John Grisham, znany autor thrillerów prawniczych, zaangażował się parę lat temu w pracę fundacji Focused Ultrasound, pracującej nad nowym sposobem leczenia guza mózgu. Teraz napisał o tym książkę i każdy ją może pobrać.
The Tumor: A Non-Legal Thriller ciężko nazwać thrillerem, czy w ogóle powieścią. To krótkie, bogato ilustrowane opowiadanie. Jego bohaterem jest Paul, 35-letni mąż i ojciec,. Od jakiegoś czasu gorzej się czuje i pewnego dnia dowiaduje się o diagnozie – glejaku, który nie pozostawia złudzeń co do przyszłości.
I nie będzie w tej książce happy-endu, jest jednak opisana alternatywa – bezinwazyjna metoda usuwania takich guzów przy użyciu ultradźwięków, która może przedłużyć życie pacjentów już za 10 lat. Dalsza część książki przedstawia prace nad wprowadzeniem tej metody w Stanach.
E-book jest do pobrania z Kindle Store, a także ze strony fundacji (formaty MOBI, EPUB, PDF).
Grisham twierdzi, że jest to najważniejsza książka, którą kiedykolwiek napisał. W promocję nowej metody zaangażował się już jakiś czas temu, tutaj mamy np. jego wspólny występ na konferencji TEDx wraz z prof. Nealem Kassellem, twórcą Focused Ultrasound.
Co o tym sądzić?
Mam trochę mieszane uczucia. Rozumiem szlachetność idei, chyba nie ma nikogo kto by nie chciał, aby nowa metoda znalazła szersze zastosowanie. Przypomnę zresztą, że glejak był przyczyną niedawnej śmierci ks. Jana Kaczkowskiego – może tak jak Grisham pisze, za kilkanaście lat można by przedłużyć skutecznie życie pacjentów.
Ale stwierdzenie, że Grisham napisał nowy thriller wydaje mi się nadużyciem. Po prostu – fundacja wykorzystała jego nazwisko do promocji tej metody. Recenzenci w Amazonie są dość pobłażliwi (ocena 4,1/5) – ale wielu podkreśla, że to po prostu broszura informacyjna. W zasadzie mógłby ją napisać każdy. A przecież Grisham mógł postąpić inaczej – mógł napisać rzeczywiście kilkusetstronicową powieść. Czy to nie byłoby skuteczniejsze w dotarciu z informacją o fundacji? Co o tym sądzicie?
Źródła: Booklips, Granice.pl, People.com
Czytaj dalej:
- Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru ma już 40 gier książkowych!
- Ukraińskie e-booki (również dla dzieci i do nauki języka) – gdzie znaleźć? Skąd pobrać bezpłatnie?
- Frostpunk: Horyzont nadziei – bezpłatna i długa gra książkowa promująca… grę planszową!
- Darmowy audiobook: „Daleko i Blisko. Bajki i legendy ukraińskie”
- Darmocha na czytniki: Krzysztofzin nr 2, Gdzieś pod powierzchnią i Pisać. Rozmowy o książkach
- Kolejne trzy bezpłatne antologie fantastyki: Fantazmaty – Światła na niebie, Zapomniane sny – Tu był las oraz Ścieżki wyobraźni – Niewidoczne
To że Grisham wykorzystuje swoją literaturę do szerzenia pewnych idei jest rzeczą znaną. Od lat walczy z karą śmierci w USA, obrazując w powieściach niedoskonałości amerykańskiego systemu sądowego. Teraz dla odmiany, zamiast walczyć w obronie niesłusznie skazanych, postanowił promować rozwój medycyny. Metoda jak metoda, byleby czytelnik wiedział z góry po co sięga i nie czuł się oszukany, gdy zamiast thrillera dostanie broszurę informacyjną opakowaną w fabułę. Przypomina mi to trochę niedawny ebook Pilipiuka „Ufoki”, który okazał się być reklamą pod płaszczykiem opowiadania. Wszystko ok, ale brakło o tym informacji na początku i przez to fani autora skuszeni darmowym ebookiem dobrowolnie czytali reklamę.
A co takiego szczytnego jest w walce z karą śmierci?
Nigdzie nic takiego nie napisałem.
Zgoda, książka to broszura informacyjna, ale przyznam że nie słyszałem o tej metodzie, więc swoją rolę spełniła.
Wydaje się że to sf, ale jest już zgoda FDA w paru przypadkach. Nieźle.