Po trzech latach nieobecności na polski rynek wraca marka Onyx Boox.
Onyx Boox to jedne z pierwszych czytników dostępnych oficjalnie w Polsce. Przez wiele lat ich dystrybutorem była wrocławska firma Arta Tech. Jednak w 2015 roku gruchnęła wieść o zakończeniu współpracy z chińskim producentem. Według polskiej strony współpraca stawała się coraz trudniejsza, faktem był na przykład brak poprawek błędów zgłaszanych przez użytkowników. Zdaniem producenta, Arta Tech wykorzystał popularność ich marki, aby stworzyć czytnik inkBOOK Onyx.
Tak czy inaczej – współpracę zerwano, a czytniki były niedostępne w Polsce. Jeśli nawet ktoś kupił jakiś model za granicą, to nie miał wsparcia serwisowego.
Teraz autoryzowanym dystrybutorem Onyxów została firma IT-Distribution z Warszawy. Według zapowiedzi zapewnią 24-miesięczną gwarancję, a także aktualizacje oprogramowania dla starszych i nowszych modeli. Za serwis (również pogwarancyjny) odpowiadać ma firma Fixit.
Modele Onyxa w Polsce
Jakie czytniki Onyx Boox będą dostępne w Polsce w sprzedaży?
Informacja prasowa wymienia trzy:
- Boox C67ML Carta+ za ok. 499 zł to czytnik z ekranem 6″, 1024×757 (212 ppi), obsługą kart SD i Androidem. Wygląda na dalekiego następcę modelu After Glow, którego testowałem jeszcze w 2013.
- Kepler za ok. 699 zł to czytnik sześciocalowy „Premium” z ekranem 300 ppi, specjalnym antyrefleksyjnym ekranem (?), pojemną baterią i aluminiową obudową.
- Najwyższy model to trzynastocalowy Boox Max 2 (3699 zł) – jest to następca modelu Max, którego testowałem w listopadzie 2017. Wyróżnia go wejście HDMI, które pozwala na korzystanie z czytnika jako monitora. Cena jest niebotyczna, ale przypuszczam, że do zastosowań profesjonalnych może kogoś zainteresować.
Z innych modeli jakie widzę na stronie internetowej warto wspomnieć o T76 – to ekran 6,8″. Będzie też Note – 10 cali, rysik i Android 6.0. Niestety nie wszystkie modele zostały opisane, czasami mamy tylko zdjęcia, czekam więc na dokładniejsze specyfikacje.
Czytniki mają pojawić się w większych sieciach handlowych, m.in. Euro, Auchan, Neonet, Empik itd. Według dystrybutora dzięki tej dostępności mają skutecznie konkurować z Kindle.
Jest już strona onyx-boox.pl z ofertą produktową, ale bezpośredniej sprzedaży na razie nie będzie.
Czy Onyx ma szansę?
Przez ostatnie trzy lata trochę się zmieniło na polskim rynku czytników. Liderem nadal pozostaje Amazon, choć nie wypuszcza wielu nowych modeli. Bardzo mocną pozycję ma PocketBook, a na podium mieści się także inkBOOK. Te dwie marki nowe modele prezentują dość regularnie.
Większość popularnych czytników ma już oświetlenie, ekrany mają coraz większą rozdzielczość i kontrast – technologia Carta staje się standardem. Same urządzenia wydają mi się coraz lepiej wykonane i wygodniejsze w obsłudze. Gdy porównuję dzisiejsze czytniki z tymi sprzed 5-6 lat – jest duża różnica.
Naturalnym konkurentem dla Onyxa jest inkBOOK – te czytniki mają Androida, również obsługa może być dość podobna. Nie wiadomo, jak będzie z Legimi, ale gdy testowałem Maxa – tam działał Google Play, można było bez problemu ściągnąć wersję tabletową. Jeśli ktoś więc będzie szukał czytników z Androidem, ma teraz większy wybór.
Być może uda mi się przyjrzeć się bliżej niedługo tym czytnikom. Jeśli jest coś, czego chcielibyście się dowiedzieć, dajcie znać.
Czytaj dalej:
- Onyx BOOX Max Carta z ekranem 13 cali – test największego czytnika świata!
- inkBOOK Explore – zapowiedź 8-calowego czytnika z ekranem 300 ppi i regulacją barwy światła
- Promocja: „Wymień swój stary czytnik” na inkBOOK Prime HD z etui
- Kobo Forma oficjalnie ogłoszony: asymetryczny czytnik z ekranem Mobius
- InkBOOK Lumos – następca Classic II z oświetleniem za niecałe 400 zł
- Czytnik z herbatą i piernikiem? Prezentowe zestawy inkBOOK
Czekam czy pojawi się model Note S. W stosunku cena/wydajność wydaje mi się idealny i mocno się nad nim zastanawiam w zastępstwie iPada do którego zakupu nie mogę się przekonać.
a jak ze spolszczeniem? jaka jakosc i czy dziala to dobrze w ksiazkach (prznoszenie wyrazow np.)
czy beda polskie wersje audio i hotline po polsku?
Co do onyxa wyciągnąłem z jego romu program oreader i zainstalowaem u siebie. Jest to przeróbka dostępnego dla wszystkich programu AIreader. Program jest po polsku. Przedziela bezbłędnie jakimś swoim algorytmem – lepiej niż cokolwiek oparte na „hyph_pl.dic”. Program oczywiście ma swoje wady np ignoruje pewne formatowania w efekcie np. zabezpieczający znak wodny jest wyświetlany :P. Ma to też swoje zalety – jeśli wydawca postanowił zwiększyć kodem marginesy (zmniejszyć tekst) – to będzie to zignorowane. No ale szczegóły niech opisuje cyfranek.
Robercie, co teraz warto kupić pod Legimi? Mam PW 1, ale ostatnio większość czytam z legimi na tablecie. Zależy mi na podświetleniu, no i chyba też na tej rozdzielczości, którą ma PW (lub lepszej)
Mój pierwszy wybór to dowolny PocketBook, bo książki wyglądają i działają tak samo jak wgrane na czytnik. Najtańsze opcje to Touch Lux 3 (jeśli jest w sprzedaży), lub Aqua2/TL4.
Miałem kiedyś After Głów i nie narzekałem. Przypadłości, które męczyły posiadaczy Onyxow mnie nie dotyczyły. No chyba, że za coś takiego uznamy to, że krótko po zakończeniu gwarancji, czytnik padł. Ale najlepiej wspominam etui, przednia okładka twarda, nie do zajechania, taka jak na zdjęciu na stronie dystrybutora.
Też się pochwalę. Model Onyx Boox C65 Afterglow kupiłem małżonce dokładnie 03.06.2014, zestaw z etui. Jedyne co zrobiłem na „dzień dobry” to zaktualizowałem do najnowszej wtedy wersji oprogramowania, poprawiającej reakcję na dotyk. Czytnik działa bezproblemowo do dziś. W ubiegłym roku nabyłem u „majfrendów” nowe etui bo oryginalne zużyło się na skutek intensywnego korzystania. Wybrałem dla odmiany kolor brązowy, sprzęt prezentuje się w nim bardzo elegancko, lepiej niż w czarnym. Najwyraźniej ślubna zasłużyła, skoro przez tyle czasu nie ma jakichkolwiek problemów technicznych ;-)
Szanowni Państwo,
pozwalamy sobie przypomnieć, że również jesteśmy oficjalnym dystrybutorem czytników marki Onyx i są one dostępne w naszej ofercie od listopada 2017.r.
W bieżącej sprzedaży mamy wszystkie najnowsze modele, które są dostępne również w bezpośredniej ofercie na stronie sklepu czytio.pl oraz w ofercie innych sklepów sieciowych.
Pozdrawiamy
71media.pl
Czy gdzieś w Warszawie można obejrzeć czytniki Onyx na żywo? Chodzi o możliwość włączenia i poużywania rozpakowanego już urządzenia, bez zbytniego męczenia sprzedawców.
To ja się podepne do pytania i zapytam o Kraków i Note S.
Czytniki można obejrzeć w Warszawie w naszym partnerskim sklepie
Jack-Mar http://www.jackmar.pl, który znajduje się przy ul. Pasaż Ursynowski 3 lok. U17 przy stacji Metra stokłosy
Aktualnie nie ma możliwości obejrzenia czytników w innych miastach niż Wrocław i Warszawa.
Używałam Onyx Boox od 2011 roku. Po kilkuletnim użytkowaniu pierwszego (nie pamiętam modelu) w 2014 czy 2015 zdecydowałam się na zmianę na Afterglow po przetestowaniu różnych innych marek i modeli. Niestety w 2017 zepsuło się gniazdo ładowania i nikt nie podjął się naprawy (nie było już Vobisu, w którym kupiłam a Arta Tech zakończył współpracę). Zdecydowałam się na InkBook Prime i nie jestem zadowolona.
Bardzo się cieszę, że Onyx wrócił do Polski i na pewno to będzie mój kolejny czytnik (na ten moment pewnie Carta 2).