Cuda Polski to kolejny zestaw bezpłatnych audiobooków, które pobierzemy z Publio.
Wydawcą audiobooków jest Muzeum Historii Polski, które w ten sposób popularyzuje naszą historię i historiografię. Bo znajdziemy tu książki historyczne, które same w sobie są pamiątkami po swoim czasie – głównie okresie międzywojennym. Tak o nich piszą na stronach muzeum:
W okresie II Rzeczypospolitej seria tych swego rodzaju ilustrowanych przewodników była niezwykle popularna i odgrywała ważną rolę w budowaniu wśród Polaków dumy z własnego kraju, świadomości jego przyrodniczych walorów i bogatej historii. Współczesnym odbiorcom „Cuda Polski” pomogą zrozumieć, jak wyglądał nasz kraj w dwudziestoleciu międzywojennym, jak patrzyliśmy wówczas na naszą historię i z czego byliśmy dumni.
Oto lista z krótkimi opisami.
Huculszczyzna – Antoni Ferdynand Ossendowski (czyta Marcin Bosak)
Barwna i nieoczywista Huculszczyzna fascynowała polskich twórców już od XIX wieku – dzieło Ossendowskiego jest tego dowodem. Nakreślił obraz krainy pełnej olśniewających pejzaży i mało znanej kultury oraz historii. To jedna z tych opowieści, które ciągle nie przedarły się do naszej świadomości.
Sandomierskie – Aleksander Patkowski (czyta Wiktor Zborowski)
Choć ziemia sandomierska położona jest tak blisko centralnej Polski, to jednak pozostaje mało znana. Przewodnik Patkowskiego pomaga lepiej ją poznać, ale też zachwycić się nią – jej łagodnymi wzniesieniami i górami z malowniczymi wąwozami i lasami. Autor przybliża historię tych terenów, od czasów Piastowskich po jemu współczesne, oraz zwyczaje miejscowej ludności.
Warszawa – Aleksander Janowski (czyta Krzysztof Czeczot)
Przewodnik po mieście, którego już nie ma, a zarazem historia o tym, jak Warszawa z kolejnymi wiekami rosła i piękniała. Poznajemy jej skromne początki, wędrujemy jej ulicami w czasach Wazów i Stanisława Augusta Poniatowskiego, przypatrujemy się walkom o odzyskanie wolności. W końcu oczami autora patrzymy na Warszawę przyszłości.
Polesie – Antoni Ferdynand Ossendowski (czyta Olga Bołądź)
Odrobinę mroczna, odrobinę tajemnicza jest opowieść Ossendowskiego o Polesiu. O kraju, jak pisze sam autor, „mało znanym, pod wielu względami zagadkowym, trudno dostępnym i w znacznej swej części – prawie niezaludnionym”. Dzięki temu przewodnikowi, przedzierając się przez poleskie bagna, jeziora i gęstwinę, poznamy tutejszą kulturę i historię. Zarówno mało znaną, jak i fascynującą.
Morze i Pomorze – Jerzy Smoleński (czyta Danuta Stenka)
Wciągająca opowieść o polskim morzu w czasie, gdy „na drobnym tylko odcinku wybrzeża włada polskie państwo”. Autor pokazuje zachwycające piękno plaż, Borów Tucholskich, Szwajcarii Kaszubskiej, ale także niezwykłość kultury ludzi zamieszkujących te ziemie. Szczególną uwagę zwraca część poświęcona Gdyni i jej rozwojowi od maleńkiej osady rybackiej, po wielki sukces Polski międzywojennej.
Wszystkie audiobooki znajdziemy też w YouTube, na profilu muzeum.
Jest to drugi taki zestaw, rok temu pisałem o pięciu audiobookach historycznych, m.in. Boya-Żeleńskiego, Władysława Łozińskiego i Józefa Piłsudskiego.
Kiedyś o tym pisałem, ale powtórzę – że to jest według mnie doskonały przykład na wykorzystanie środków publicznych, udostępnienie książek w takiej formie pozwoli dotrzeć do wielu nowych czytelników.
Szkoda jednak, że nie przygotowano również e-booków, choć twórczość wszystkich tych autorów – zmarłych podczas II wojny światowej – przeszła już do domeny publicznej.
Czytaj dalej:
- Darmowy audiobook: „Daleko i Blisko. Bajki i legendy ukraińskie”
- Read The World 2022 – 10 bezpłatnych książek z Kindle Store przez dwa tygodnie!
- Fantazmaty: Gdy Ziemia miała nas dość – bezpłatna „antologia klimatyczna” na czytniki
- Frostpunk: Horyzont nadziei – bezpłatna i długa gra książkowa promująca… grę planszową!
- Bezpłatne e-booki historyczne z Europejskiego Centrum Solidarności!
- Cały człowiek – bezpłatna antologia fantastyczna z Grupy Wydawniczej Alpaka
Jeśli chodzi o darmowe audiobooki to można jeszcze posłuchać klasyki dzięki projektowi Radiobook:
https://www.youtube.com/c/Radiobook/
Radiobook to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, prezentujący najwybitniejsze dzieła literatury. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz „białe kruki” takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. W co drugi poniedziałek miesiąca publikowane będą nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Zbigniewa Zapasiewicza, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich.
Na kanale YT jest już 60 pozycji.
Z tego co piszą tutaj: https://www.polskieradio.pl/13/53/Artykul/2595611,Radiobook-audiobooki-z-wybitna-literatura audiobooki są też w serwisach streamingowych (Empik Go, Storytel, Audioteka). Szkoda, że nie ma po prostu MP3 do pobrania.
Jakby co, to polecam youtube-dl, choć to trochę półśrodek. Z tego co widzę, to są nawet dostępne jakieś GUI, jeśli komuś nie po drodze z linią komend.
Akurat youtube-dl nie jest od jakiegoś czasu rozwijany i YT przycina mu transfer. Alternatywą jest yt-dlp https://www.videohelp.com/software/yt-dlp
Właśnie widzę. Do czytnika RSS miałem wrzucone youtube-dl i youtube-dlc, a tu okazuje się, że teraz trzeba się przesiąść się na yt-dlp.
Można użyć JDownloadera i pobrać samo audio.
Jest też 4kdownload, nie przycina transferu w YT bo ostatnio autorzy poprawili aplikację.
Ale ten chyba komercyjny?
Panowie szlachta: NewPipe pod Androida załatwia wszystko. Do pobrania z F-Droid, albo z ich strony: newpipe.schabi.org – można zgrać video we wszystkich dostępnych formatach, takoż audio, a tam, gdzie dostępne – napisy. Wreszcie – co nie bez znaczenia – można ZA DARMO słuchać bez oglądania i z wyłączonym ekranem. Jedna, za to poważna wada dla wszystkich fanów reklam – w obecnej wersji są po prostu NIEDOSTĘPNE …
Dzięki! Nawet fajna alternatywa dla Youtube Vanced https://vancedapp.com
Akurat w przypadku Radiobooków sprawdzi się średnio, ponieważ nie widzę opcji łatwego ściągnięcia kilkunastu/kilkudziesięciu filmów wchodzących w skład jednej playlisty (np. Klub Pickwicka to 116 plików), w celu wrzucenia ich do ulubionej apki do odtwarzania audiobooków.
Zaglądałem na Empik go i audioteka, ale nie zauważyłem darmowych materiałów z radiobook. Płatne są bo pewnie zawsze były. Czy komuś się udało?
Podbijam pytanie.. Ktoś wie/znalazl? Zaglądałem teraz do appki Audioteki i np Faraona Prusa znajduje ale tylko w płatnych wersjach.
Kurczę, za na stronie Ninateki było tego więcej, ale zdjęto parę la temu, nie wiem dlaczego. Część jest w tych radiobookach, ale przepadło np. „Solaris” czytane przez Piotra Fronczewskiego czy fragmenty „Szkiców piórkiem”.
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…
O te szkice piórkiem chodziło:
https://ninateka.pl/vod/ksiazki-czytane/szkice-piorkiem-andrzej-bobkowski/
?