Zestaw kolejnych premier po trzech tygodniach. I znów ponad sto książek do przejrzenia.
Jak zwykle prezentuję kilka najciekawszych wg mnie tytułów oraz listę pozostałych nowości. Dajcie znać w komentarzach, na co zwrócić uwagę, albo co mogłem pominąć.
Najciekawsze nowości
Opowieści z meekhańskiego pogranicza: Pamięć wszystkich słów – Robert M. Wegner
Aż trzy lata minęły od powieści Niebo ze stali. Ja miałem to szczęście, że wszystkie części przeczytałem w ciągu ostatniego pół roku. I dobrze, bo obecny tom IV kontynuuje wątki opowiadań w tomie I i II – jeśli ktoś je czytał w momencie ukazania to… lepiej żeby sobie przypomniał.
Choć nawet jeśli wiele zapomnieliśmy – to akcja nas wciągnie bez granic. Fantasy w wykonaniu Roberta Wegnera to przede wszystkim język, który sprawia, że wchodzimy w powieść jak w masło, kolejne rozdziały połykamy.
Z recenzji w katedra.pl:
Jednym z grzechów głównych współczesnej fantasy jest wtórność. Rozpoczynając lekturę „entej” części cyklu, czytelnik ma niewielką szansę, iż trafi na coś ciekawego czy nowego. Standardową recepturą są „odgrzewane kotlety” – książki z bliźniaczo podobną fabułą i jedynie lekko zmienionymi dekoracjami. Tymczasem „Pamięć wszystkich słów” zaskakuje na każdym kroku.
Zakończenie „Nieba ze stali” nie dawało jednoznacznej odpowiedzi, w którą stronę potoczy się fabuła następnej odsłony cyklu. Owszem, można się było spodziewać powrotu Altsina, ale już drugi wątek nowej powieści Wegnera to nie lada zaskoczenie. Większość osób obstawiało, że kluczową rolę odegra w nim Yatech d’Kllean, tymczasem zamiast niego pojawia się jego siostra Deana. A to dopiero początek niespodzianek.
Podobnie jak recenzent z Katedry – przyczepiłbym się tylko do motywu bogów, który od jego pojawianie pod koniec I tomu staje się coraz bardziej zagmatwany, no ale nie psuje ogólnego wspaniałego wrażenia z lektury.
Na gazeta.pl ukazał się dziś wywiad z autorem – z którego dowiemy się m.in. że pisanie to… jego hobby i nie robi tego zawodowo. Tym bardziej podziwiać trzeba, że udaje mu się raz na trzy lata przygotować taki tom. Aha, nie narzekajmy na cenę, nie czekajmy dwa lata aż książka pojawi się za „tradycyjne” 10 złotych – może dzięki temu że kupimy ją wcześniej, autor też wcześniej popracuje nad piątym tomem.
Pod osłoną nieba – Paul Bowles
To wznowienie „The Sheltering Sky”, jednej z wielkich XX-wiecznych powieści, trudnej w lekturze i zawierającej wiele wątków autobiograficznych.
„Pod osłoną nieba”, najsłynniejsza powieść Paula Bowlesa, jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku, jest historią niemal mistycznej wędrówki pary małżeńskiej przez Saharę, a jednocześnie metaforą ludzkiego losu. Mąż poszukuje natchnienia, żona – nadziei na ocalenie rozpadającego się małżeństwa. Wspaniała książka o miłości i wyobcowaniu, o duchowym bankructwie, o ludziach pozbawionych korzeni, o „chorych na duszy”. Powieść, uważana za dzieło inspirujące ruch bitników, natychmiast po wydaniu stała się bestsellerem, a w 1990 roku została zekranizowana przez Bernarda Bertolucciego.
Kogo śmierć nie sięgnie. Tom 3 – Hilary Mantel
W formie e-booka wyszedł trzeci tom lubianej serii.
Rok 1792 ugruntowuje zmiany społeczne zapoczątkowane we Francji po zdobyciu Bastylii przez paryskich mieszczan 14 lipca 1789 roku. Uwięzienie króla Ludwika XVI, a następnie skazanie go na śmierć w procesie o zdradę stanu i ścięcie 21 stycznia 1793 roku rozpoczyna nowy okres rewolucji. Francja żyje w cieniu gilotyny: wyroki trybunałów rewolucyjnych posyłają na szafot pięćdziesiąt tysięcy skazanych, a dalszych trzydzieści kilka tysięcy pada ofiarą samosądów ludowych. Wielki Terror zaczyna eliminować nie tylko zwolenników ancien régime, ale także twórców i najgorliwszych propagatorów idei rewolucji.
Wydarzenia 1794 roku znamy wszyscy z kart podręczników historii. Pisarska wyobraźnia Hilary Mantel pozwala nam zobaczyć je w zupełnie nowym świetle, a dzięki przenikliwości i wnikliwości autorki poznajemy nie tylko kulisy najważniejszych momentów Wielkiej Rewolucji Francuskiej, ale również codzienne życie jej wielkich i małych bohaterów.
Byliśmy głupi – Marcin Król
Można powiedzieć, że to spowiedź jednego z najważniejszych intelektualistów III RP., wieloletniego szefa Res Publiki. Zaczęło się od dużego wywiadu pod tym samym tytułem udzielonego Grzegorzowi Sroczyńskiemu.
W latach 80. zaraziliśmy się ideologią neoliberalizmu, rzeczywiście sporo się tutaj zasłużyłem, namawiałem do tego Tuska, Bieleckiego, całe to gdańskie towarzystwo. Pisma Hayeka im pracowicie podtykałem. Mieliśmy podobne poglądy z Balcerowiczem, dzisiaj się rozjechaliśmy.
Wygasł we mnie ten zapał dość szybko. Zorientowałem się, że w liberalizmie zaczyna dominować składnik indywidualizmu, który po kolei wypiera inne ważne wartości i zabija wspólnotę. To zresztą łatwo wyjaśnić. Indywidualizm ma bardzo mocne wsparcie ze strony sił wolnego rynku, który na indywidualistycznym modelu życia zbija pieniądze. Natomiast wartości społeczne i obywatelskie, solidarność, współdziałanie nie mają takiego dopalacza. One są ”nieefektywne” z punktu widzenia ekonomii.
Zapanowało złudzenie, że każdy człowiek może żyć osobno, w ramach swojej osobistej wolności gdzieś tam pracować, zarabiać możliwie jak najwięcej, używać życia jak najwięcej, a ktoś tam będzie nami rządził. Można się zająć własnymi przyjemnościami, a nie zawracać sobie głowy sprawami tego świata.
Temat na pierwszą stronę – Umberto Eco
To nie jest wielkie epickie dzieło, bo w papierze zajmuje tylko 160 stron. Mimo tego, warte przeczytania – tak podsumowuje ją Wielki Buk:
O upadku dziennikarstwa, o spisku i eksperymencie, który nie może się udać opowiada najnowsza powiastka Umberto Eco zatytułowana „Temat na pierwszą stronę”. Wyrażenie „powiastka” niekoniecznie oznacza ujmę dla tej książki, a raczej odnosi się do jej rozmyślnie skróconej formy, do ograniczonej fabuły i skondensowanej ilości motywów wykorzystanych przez tego wybitnego, włoskiego pisarza i intelektualistę. To historia pół-żartem, pół-serio. Próba zwrócenia uwagi autora na to, co dzieje się we współczesnej kulturze, za kulisami świata dziennikarskiego, wydawniczego, czy w ogóle medialnego. Z każdej strony wyziera groteska, wyziera absurd i polityczny komentarz sytuacyjny, aktualny tak dzisiaj, jak dwadzieścia, czy trzydzieści lat temu. Wszystko to w atmosferze sztucznego wręcz spisku, wymuszonej i taniej sensacji, której poszukują wszyscy.
Z recenzji Polityki:
„Temat na pierwszą stronę” dorównuje najlepszym powieściom Umberto Eco – obezwładniająca erudycja łączy się tutaj z intrygą spod znaku literatury popularnej. Bohaterem jest niejaki Colonna, dziennikarz i ghostwriter, który został wynajęty do napisania książki dokumentującej powstawanie gazety „Jutro”. Ta ma zrewolucjonizować rynek prasowy – wyprzedzać inne dzienniki o jeden dzień i informować o rzeczach, które dopiero się wydarzą.
Był pan w Smoleńsku, kapitanie? – Philip Kerr
Na ten kryminał Philipa Kerra, IX już część cyklu Bernharda Gunthera warto zwrócić uwagę przez jej tematykę – jest nią tło zbrodni katyńśkiej.
Rok 1943 przynosi niemieckiej propagandzie coś, co według Goebelsa może nawet odwrócić losy wojny.
Chodzi o masowe groby odkryte pod Smoleńskiem i ich znaczenie propagandowe. By wypełnić tajne zadanie, Bernhard Günther opuszcza Berlin i udaje się na wschód, aby osobiście zbadać, co znaleziono w Lesie Katyńskim. Bernie na miejscu wplątuje się także w sprawę pewnego zabójstwa i wpada w nie lada tarapaty.
Kryminalna fabuła rozwija się w tle jednej z najbardziej makabrycznych zbrodni wojennych, a przyjęty przez Kerra punkt widzenia i narracja pozwalają spojrzeć na mord w Katyniu z innej perspektywy. Ani czytelnik, ani Bernie Günther nie mierzyli się jeszcze z historią w ten sposób.
Angielski tytuł nie ma nic wspólnego ze Smoleńskiem – jest to A Man Without Breath, na 265 recenzji, 51% to piątki.
Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia – Piotr Milewski
Wśród wielu książek poświęconych tematyce japońskiej, reportaż Piotra Milewskiego, znanego z „Transsyberyjskiej”, wyróżnia się motywem samotnej wędrówki i poznawania kraju od mniej znanej turystom strony. Z recenzji w Dzienniku Wschodnim:
Od pierwszych dni uczył się Japonii – nie tej z filmów, nie tej z centrum miasta rozżarzonego neonami, a takiej ot zwyczajnej uliczki z paroma rachitycznymi sklepikami, salonem gry, dziwnym mieszkankiem, które udało mu się wynająć tylko dlatego, że poręczył za niego znajomy Japończyk.Wkrótce okazało się, że na uliczce wszyscy się znają, że życie płynie tam według niezmiennego czasu i trybu, i niemal można regulować zegarek według odgłosu otwieranych drzwi sklepu czy hałasujących uczniów stojących w kolejce. To Japonia kameralna, zamknięta w kapsule uliczki, ale właśnie tak barwnie, tak plastycznie opisana przez Milewskiego.
KANON. Najważniejsze teksty Tygodnika Powszechnego
Ten zbiór artykułów z całej historii TP mieliście pewnie okazję niedawno zobaczyć w kioskach. Bardzo dobrze, że zadebiutowała wersja czytnikowa.
Pasjonująca, ale także dramatyczna historia współczesnej Polski znajduje odzwierciedlenie w najgłośniejszych artykułach, jakie przez ostatnich 70. lat publikował „Tygodnik Powszechny”, jeden z najważniejszych tygodników kształtujących opinię inteligentów.
Książkę z wyborem tych tekstów przygotowali Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika” oraz Tomasz Fiałkowski, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, krytyk literacki kryjący się pod pseudonimem Lektor.
W zbiorze znajdują się artykuły tak wybitnych autorów jak ks. Józef Tischner, ks. Michał Heller, Sławomir Mrożek, Barbara Skarga, Leszek Kołakowski, Andrzej Stasiuk, Jerzy Turowicz, o. Ludwik Wiśniewski i in.
W ogóle TP zaczął wydawać swoje e-booki, w tej formie pojawiły się też Medytacje Drogi Krzyżowej ks. Adama Bonieckiego oraz Blask wolności o. Ludwika Wiśniewskiego.
Pozostałe premiery maja:
Linki prowadzą do porównywarki e-booków.
Literatura piękna polska:
- Bez przebaczenia – Agnieszka Lingas-Łoniewska
- Brud`n`opis – Tomasz Kubis
- Człowiek z sową – Robert Nowakowski
- Dolina popiołów – Krzysztof Beśka
- Droga do domu – Gabriela Gargaś
- Dziewczyna z porcelany – Agnieszka Olejnik
- Kartagińskie ostrze – Wojciech Dutka
- Kolonia karna. Sceny z życia małżeńskiego – Tomasz Jastrun
- Miasto Marzeń – Elżbieta Ruman
- Mroczny krąg – Krzysztof A. Zajas
- Nie oddam dzieci! – Katarzyna Michalak
- Saga o jarlu Broniszu. Tom 2. Śladem wikingów – Władysław Jan Grabski
- Samotność Anioła Zagłady. Adam – Robert J. Szmidt
- Stulecie Winnych – Ałbena Grabowska
- Suki – Krystyna Kofta
- Szarlatanów nikt nie kocha. Wiersze zebrane. Tom 1 – Konstanty Ildefons Gałczyński
- Szpiedzy (#1). Bez przebaczenia – Aleksander Makowski
- Tylko polskie wino – Grzegorz Kozłowski
- Zanim odszedł – Edyta Świętek
- Życie. Wydanie drugie poprawione – Olga Kubińska
Literatura piękna zagraniczna:
- Aurora Teagarden (#6). Łatwo przyszło, łatwo poszło – Charlaine Harris
- Chłopcy – Andrzej Saramonowicz
- Czas Żniw. Tom 2. Zakon Mimów – Samantha Shannon
- Czuły punkt – Dominika van Eijkelenborg
- Detektywi w służbie miłości – Agata Christie
- Drugi syn – Alexander Soderberg
- Germania – Harald Gilbers
- Gra cieni – Charlotte Link
- Jaśnie pan – Jaume Cabré
- Kamień Łez – Terry Goodkind
- Kroniki Atopii – Matthew Mather
- Lepsze życie – Anna Gavalda
- Lotnisko w Monachium – Greg Baxter
- Ludzie, którzy nie patrzą w oczy – Janusz Beynar
- Malfetto. Mroczne piętno – Marie Lu
- Mapa chaosu – Félix J. Palma
- Mrok i mgła – Stefan Türschmid
- Muchachas. Tom 1 – Katherine Pancol
- Najlepsze, co mnie w życiu nie spotkało – Laura Tait, Jimmy Rice
- Niebezpieczny dar – Marcus Sakey
- Niemowa – Hans Rosenfeldt, Michael Hjorth
- Obcy kraj – Charles Cumming
- Oddech bogów – Bernard Werber
- PAX. Pal przekleństwa – Asa Larsson, Inga Korsell
- Pan Holmes – Mitch Cullin
- Prawda i inne kłamstwa – Sascha Arango
- Psy gończe – Jorn Lier Horst
- Pływak – Joakim Zander
- Silny wstrząs – Jonathan Franzen
- Skonsumowana – David Cronenberg
- Szczygieł – Donna Tartt
- Szklane skrzydła – Gina Holmes
- Szkoła bogów – Bernard Werber
- Trupia Farma. Kości z Awinionu – Jefferson Bass
- Tylko mnie kochaj – Penny Jordan
- Ucząc psa czytać – Jonathan Carroll
- W sidłach losu – Alexandra Bracken
- Wojna Dwu Róż. Klątwa Tudorów – Philippa Gregory
- Wolny walc żółwi – Katherine Pancol
- Zabić Alexa Crossa – James Patterson
- Zabójcza pamięć – Ken Follett
Literatura faktu:
- A nie mówiłem? – Robert Gwiazdowski
- Alkaliczny styl życia – Beata Sokołowska
- Amerykański sen. Sam Walton. Moja historia – John Huey, Sam Walton
- Ani Mru-Mru. O dwóch takich, co było ich trzech – Waldemar Wilkołek
- Berlingowcy. Żołnierze tragiczni – Dominik Czapigo, Marcin Białas
- Bogactwo i nędza narodów – David S. Landes
- Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem – Michał Heller
- Cel za horyzontem. Opowieść snajpera Gromu – Krzysztof Kotowski, Karol Soyka
- Co, Gocha? – Małgorzata Kalicińska
- Cykl życia. Święta i obrzędy Żydów polskich – Paweł Fijałkowski, Aleksandra Bańkowska, Maria Cieśla, Ninel Kameraz-Kos, Katarzyna Wieczorek
- Czarny Łabędź – Nassim Nicholas Taleb
- Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata – Lee Smolin
- Dar języków. Biblia, historia, najpiękniejsze świadectwa – Mariusz Rosik
- Dlaczego oczy kota świecą w nocy?. I inne sekrety świata zwierząt – Dorota Sumińska
- Dwa Zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty – Alek Tarkowski, Mirosław Filiciak
- Dziekan – Dariusz Dziekanowski, Arkadiusz Nakoniecznik
- Dziwne kamienie. Opowieści ze Wschodu i z Zachodu – Peter Hessler
- Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce – Kamil Janicki
- Fryderyk II Hohenstauf cesarz rzymski – Jerzy Hauziński
- Gdy zniknęły gołębie – Sofi Oksanen
- Gołas – Agnieszka Gołas-Ners
- Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach – Mariola Pryzwan
- Historia Polski – Jerzy Topolski
- I jak tu nie jeść! – Beata Sadowska
- I nie zapomnij być szczęśliwy. ABC psychologii pozytywnej – Christophe André
- Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów – S. C. Gwynne
- Inspiracje na każdy dzień roku – Zig Ziglar, Ike Reighard
- Ja, Ukrainiec – Max Kidruk
- Jak robić dobrze – Szymon Hołownia
- Jechałem Żelaznym Kogutem. Pociągiem przez Chiny – Paul Theroux
- KGB/FSB. Władcy Rosji – Irina Borogan, Andriej Sołdatow
- Kapitał w XXI wieku – Thomas Piketty
- Kocham Polskę. Elementarz dla dzieci – Jarosław Szarek, Joanna Szarek
- Księga przychodów i rozchodów krok po kroku. Wydanie II – Barbara Mierosławska
- Kłopotliwe zachowania dzieci – Justyna Korzeniewska
- Mafia 2.0 .Jak organizacje przestępcze kreują wartość w erze cyfrowej – Wojciech Kurowski
- Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji – Marie Kondo.
- Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka? – Frans de Waal
- Miasto Marzeń – Elżbieta Ruman
- Miłosz w Krakowie – Agnieszka Kosińska
- Miłosz w krainie odczarowanej – Łukasz Tischner
- Motocykl po czterdziestce (zamiast kochanki) – Jarosław Gibas
- Myśl jak Freak! – Steven D. Levitt, Stephen J Dubner
- Mężczyzna ze Stumilowego Lasu – Douglas Lain
- Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych – Marcin Kosman
- Od uwielbienia do potępienia. Rzecz o marszałku Śmigłym-Rydzu – Lech Wyszczelski
- Oddech – Monika Jaruzelska
- Operacja Paperclip – Annie Jacobsen
- Oskar Romero. Życie – James R. Brockman
- Ossendowski. Podróż przez życie – Witold Michałowski
- Ostatni tabor – Jolanta Drużyńska
- Pytania i odpowiedzi na temat śmierci i umierania – Elisabeth Kubler-Ross
- Running. Autobiografia mistrza snookera – Ronnie O’Sullivan, Simon Hattenstone
- Sekretne życie pisarzy – Joni Rendon, Shannon McKenna Schmidt
- Seks i Cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian – Shereen El Feki
- Spotykając zło. O istocie zła i sposobach jego przezwyciężania – Anselm Grün
- Szpagat w pionie. W drodze przez Indie – Maciej Wesołowski
- Ścigając Steve’a Jobsa – Magda Gacyk
- Świadek w czerwieni – M. Bridget Cook, Rebecca Musser
- Świat florystyki. Sztuka układania i fotografowania kwiatów. Wydanie II rozszerzone – Agnieszka Zakrzewska
- Tajne akta S. – Jürgen Roth
- Tischner. Podróż – Witold Bereś, Artur Więcek „Baron”
- Trening umysłu sportowca – Sławomir Luter
- Umarli mają głos. Prawdziwe historie – Marek Krajewski
- W powojennej Polsce – Maja Łozińska, Jan Łoziński
- Walczyliśmy w piekle – Peter G. Tsouras
- Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę – Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki
- Wszystko jest cudowne – Sigrid Rausing
- Z partią i mimo partii. Moje wspomnienia 1935-1988 – Zbigniew Pawlicki
- Zapomniani bohaterowie powojennej Polski – Paulina Koniuk
- Złe psy. W imię zasad – Patryk Vega
- Życie zapisane w kartach. Tarot według wróżbity Macieja – Maciej Skrzątek
- Żyłam w ukryciu – Marie Jalowicz-Simon, Irene Stratenwerth, Hermann Simon
Informatyka:
- JavaScript i jQuery. Interaktywne strony WWW dla każdego – Jon Duckett
- Power Pivot dla Excela. Zaawansowane możliwości – Bill Jelen, Rob Collie /link pojawi się chyba po północy/
- Praktyczny kurs SQL. Wydanie III – Danuta Mendrala, Marcin Szeliga
- Python. Programuj szybko i wydajnie – Micha Gorelick, Ian Ozsvald
- Spring MVC. Przewodnik dla początkujących – Amuthan G
- Symfony2. Rozbudowa frameworka – Sébastien Armand
- Ubuntu. Oficjalny podręcznik. Wydanie VIII – Matthew Helmke, Elizabeth K. Joseph, Jose Antonio Rey, Philip Ballew
- Zapisz się na kanał RSS: http://rss.swiatczytnikow.pl/PremieryTygodnia
- Można też zapisać się na powiadomienia mailowe obsługiwane przez Google.
- O najważniejszych premierach przypominam też w newsletterze mailowym wysyłanym raz w tygodniu (lub rzadziej).
Polecam autobiografię Ronniego O' Sullivana. Jeśli ktoś chociaż odrobinę interesuje się snookerem, lektura obowiązkowa. Fascynujące jest, jak jeden z największych geniuszy sportu może mieć nabałaganione w głowie. I zdając sobie z tego sprawę, Ronnie stara się opowiedzieć o tym, jak tylko szczerze potrafi.