 5.3 i dogonił Paperwhite w funkcjonalności.
Super :) Czy ktoś wie jak zainstalować to nowe oprogramowanie?
Dodałem instrukcję. W każdej wersji Kindle wygląda to tak samo.
Nabyłem ten czytnik przez znajomych w UK. Wersja International.
Zaraz po otrzymaniu załączyłem WiFi i zarejestrowałem.
Pół godziny później czytnik sam się „zrestartował” i zainstalował nowe oprogramowanie.
Pisząc delikatnie – to zwykłe chamstwo. Żadnego komunikatu, żadnego pytania czy sobie tego życzę.
Zawsze tak było. Przy następnej aktualizacji będziesz miał tak samo.
Raczej nie – wyłączyłem WiFi. Gdybym wiedział, że tak jest z tą aktualizacją zrobiłbym to zaraz po rejestracji.
Wolę wiedzieć co instaluję.
Ciekawa jest wielkość (164MB) – czyżby zaczęli wrzucać kompletne a nie różnicówki?
Chociaż może z innego powodu taka duża.
„Keep your Kindle connected to a Wi-Fi network to make sure you receive all future software updates. We hope you enjoy the improvements we made. ”
Czyżby w końcu OTA?
Paczka jest duża bo nadpisuje od zera cały system operacyjny i blokuje wszelkie możliwości modyfikacji systemu.
A tak, ludzie na Mobile Read skarżą się, że nie działają już potem żadne jailbreaki i inne.
Ponoć już nawet jest jakiś jailbreak który jak się zainstaluje na 5.2 to potem przetrwa do 5.3 ;)
Na jakichkolwiek urzadzeniach ajfony itp kupionych po nowym roku jailbreaki beda nielegalne bo naruszaja prawo autorskie DMCA niedawno byl wyrok sadu
nielegalne? .) owszem moga mi nie uznac gwarancji, moga nie dawac updateow, ale wara od tego co ja robie ze sprzetem, ktory jest moja wlasnoscia .)
Witam. Czy wiadomo coś na temat aktualizacji do Kindle 5 (czarny) Classic? Mam teraz oprogramowanie 4.1.0 i marzy mi sie time to read :)
Obawiam się, że o oficjalnym ttr w kindlach gorszych niż Paperwhite można zapomnieć…
meh, olewanie Toucha jak wkurzające. Zeszłoroczny flagowiec jest traktowany gorzej niż budżetowy Classic…
Oni tak miewają (patrz historia DXa).
czy DX był flagowcem? Nie wiem, chyba raczej alternatywą, drogą i dla ograniczonego grona odbiorców. Uzupełnienie oferty, a nie główny motor sprzedaży, którymi były małe Kindle w zalezności od okresu o którym mowa 1-3.
„Poza pierwszymi dwoma funkcjami jest to raczej kosmetyka.”
Jak dla mnie dostęp do ustawień także z poziomu książki to jest to czego najbardziej czytnikowoi brakowało.
Ja tam często do ustawień nie wchodzę – boję się tego menu. Dzisiaj raz wszedłem żeby wyłączyć rekomendacje na ekranie głównym to szukałem długo tej opcji. Jakby ktoś miał ten sam problem to „Device Options” -> „Personalize your Kindle” -> „Recommended Content”
Ja korzystam często, mam dwa urzadzenia i po synchronizacji ostatniej przeczytanej strony zawsze włączam tryb airplane, który jest w ustawieniach. Swoja drogą, menu ustawień w kindle jest mało intuicyjne.
Warto?
W DXie z 3G wyłączałem, bo różnica w czasie pracy była znacząca. W wersjach WiFi nie wyłączam, bo i tak jest „wystarczająco długo”.
Miałam przez parę dni w touch włączone wi-fi bez przerwy i różnica była zauważalna.
Możliwość wyłączenia rekomendacji na pewno ucieszy Kindlemaniaków! Dobrze, że wciąż wprowadzane są opcje poprawiające komfort korzystania z czytników! :)
a mnie wczoraj (K3 klawiaturowa) po wlaczeniu powitala upgradem do 3.4
„Łatwiejsze korzystanie z wersji próbnych książek”
No, tę funkcję to mogliby dodać we wszystkich starszych czytnikach. Spodziewałem się, że właśnie tak będzie to działać od początku. Praktycznie zawsze zaczynam od sampli, a ręczne przeklikiwanie się do ostatniej przeczytanej strony jest wyjątkowo topornym rozwiązaniem jak na Kindla.
Twoja niekonsekwencja jest zasmucająca. Zastrzegasz, że nie opublikujesz artykułu o czytniku niedostępnym w Polsce, po czym dajesz własną notkę o Paperwhite. Nie lepiej powiedzieć wprost, że nie chcesz artykułów o Nookach? :-P
Bo PW prędzej czy później w Polsce będzie, czego o Nooku nie można powiedzieć.
Teoretycznie PW jest w Polsce niedostępny, jednak sporo osób kupuje go przez allegro, czy też znajomych w Stanach, tak więc tekst jak najbardziej na miejscu:)
Myślę że czytników PW już trochę jest a będzie jeszcze więcej, tak więc ja dziękuję za informacje. A wracając do tematu to szkoda że nie poprawili wyłączania oświetlenia przy ustawieniu na 0.
Tego, to obstawiam, że nie poprawią nigdy. Ciężko porównać dopóki namiętnie reklamują twilight i ekran reklamowy jest czarny, ale obstawiam, że PW bez podświetlenia jest ciemniejszy i mniej kontrastowy od einka bez dotyku pojemnościowego, a to szczątkowe podświetlenie przy „0” służy wyrównaniu tego efektu. Bo dotyk na einku to już raz był, tylko wtedy słabo się sprawdził właśnie z powodu pogorszenia obrazu.
W starym oprogramowaniu PW też można było „wyłączyć” rekomendacje – wystarczyło w ustawieniach włączyć kontrolę rodzicielską i zablokować Kindle Store ;)
Dobrze, że można wyłączyć te rekomendacje, chociaż przeglądam i tak w układzie listy – tak jest dla mnie przejrzyściej.
Całe szczęście też, że jednak działa gest przeciągnięcia góra/dół do zmiany artykułów w gazecie. Gdzieś straszono, że to zostało usunięte. Nie działa tylko w przypadku rozdziałów w książce, ale to uważam za dobre.
Wysyłka zamyka się zwykle w 2 tygodnie,
Także albo się zabezpieczają, albo specjalny ruch, aby pokazać że każdy kupuje, każdy chce mieć, i trzeba już kupić bo się skończy
Zainstalowałem, działa…
Witam Gorąco :) Czy zainstalowanie aktualizacji 5.3 jest możliwe na Kindle’u Touch ? Jeśli tak, to czy poważnie to zagrozi lub zaburzy równowagę pracy sprzętu ? Jeśli nie, to może jakieś unofficial’e ?
Nie, wbrew temu co sugeruje artykuł, 5.2.0/5.3.0 to zupełnie inne oprogramowanie w porównaniu z 5.1.x. Dopiero między 5.2 i 5.3 różnica jest niewielka, ale to i tak nie ma znaczenia, bo obie wersje są dostępne tylko na Paperwhite.
E tam… od razu zupełnie inne. Wewnętrznie bardzo podobne, więc co najmniej unofficial jest/będzie do znalezienia na mobilread.
Odpowiedź z przyszłości:
http://swiatczytnikow.pl/aktualizacja-kindle-touch-5-3-2-czytnik-poprzedniej-generacji-dogania-paperwhite/
Nie potrafię znaleźć nigdzie informacji, czy Paperwhite przy wyłączonym oświetleniu wygląda tak, jak np. Classic? Waham się nad tym, którą wersję kupić, i nie do końca rozumiem kwestię e-tuszu w Paperwhite. Czy jest jakakolwiek różnica między wyglądem ekranu w np. Classic lub Keyboard, a Paperwhite z wyłączonym oświetleniem? I – czy komfort czytania w ciemniejszych pomieszczeniach w Paperwhite jest faktycznie istotnie większy niż przy innych wersjach z lampką?
Nie ma różnicy, oczywiście oprócz większego DPI. Nie korzystałem nigdy z przyłączanej lampki, ale oświetlenie zdecydowanie jest wygodne i dobrze ustawione nie męczy oczu.
Dziękuję – nigdzie nie umiałam znaleźć napisanej wprost informacji, że oświetlenie da się całkowicie wyłączyć i że wtedy to jest dokładnie to, co przy Classic czy Keyboard.
Z interfejsu się nie da, z konsoli się da, jednak najniższy poziom podświetlenia (0) jest kompletnie niezauważalny przy świetle – lekko widać to dopiero gdy dookoła jest ciemno.
Dzięki. Muszę przyznać, że wybór konkretnej wersji Kindle’a jest dla mnie sporym problemem… A jeszcze spytam – jak przerzucanie stron, gdy jest zimno? Myślę np. o czytaniu zimą w autobusie czy pociągu, gdy w dodatku bardzo marzną dłonie. Jest szansa na zmienianie stron w rękawiczkach? Brak przycisków do zmiany stron to dla mnie najpoważniejsza wada Paperwhite.
Delikatne naślinienie palca spisuje się całkiem nieźle, a żadnych smug na ekranie nie zauważyłem ;) Pomijając te rękawiczki obsługa jest całkiem wygodna i nie tęsknię za przyciskami.
To chyba zdecyduję się na Paperwhite;) Miałam w rękach Keyboard i Classic i, prawdę mówiąc, źle widziałam tekst. Najwyżej będę marudzić na dotykowe przerzucanie stron;)
Witam.
Właśnie zamówiłem Kindle Paperwhite z Amazon.com – jest już dostępny z przesyłką z USA do Polski legalną ścieżką :) Planowana dostawa do mnie – 31 stycznia 2013.
Pozdrawiam.
Opisz jak wygląda sprawa z dodatkowymi opłatami typu cło.