Czy kogoś jeszcze interesuje Kindle DX? Duży czytnik Amazonu jest przykładem, jak firma ta potrafi kompletnie zapomnieć o produkcie po jego wypuszczeniu.
Cieszymy się, że dość stare modele jak Keyboard dostają po 2 latach aktualizację. A wypuszczony miesiąc wcześniej Kindle DX Graphite… wciąż ma oprogramowanie 2.5.8, takie z jakiego korzystali użytkownicy Kindle 2… Takie niechciane dziecko, porzucone po przyjściu na świat.
Dzisiaj Amazon przypomniał sobie o tym modelu, obniżając wreszcie na stałe absurdalną jego cenę (wcześniej kilka razy był w promocji). Zamiast $379 kosztuje $299. Oto wyliczenie, które dostaniemy w koszyku po kliknięciu „Estimate your shipping and tax”.
Z wysyłką i opłatami celnymi (tu poza VAT, wliczane jest także cło) płacimy $408, co oznacza około 1270 zł. W bardzo podobnej cenie można dziś dostać czytnik Onyx Boox M92, lepszy funkcjonalnie, choć też z wieloma wadami.
Inna sprawa – jeśli ktoś pamięta – w roku 2010, kiedy DX miał premierę, tyle w Polsce potrafiły kosztować czytniki 6″ z ekranem Vizplex albo gorszym… A tu mamy 10″ Pearl.
Oficjalną okładkę można dokupić za $29,99, choć ja korzystam z Tuff-Luv Multi-View (link do Amazon UK gdzie jest za 20 funtów), która pozwala postawić DX wygodnie na biurku, o tak właśnie:
O Kindle DX już pisałem kilka razy:
- najpierw po kupnie: DX, korzystanie i PDF
- a potem po pół roku – porównałem go wtedy też z Onyxem M92, nagrałem też krótki film.
Mimo kiepskiego oprogramowania (można sposobem nieoficjalnym wgrać nowsze) to mój główny wybór, gdy czytać mam książki i magazyny wydane wyłącznie w PDF. Rozdzielczość 1280 x 800 oznacza, że mieści się tam ponad 2 razy więcej tekstu, a jeśli i to nie wystarcza, wystarczy czytnik przekręcić (DX ma akcelerometr).
Niedawno czytałem w ten sposób całość wskanowanej książki, bardzo przyjemnie, ale noszenie tego w komunikacji miejskiej to już było pewne obciążenie dla rąk, szczególnie jeśli dodamy okładkę. Inna sprawa, że na swojej trasie widuję też czytelnika z „gołym” DX-em, bez żadnej okładki. Trzyma się na pewno wygodniej, choć wtedy trzeba zadbać o jakąś ochronę w transporcie, np. etui.
Czytaj dalej:
- Niemiecki Amazon wreszcie podaje ceny produktów (w tym Kindle) z polskim VAT
- Amazon powoli wycofuje Kindle Oasis 3. Następcy, czyli Oasis 4 jak dotąd nie widać
- Będzie kolorowy Kindle! Amazon za chwilę ogłosi Kindle Colorsoft oraz trzy inne modele
- Pożegnanie z Kindle Oasis 3 – czytnik już niedostępny w polskim i niemieckim Amazonie. Czy warto czekać na Oasis 4?
- Kindle Colorsoft jest już w niemieckim Amazonie z wysyłką do Polski – znamy już cenę i datę dostawy
- Dziś premiera Kindle Scribe 2, a pierwsza generacja z duża aktualizacją! Można wreszcie pisać bezpośrednio w e-bookach
1024×768 vs 1280×800
119$ vs 299$
Powinni obniżyć cenę do 199- 249$, jeżeli by chcieli rozpropagować czytnik tej wielkości.
Przydałby się odświeżony DX z paper white 1600×1200 lub 1600x 1080 za powiedzmy 250-350$.
Możliwe że nie ma szans na tyle tanie części by móc ustanowić takie ceny.
Większy ekran pozwala na łatwiejszą sprzedaż, książek zawierających dużo map, wykresów, fotografii.
Niestety albo „stety” powstał kindle fire, który jest tańszy od DX i spełnia poczęści podobne funkcje, a nawet jest bardziej uniewersalny ale dużo slabszy jako czytnik, po wynikach sprzedaży widać jednak że bardziej się opłaca rozwijać fire i małe kindle niż DX, a szkoda.
Ej, ej, bez przesady, bo jeszcze czytniki będą mieć większe rozdzielczości od komputerów. A chyba nie o to chodzi.
Wątpię, że za 5 lat czytniki będą takie same. Będzie postęp nawet jak teraz jest nieźle. Przy wysokiej rozdzielczości można wygodniej przeglądać pdfy, a między innymi o to chodzi. Mam drugiego k4 (poprzedni zgubiony/ukradziony) i jest dla mnie wystarczający w 95%, sporadycznie potrzebuję większy wyświetlacz. Nie potrzebuję na tyle często by wydać 1200zł na cięzkiego DXa, ale i tak ciesze się że spadają ceny i pojawiają sie nowy produkty, mozę kiedyś skorzystam
W temacie okładki – jak się ma TuffLuv (faux leather) w porównaniu do tego skórzanego etui z allegro ?: http://allegro.pl/idealne-skorzane-etui-pokrowiec-kindle-dx-warszawa-i2613110869.html
Trochę nijak, bo to inna konstrukcja. Jako etui chyba złe nie jest. Tuff Luv ma 4 czy 5 rzepów które pozwalają regulować kąt nachylenia gdy stoi na biurku.
Ja jednak polecam oryginalną okładkę Amazonu. Łatwo wpiąć/wypiąć czytnik, zgrabna, dobrze zabezpiecza czytnik. Niestety cena…
Mam to etui, strasznie denerwującą cechą tego produktu jest notoryczne wysuwanie się czytnika z pokrowca.
Aaaa, bo kindla wkłada się w nim od lewej krawędzi ?
A ja mam pytanie trochę z innej beczki. Jaki czytnik 9-10 cali? Myślałem o onyksie, ale trochę niepokoją mnie narzekania na soft
No wyboru specjalnego nie ma. Poza DX i M92 jest jeszcze Pocketbook 912 z trochę lepszym softem, ale z ekranem Vizplex (takim jak w pierwszej wersji DX z 2009 roku).
http://baach.de/Members/jhb/-comparison-of-pocketbook-903-and-onyx-boox-m92
http://forum.eksiazki.org/onyx-boox-f162/onyx-92-czy-pocketbook-912-t11288.html
DX nie ma nawet Wi-Fi, więc za konkurencję dla niego można chyba uznać taki wynalazek za 799 zł ;)
http://allegro.pl/e-czytnik-onyx-boox-m91s-ref-editition-i2674056280.html
Za to ma darmowe 3G. :)
Patrz: http://swiatczytnikow.pl/z-kindle-dx-w-tropikach/
A to jest ciekawe – chyba jakiś model pośredni między M90 i M92 (i uproszczony – brak ekranu dotykowego i wifi).
Też zauważyłem. Myślę, że gdyby dobił do pułapu 250$ stałby się rzeczywiście bardziej popularny, poprzednia cena była wręcz zaporowa, ta jest w miarę akceptowalna. Amazon musi się jeszcze trochę postarać w udowodnianiu, że nie chce zarabiać na czytnikach tylko na książkach. ;)
Mam taką hipotezę, że Amazon sprzedał trochę tych DX-ów i stwierdził, że ich posiadacze kupują po prostu mniej e-booków w Amazonie (bo mają swoje PDF-y). Inna sprawa, że Amazon też próbował z rok temu wprowadzić format „Kindle Print Replica” – czyli własną wersję PDF-a, ale… żaden czytnik tego nie obsługiwał. Tylko Kindle for PC oraz Fire.
Miejmy nadzieje, ze bedzie jakas „promocja” i wtedy cena spadnie do wartosci akceptowalnej. Rowniez mysle, ze $250 bylaby OK. Jeszcze moge poczekac – nie spieszy mi sie do DX’a ;)
Mi również, chociaż biblioteczka cyfrowa rośnie, to jednak z czytnikiem postanowiłem poczekać do nowego roku. Jeśli nie pojawi się nic innego to pewnie ostatecznie wybór padnie na DX.
W tym przypadku na dobre też wyjdzie śledzenie kursu dolara. :)
Używam kindle DX już od 2 i pół roku, ale mój jeszcze jest w białej wersji obudowy.
Jak widać Amazon zapomniał o użytkownikach DX. Możesz podać gdzie znajdę sposób modyfikacji oprogramowania. I jeszcze jedno, czy starsze wersje DX również posiadają akcelerometer?
Po polsku opisane było tutaj:
http://forum.eksiazki.org/amazon-com-kindle-f146/soft-3-x-dla-kindle-2-dx-dxg-t9981.html
Trzeba mieć obraz oprogramowania w wersji 3.x do którego tam jest link, albo który można wygenerować mają jakiegokolwiek Kindle Keyboard.
Co do starszych (białych) wersji i akcelerometru to nie wiem – u mnie na DX Graphite po wciśnięciu Aa na dole mam 5 opcji obrotu w tym „Auto”.