Mam dla Was cztery nowe bezpłatne publikacje, które przeczytamy na naszych czytnikach. Dzisiaj literatura faktu.
Kolejno: muzyka, polityka, biografia i gospodarka.
Antologia polskiego rapu
Wydana przez Narodowe Centrum Kultury Antologia polskiego rapu ukazała się jeszcze w 2014. Niestety forma cyfrowa to tylko PDF, co nie pozwalało mi opisać antologii w osobnym artykule.
Teraz mogę, bo wyszły pliki EPUB oraz MOBI, na razie dostępne wyłącznie w Publio.
Narodowe Centrum Kultury prezentuje „Antologię polskiego rapu”, pierwsze wydawnictwo obejmujące całościowo dwudziestoletnią historię polskiego rapu. Na przeszło 500 stronach zamieszczono opisy 200 utworów oraz biogramy 50 czołowych polskich artystów.
„Antologia polskiego rapu” została napisana przez Dominikę Węcławek, Marcina Flinta, Tomka „CNE” Kleyffa, Andrzeja Całę oraz Kamila Jaczyńskiego. Zawiera opisy 200 wyjątkowych utworów oraz biogramy 50 najważniejszych polskich artystów. Dodatkowo w książce znajdują się wywiady o historii polskiego rapu (m.in. z Kazikiem Staszewskim i Aśką Tyszkiewicz) oraz posłowie Sebastiana „DJ 600V” Imbierowicza. Szatę graficzną zaprojektował Grzegorz „Forin” Piwnicki oraz studio Truest.pl.
Wersja na czytniki przygotowana poprawnie (co ciekawe, przygotowało ją Virtualo), wygląda nawet podobnie do PDF i czyta się ją bardzo dobrze.
Jest też szczegółowy spis treści.
Warto poczytać nawet jeśli nie jesteśmy fanami rapu, choćby dla wywiadu z Kazikiem.
Ordynacja dla Polski
Chyba zdążyliśmy już zapomnieć o nieszczęsnym prezydenckim referendum na temat m.in. JOW. Ale temat ordynacji wyborczej w Polsce jest zbyt ważny, aby ograniczyć go do kilku memów.
Redakcja Tygodnika Powszechnego z okazji referendum wydała e-booka Ordynacja dla Polski. Jego autorem jest Jarosław Flis:
W pierwszej części – najkrótszej – jest mowa o tym, dlaczego w ogóle warto zmieniać ordynację i jakie elementy należy przy tej okazji brać pod uwagę. Druga część jest diagnozą, dlaczego z obecnym systemem jest coś nie tak, dlaczego budzi tak negatywne odczucia. Kiedy są one uzasadnione, a kiedy są efektem mylenia objawów z prawdziwą chorobą. Kiedy wreszcie system radzi sobie całkiem dobrze, a jego doświadczenia mogą być wykorzystane przy proponowaniu nowych rozwiązań.
Trzecią część „Tygodnikowego” opracowania poświęcamy temu, co jest prawdą wśród obietnic przedstawianych przez zwolenników systemu brytyjskiego, a w których miejscach mijają się one z rzeczywistością. […]
Ostatnia część to prezentacja systemu, który pasuje do polskich realiów. Czerpie z doświadczeń, prób i błędów innych krajów oraz ze znajomości tego, w jaki sposób funkcjonuje polskie życie społeczne: jak zachowują się polscy wyborcy, w jaki sposób zorganizowane są polskie partie. To rozwiązanie zostawia jednak pole manewru i może być przedmiotem debaty wokół szczegółowych rozwiązań. Może być początkiem rekonwalescencji po chorobach, które trapią polską politykę już od prawie ćwierć wieku.
E-book jest darmowy i pobierzemy go w trzech formatach – wymaga jednak założenia konta na stronie Tygodnika Powszechnego. Jest to część serwisu Powszechświat.pl, gdzie poza treściami TP mamy też vortale: Nauka i Religia, Granice Nauki oraz Filozofia w Nauce.
Te dodatkowe serwisy są płatne, jeśli jednak jesteśmy prenumeratorami TP w Kindle Store czy Nexto lub Publio, możemy wysłać prośbę o darmowy abonament – ja dostałem na dwa miesiące.
Tańcząc nad przepaścią
Tańcząc nad przepaścią. Moja walka z rakiem to książka wybitnego fotografa, Bolesława Lutosławskiego, wydana w 2006 roku w papierze, a teraz udostępniona bezpłatnie w self-publishingowym serwisie SmashWords.
O wieloletnich zmaganiach z rakiem, zakończonych pełnym wyzdrowieniem, opowiada nam przejmująco Bolesław Lutosławski. Przesłanie książki jest optymistyczne. Niesie ona nadzieję chorym, dotkniętym tą częstą i groźną chorobą. Autor nie ukrywa, że te lata „tańca nad przepaścią”, to nie tylko terapia farmakologiczna i szpitalne mury. To walka z sobą samym: z lękiem, cierpieniem swoim i bliskich, walka z pytaniem: dlaczego, i jak z tym żyć; i co najważniejsze, walka o życie, które szczęśliwie udało mu się wygrać.
Prof.dr.hab Andrzej Szczeklik
Pobierając książkę ze SmashWords wybieramy spośród trzech standardowych formatów, jeśli jednak rozwiniemy zakładkę „Download” zobaczymy także kolejne: RTF, LRF, PDB oraz tradycyjny TXT. Jest też możliwość czytania online.
Więcej tekstów Lutosławskiego znajdziemy choćby na jego blogu.
Pięć zadań dla Polski
5 zadań dla Polski – w formatach PDF oraz EPUB pobierzemy raport firmy konsultingowej McKinsey.
„5 zadań dla Polski” to najnowszy raport McKinsey & Company, który powstał we współpracy z redakcją miesięcznika Forbes. Opierając się na analizach McKinsey, sondażu opinii publicznej oraz wynikach sondy przewodzonej wśród prezesów największych spółek w Polsce oraz właścicieli kapitału, przedstawiamy w nim zmiany gospodarcze, które są w tej chwili najpilniejsze. Ich wprowadzenie pozwoliłoby Polsce awansować do ścisłej światowej czołówki. „5 zadań dla Polski” to kontynuacja wydanego na początku 2015 r. raportu „Polska 2025. Nowy motor wzrostu w Europie”.
Dodałem ten raport przede wszystkim aby zwrócić uwagę na to, że również firmy promujące się przez takie opracowania zauważają użytkowników czytników i innych urządzeń mobilnych. Nie każdy i nie zawsze może skupić się na wielkim PDF-ie.
Podsumowując – sądzę, że w dzisiejszym zestawie każdy znajdzie coś dla siebie.
PS. Tak, Facebook padł, co za okazja, aby wziąć do ręki czytnik!
Antologia aż tak nowa nie jest, było o niej już w lutym:
http://swiatczytnikow.pl/promocje-dnia-12-02-2015-tlusty-czwartek-i-grube-tomy-empik-50-stachura-lincoln-netwars-vogue/
Ale o pozostałych nie słyszałem, dzięki.
no właśnie, ale wtedy było tylko w pdf, a teraz wyszło w formacie „czytnikowym”
Zgadza się, wtedy wspomniałem o PDF tylko przy promocjach dnia i chyba podlinkowałem samą stronę NCK na fejsie.
Wow, coś o Smashwords, na tym blogu, nareszcie :-).
Ej, a ty byś czegoś nie napisał? Myślę że Robert nie miałby nic przeciwko?
Kiedyś próbowałem, ale naprawdę nie mam siły przebijać się przez strony grafomanii, to samo z Wattpadem. Jakieś swoje polecenia, plus np. informaca, jak efektywnie szukać recenzji.
Właśnie, jak chciałbyś coś napisać o samym serwisie, daj znać na rd at webaudit.pl :) ja Smashwords za bardzo nie znam, wspominałem go parę razy, np. kiedyś jak Piotr Lipiński opublikował Piątą komendę
http://swiatczytnikow.pl/piata-komenda-czyli-jak-piraci-moga-naklonic-do-wydania-e-booka/
Obecnie mam ręce pełne innych zajęć, ale przemyślę.
Na temat ordynacji przed referendum też napisałem kilka słów: http://kaczus.cba.pl/index.php/kategorie/ogolne/21-filozofia-systemu.html
„Warto poczytać nawet jeśli nie jesteśmy fanami rapu, choćby dla wywiadu z Kazikiem.”
Czyżby prowokacja? Kazik kompletnie skompromitował się przy ACTA, ale uznał chyba że za mało, bo dołożył jeszcze kilka głupiutkich komentarzy m.in. na temat czytników.
„Tak, Facebook padł, co za okazja, aby wziąć do ręki czytnik!”
Szkoda, że nie bezpowrotnie…