Najnowszy pakiet BookRage to jednocześnie start corocznej nagrody literackiej ArtRage!
O co chodzi? W nowym pakiecie kupimy wszystkie 10 książek nominowanych do nagrody ArtRage dla najlepszej prozy polskiej roku 2017.
Po pierwsze – ArtRage powstał z miłości do książek i chęci zarażania tą miłością. Działaliśmy wpierw jako BookRage i nazwa ta nie wzięła się znikąd. Tak kochamy książki wręcz niezdrowo, nie pogardzamy nawet telefoniczną i instrukcją od skanera, choć wolimy te ciekawsze. I bezczelnie chcemy mieć okazję, by nagradzać trud pisarek i pisarzy. O!
Po drugie – a jakże, chcemy to zrobić inaczej. Dało się z książkami, da się z nagrodą. Eksperckie nagrody znawców literatury i uroczyste gale spełniają swoją rolę. Podobnie – plebiscyty popularności, w jakie przeradza się większość „głosowań publiczności”. Takie formuły są potrzebne, mówią nam coś o książkach i rynku. No, ale nie będziemy przecież powtarzać tego, co już jest, nie?
Dodaliśmy swoje trzy grosze do rynku książek. Teraz dodamy kolejne – do krajobrazu nagród literackich. A co!
Oto nagroda literacka ArtRage: w której Czytelnicy mogą ZAPOZNAĆ się z nominowanymi książkami, PRZECZYTAĆ je i wybrać ich zdaniem najlepszą. W której mają CZAS na przeczytanie i nie muszą wydać fortuny, by je zdobyć.
Oto książki nominowane w pakiecie.
Za co najmniej złotówkę:
- Przemytnicy – Konrad Janczura
- Po trochu – Weronika Gogola
- Duchy Jeremiego – Robert Rient
Za aktualną średnią (obecnie 40 zł) dostaniemy trzy kolejne:
- Bestia najgorsza – Michał Cetnarowski
- Pozwól rzece płynąć – Michał Cichy
- Hello World – Michał R. Wiśniewski
A za podwójną średnią (obecnie 80 zł) – cztery kolejne:
- Rdza – Jakub Małecki
- Exodus – Łukasz Orbitowski
- Przyducha – Maciej Piotr Prus
- Zombie – Wojciech Chmielarz
Są zatem po dwie książki z Czarnego, SQN i Ha!Art, po jednej z Książkowych Klimatów, Powergrapha, Krytyki Politycznej oraz Wielkiej Litery.
Proza wybrana przez szefa ArtRage na pewno nie reprezentuje całej sceny literackiej, ale od czegoś trzeba zacząć.
Nagroda jury
Są dwie nagrody literackie ArtRage. O pierwszej zdecyduje jury, do udziału w którym szef ArtRage, czyli Michał Michalski mnie namówił. Jury zbierze się na początku przyszłego tygodnia i podejmie decyzję. Werdykt zostanie ogłoszony jeszcze przed zakończeniem pakietu.
Nagroda pieniężna dla autora nagrodzonej pozycji to 10 tysięcy zł.
Niezależnie od swojego głosu w jury planuję opublikować artykuł z przeglądem książek nominowanych. On również ukaże się przed końcem pakietu. Wyjaśnię też wtedy, dlaczego zdecydowałem się brać udział w tym wyborze, mimo że jak wciąż powtarzam – nie jestem blogerem „literackim”.
Nagroda czytelników + konkurs
Każdy, kto kupi pakiet BookRage, będzie mógł wziąć udział w głosowaniu na najlepszą według niego książkę roku 2017. Głosowanie trwa aż do 22 czerwca, abyście mieli okazję zapoznać się z zakupionymi książkami.
A jaka będzie nagroda? O tym zdecydują czytelnicy, bo przy zakupie pakietu decydujemy ile z wpłaconej kwoty pójdzie do wydawcy, ile do organizatorów akcji, a ile na nagrodę.
Będzie można więc na żywo zobaczyć, jaką kwotę uzbierano na nagrodę.
Do tego jeszcze dochodzi konkurs.
Zalogowane, zakupione, przeczytane i już wiesz, która książka jest najlepsza? Świetnie!
Prześlij nam uzasadnienie swojego wyboru na adres: artrage@artrage.pl z dopiskiem „Konkurs inkBOOK” w tytule. Najciekawsze z nich nagrodzimy czytnikami inkBOOK Prime!
Według regulaminu będą dwie takie nagrody.
Co o tym myślę?
Bardzo jestem ciekaw, jak pójdzie ta inicjatywa. BookRage wpisał się w nasz e-bookowy krajobraz i teraz celuje wyżej. Ważne było to, że udało się namówić wydawców do udziału w tej zabawie, bo w ten sposób też przecież sprzedają książki.
A jaki będzie efekt? Czy np. wybór jury wpłynie na wybór czytelników? Czy wpłynie na ten wybór rozkład książek w pakiecie? Bo teoretycznie największą szansę mają te najtańsze. Z tym, że najtańsze to… po prostu najkrótsze. Traktuję to jako eksperyment i ciekawą zabawę. A tymczasem wracam do czytania, na swój wybór mam zaledwie tydzień. :-)
Czytaj dalej:
- Stara strona Artrage wróciła: pakiet BookRage pobierzemy do końca lutego 2024!
- Nagrody „Książki roku 2023” Magazynu Literackiego KSIĄŻKI – Chłopki i ArtRage! No i okolicznościowa promocja ArtRage -60%
- [Aktualizacja] Jeśli nie ściągnęliście wcześniej swoich książek z pakietów BookRage, to… już tego nie zrobicie
- Ostatni dzień na pobranie książek ze „starego” ArtRage. Jak ściągnąć je wszystkie?
- Opowiadania nominowane do Nagrody Zajdla za rok 2023 – bezpłatna antologia na czytniki
- Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla 2023! Co przeczytamy na czytnikach?
Bardzo nie chcę wyjść na hejtera, zwłaszcza, że inicjatywa zacna, ale kto wybrał książki? bo strona podaje, że „W dobie nadprodukcji kultury ktoś musiał wziąć na siebie przefiltrowanie i wybór nominowanych. Tego karkołomnego zadania podjęło się nasze Jury.” Ty piszesz, że „Proza wybrana przez szefa ArtRage na pewno nie reprezentuje całej sceny literackiej, ale od czegoś trzeba zacząć.” Więc kto wybrał tę 10? Jury czy szef Artrage?
Ja nie wybierałem i pewnie nie umiałbym. Ale Michał jest też w jury. :)
„Żeby nie było – zadaniem naszego Jury było nie tylko odfiltrowanie i wskazanie dziesięciu tytułów, na których przeczytanie warto przeznaczyć cenny czas.” – to również cytat ze strony całej akcji.
Mocno to niefajne, bo większości tytułów nie znam, za to osoby z Jury kojarzę i szanuję, więc przekonanie, że to jest ich wybór, stanowi zachętę do zakupu. A teraz to nie wiem :(
Tak jak Michał napisał, namawiał mnie dość długo i nie jestem tam od początku. Ja akurat wierzę tym wyborom, a do decyzji o kupnie/głosowaniu możesz poczekać do mojego artykułu. Zwróć uwagę, że jednym z kryteriów wyboru było też to czy wydawcy zgodzą się na publikację w takim modelu.
Zazelu, na pewno się tymi książkami nie zawiedziesz.
Książki wybieraliśmy z jury + był odsiew wydawniczy – tzn, niektórzy nie chcieli przyjąć nominacji z różnych względów, ale nie było tych „odrzuceń” wiele, można je zliczyć na palcach jednej ręki nieuważnego stolarza :)
Robert faktycznie nie brał udziału w tym wyborze, dołączył do jury dość późno.
Uff! Dzięki za odpowiedź!
Dzięki za ArtRage!
Bardzo dobry zestaw polskiej współczesnej prozy. Przeczytałem prawie wszystkie pozycje (oprócz Rienta i Cichego) i szczerze polecam.
Zachęciłeś, kupiłem cały pakiet.
Czy jeśli kupię książki z pierwszego progu, mogę głosować tylko na nie, czy na całość? Pierwsza opcja jest logiczna, ale faworyzuje te „najtańsze” trzy, druga umożliwia oddanie głosu na coś, czego się nie przeczytało, już widzę jak Jakub Małecki napędza swoich fanów do wydania złotówki i „pompowania” głosów ;-)
Świetny zestaw, swoją drogą, fajnie że się udało dogadać z autorami czy kimś tam.
Można głosować na wszystko. Też się nad tym zastanawiam, czy nie wygrają książki z najtańszych pakietów, bo przeczyta je najwięcej osób, z drugiej strony te bardziej znane nazwiska są w droższych pakietach (i jest też szansa, że zakupione zostały z innych źródeł, bo np. Małecki i Orbitowski są często w promocjach).
Co do namawiania fanów do kupowania najtańszego pakietu – ja tylko przypomnę taki myk z Ćwiekiem i Nagrodą Zajdla: http://swiatczytnikow.pl/jakub-cwiek-darmowe-opowiadanie-sposobem-na-nagrode-zajdla/
Też nad tym się zastanawiałam, czy przypadkiem nie okaże się, że najwięcej głosów zdobędzie pozycja z najniższego progu cenowego, bo najnormalniej w świecie najwięcej ludzi ją kupi. Ale w końcu tak się szlifuje pomysły, jeśli rzeczywiście w tym roku na to wyjdzie to nic nie stoi na przeszkodzie żeby za rok zrobić oddzielną nominację na każdy próg cenowy i podzielić je np. tematycznie czy jeszcze inaczej. Sama inicjatywa bardzo fajna!
No ja właśnie nie kojarzę dwóch tytułów z pierwszego progu, więc mi pasuje. Resztę znam, przeczytałem lub chcę przeczytać – jest więc dodatkowa motywacja.
Rienta kiedyś słyszałem jak chyba w Trójce, albo tok.fm opowiadał o swojej książce i o sobie, ciekawe to było.
To ja po raz kolejny zwrócę uwagę, że ArtRage, to dosyć niefortunnie wybrana nazwa.
ArtRage to jest nazwa programu graficznego należącego do Nowo Zelandzkiej firmy Ambient Design Ltd.
Wystarczy zamiast .pl wpisać .com
Jest to jeden z lepszych i bardziej znanych programów graficznych, realistycznie naśladujący prawdziwe materiały i narzędzia malarskie oraz graficzne.
„[…] należącego do Nowo Zelandzkiej firmy Ambient Design Ltd.”
Czy aby na pewno? A może jednak do firmy nowozelandzkiej?
Czy naprawdę polska ortografia jest aż tak trudna?
Jak widać dla niektórych tak :-)
Dziękuję za zwrócenie uwagi.
Jeżeli chodzi o wyrazy „odmiejscowe” (nie wiem czy to fachowe określenie) to powiedziałbym, że jest. Zasad mało, wyjątków i wariantów dużo, generalnie pamięciówa: ci wszyscy Grójecczanie, lankijskie i iworyjskie zaszłości historyczne itd.
Nie jest to nazwa z tej samej branży, więc nie widzę problemu. Wszystkich nazw już kiedyś ktoś używał :D
Ja wiem o artrage.com dzięki artrage.pl :) A przecież wzięła się nie z chęci lansowania się na popularności (?) nowozelandzkiej firmy, tylko jako logiczne rozwinięcie bookrage.
Bardzo ciekawy pomysł. Nie dość, że się kupuje książki, to jeszcze trzeba je przeczytać! O.o
Pomysł świetny ale wykonanie średnie.
Jeśli to ma być nagroda od czytelników którzy oceniają przeczytane książki to ci którzy nie kupią kompletu i zechcą uczciwie zagłosować (na coś z tego co przeczytali) zniekształcą wyniki na korzyść książek występujących w tańszych pakietach.
Można oczywiście wyniki głosowania 'normalizować’ ilością sprzedanych pakietów, ale w artykule nie ma o tym ani słowa.
Jest jednak prostsze i wydaje mi się znacznie lepsze na przyszłość rozwiązanie: Najtańszy pakiet to 3 losowe książki droższy 6 a najdroższy 10. Wtedy rozkład książek wśród czytelników będzie równomierny i każda będzie miała jednakową szansę na przeczytanie , a co za tym idzie na wygranie tego plebiscytu. Mam nadzieję że tak to zostanie zorganizowane w przyszłym roku, bo mam nadzieję że ten konkurs zagości na stałe. Dodatkowo w takim przypadku (losowanie książek z puli) można nominować więcej pozycji (np. 20, 30) przy zachowaniu zasady że pełen pakiet to 10 losowych.
No to informacja o jury bardzo wprowadza w błąd, bo mówi, że jury wybrało 10 tytułów i wskaże laureata nagrody. A okazuje się, że wyboru tytułów dokonał tylko podzbiór jurorów, potencjalnie wyłącznie sam Michał Michalski.