Po ośmiu (!) latach nieobecności „Nowa Fantastyka” wraca do wersji na czytniki!
NF była dostępna w formatach EPUB i MOBI przez kilka lat. Jednak w maju 2016 wydawnictwo zrezygnowało z publikacji wersji czytnikowej. Został tylko PDF.
Teraz z okazji jubileuszowego, 500. wydania pismo poinformowano, że nowy numer kupimy w wersji na czytniki! Nowa Fantastyka 5/2024 dostępna jest w Legimi – zarówno w abonamencie, jak i w formie do kupienia (za 15,90 zł). W tym drugim przypadku dostajemy trzy formaty: EPUB, MOBI oraz PDF.
Na profilu NF czytamy:
Nie ukrywamy, że jest to dla nas próba generalna. Pytania i prośby o wersję e-bookową powtarzały się od dawna, ale nie wiemy, czy liczba czytelników zainteresowanych tą formą dystrybucji okaże się wystarczająca, aby opłacało się jej wprowadzenie na stałe (a może także konwersja archiwalnych wydań). Mówiąc najprościej: to Wy głosujecie portfelami. Zachęcamy zatem gorąco do kupna i lektury.
Również zachęcam i niech wyniki sprzedaży przekonają wydawcę. 😊 Choć umówmy się: jednorazowa akcja to nie da tych informacji, co regularna sprzedaż.
Jeśli byście chcieli kupić aktualny numer na własność, to przypominam o programie lojalnościowym Klub Mola Książkowego w Legimi, dzięki któremu da się obniżyć cenę do 8 zł. O ile oczywiście mamy w tym programie zebrane punkty. Ale posiadacze abonamentów powinni mieć dużo punktów, bo dostajemy nowe każdego miesiąca.
Nowa Fantastyka na czytniku
Wersję z Legimi na szybko sprawdziłem na czytniku PocketBook Era Color, którego właśnie testuję. Czytnik miał premierę parę tygodni temu i już niedługo napiszę o nim więcej.
Formatowanie jest poprawne, w menu mamy wbudowany spis treści. Jedyne czego mi brakuje to spisu treści w samej treści e-booka.
Na kolorowym 7-calowym ekranie całkiem nieźle prezentuje się komiks.
Tu w powiększeniu.
Wersja MOBI jest „książkowa” nie „gazetkowa”, lepiej więc wysyłać na Kindle bezprzewodowo plik EPUB.
No i dla zachęty spis treści jubileuszowego numeru:
PUBLICYSTYKA
2 DWOROWY Witold Vargas
3 NA ARCHIPELAGACH Michał Cetnarowski
8 FANTASTYCZNY KOMBATANT Wywiad z Tomaszem Kołodziejczakiem
12 POLSKI SMUTEK Wywiad z Bartoszem Sztyborem
65 KTO CHCE UKRAŚĆ WYNALAZEK? Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
70 THE FUTURE IS NOW Wywiad i galeria Deathburgera
74 MINISTERSTWO PRAWDY Rafał Kosik
75 LIL I PUT Maciej Kur, Piotr Bednarczyk
78 RAPORT Z WNĘTRZA GŁOWY SERYJNEGO MORDERCY Łukasz OrbitowskiPROZA POLSKA
17 ZIARNO Istvan Vizvary
22 MAGIA U KRESU Adrianna Filimonowicz
30 PODAREK Szymon StoczekPROZA ZAGRANICZNA
37 KWESTIA HONORU Valentino Poppi
42 PINGWINY Lavie Tidhar
46 WIECZNY BAL POTĘPIONYCH Fonda Lee
50 DOWÓD PRZEZ INDUKCJĘ Jose Pablo Iriarte
59 WILK Z WCZORAJ Ray NaylerRECENZJE
67 KSIĄŻKI 76 KOMIKS
Jak widać, poza ośmioma opowiadaniami mamy bardzo dużo publicystyki.
Czekamy na prenumeratę!
Dobrym pomysłem jest wstawienie pisma do Legimi, gdzie będzie można je pobierać w ramach abonamentu i oznacza to nieraz jedno kliknięcie w miesiącu.
Niestety w Nexto Nowa Fantastyka jest wciąż tylko w formacie PDF. Tymczasem Nexto oraz Publio są dwiema księgarniami, gdzie efektywnie działa prenumerata (i wysyłka nowych numerów na czytniki Kindle oraz PocketBook). Tak jak pisałem w 2016, jedną z przyczyn niepowodzenia czytnikowej wersji NF mógł być brak subskrypcji, przez co każdy numer trzeba było kupować osobno. Ludzie w nawale lektur o tym nie pamiętali.
No i już osiem lat temu wiele osób proponowało, aby wydawca stworzył prenumeratę łączoną – na wersję cyfrową i papierową. Mają takie np. Polityka czy Pismo. No, ale to postulat na przyszłość.
Ponownie zachęcam do zakupu lub pobrania w Legimi. Mam nadzieję, że ten „test rynkowy” uda się i że NF pozostanie w trzech formatach i będzie również szerzej dostępna w innych księgarniach.
W artykule są linki afiliacyjne.
No i proszę Twoje fotki Ery Color wcale nie wyglądają gorzej od nowych Kobo
Nie mam nowego Kobo, więc nie porównam (choć przyznaję, że łamię się, czy nie zakupić dla porównania), ale pierwsze wrażenia z PB są bardzo dobre.
A jest szansa na to, żebyś otrzymał też Inkpada Color 3 dla porównania? Ciekawe czy w Erze dali jakiś lepszy ekran. No z tym Kobo Libra Colour byłoby super jako że on jest już jakąś mniejszą alternatywą dla Scribe, bo jest też notatnikiem. Aczkolwiek nie wiem, może postaw jakąś ankietę czy byłoby zainteresowanie taką recenzją, bo być może Kobo u nas to jednak totalna nisza i nie warto…
Nieźle, że też PocketBook na to nie wpadł. Jak pokazuje GoodEreader Kobo skonstruowało inaczej Kaleido 3 na swoje potrzeby, filtr RGB dali prawie na samej górze warstw ekranu a nie po środku, przez co nasycenie barw jest wyższe a szarość tła mniejsza
https://www.youtube.com/watch?v=owQ3W2eDod0
Tak tylko dla formalności – czy masz potwierdzenie tego w jakimkolwiek źródle innym niż GoodEreader? Oni są akurat od dawna znani z wypisywania bzdur wyssanych z palca.
Akurat miałem kupić prenumeratę papierowej, a tak to na razie biorę ebooki. A jak się kiedyś pojawi łączona to wezmę łączoną.
Kiedyś prowadziłem dyskusję z redakcją NF, ale dałem sobie spokój – tam panuje mentalność rodem z czasów PRL. No i teraz wyskoczyli z ceną 15,90 (czyli więcej niż papier) – nie wróżę powodzenia temu projektowi.
Papier kosztuje tyle samo (15,90 zł). No, ale na papier mają prenumeratę roczną w promocji za 92 zł… Prenumerata e-booka w Nexto to 71,40 zł (z Premium), ale tu brak epuba…
A mentalność raczej dotyczy wydawcy, niż redakcji.
Prószyńskiemu jakoś nie idzie sprzedaż produktów cyfrowych. Przypomnę że Inverso, które po cichu padło w ubiegłym roku było inicjatywą wydawnictw Prószyński i Czarna Owca.
https://swiatczytnikow.pl/ksiegarnia-inverso-zakonczyla-dzialalnosc-po-czterech-latach-e-bookow-nie-sprzedawali-juz-od-maja/
I przecież nawet w swojej księgarni (gdzie nie trzeba płacić dystrybutorom) nie opłacało im się sprzedawać swojego topowego czasopisma na czytniki…
Ech. A ja właśnie przedłużyłem prenumeratę w Nexto (z pdf) :/
Też kilka dni temu kupiłem w nexto na próbę, na szczęście tylko 1 numer.
Ale muszę pochwalić (tylko nie wiem kogo) – nowy numer w ramach prenumeraty nexto też ma ebooka.
jest „też ma ebooka.”
powinno być „też ma formaty epub i mobi”
2 krótkie pytania niezwiązane z tematem:
1) W których czytnikach działa przeszukiwanie pełnotekstowe?
2) Czy istnieje czytnik, który pozwala w formacie ePub wybrać w ustawieniach wyrównanie do lewej lub wyjustowanie (ignorując oryginalny CSS) oraz wybrać dzielenie wyrazów lub bez dzielenia?
Nie wiem czy jakaś natywna aplikacja w czytnikach to oferuje, ale na większości można zainstalować aplikację KOReader, który oferuje jedno i drugie. KOReader jest też na androida więc można sobie przetestować zanim wgra się to na czytnik.
Może głupie pytanie, ale czy ktoś próbował wysłać czerwcowy numer w formacie ePub na Kindle? Mam kupiony w nexto, nie działa ani automat w księgarni (ale ponowna wysyłka innej książki działa), ani ręcznie z prywatnego maila, a strona sens to Kindle dodatkowo pokazuje serię nieudanych prób, pewnie tych mailowych. Da się gdzieś sprawdzić co robię źle? Czytnik to stary PW2, jezeli to cokolwiek zmienia…
Myślałem, że poczytam w pociągu, ale trzeba będzie sięgnąć do kupki wstydu.
Alarm odwołany, dogrzebałem się do odpowiedniego artykułu i Kindle ePub fix pomógł