W ciągu ostatnich dwóch tygodni nie było jakiegoś zalewu premier, ale zwracam uwagę na te najważniejsze.
Tuf wędrowiec – George R.R. Martin
George R.R. Martin w formie nieco zaskakującej dla wszystkich, którzy znają tylko „Grę o tron”. Popularny autor przez kilkadziesiąt lat tworzył w gatunku science-fiction – w tym przypadku mamy do czynienia i z SF i z tematyką ekologii i z powieścią pełną ironii.
Haviland Tuf jest podróżnikiem i rzetelnym, aczkolwiek drobnym międzygwiezdnym kupcem. Dzięki niezwykłemu splotowi zdarzeń staje się właścicielem wiekowego, długiego na wiele mil statku – bazy ziemskiego Inżynierskiego Korpusu Ekologicznego. Zbudowany jako śmiercionośna broń, statek ów chroni sekrety zapomnianej dziedziny nauki.
Polaroidy z zagłady – Paweł Paliński
Nowa powieść z serii „Kontrapunkty” opublikowanej przez Powergraph.
Teresę Szulc opuścili wszyscy. Podobnie jak jej miasto i wszystkie miejscowości w okolicy. Czy jednak naprawdę jest sama? Co można uczynić, kiedy zostało się ostatnim człowiekiem – w S., w Polsce, na Ziemi? Pozostaje walka o przetrwanie.
Z recenzji na Szortalu:
Czy pozbawieni kontekstu społecznego (wszak społeczeństwa jako takiego brak) nadal pozostajemy ludźmi? Czy trzymanie się zasad wyznaczonych niegdyś na potrzeby współistnienia z innymi ma jeszcze jakieś uzasadnienie? Czy też w obliczu katastrofy zmieniamy się w bezrozumne zwierzęta nastawione jedynie na przetrwanie, bez względu na cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić? Nawet jeśli Teresie przychodzą na myśl te pytania, nie ma czasu się nad nimi zastanawiać, bo każdy dzień to dla niej prawdziwa batalia.
Jalo – Iljas Churi
Powieść, której tłem jest wojna na Bliskim Wschodzi i to, w jaki sposób niszczy ona i zmienia głównego bohatera. Z recenzji w portalu bliskiwschod.pl:
Poznajemy naszego bohatera w sali przesłuchań, kiedy w mroku ostra smuga światła świeci prosto w oczy przesłuchiwanego. Jalo opowiada historię swoich zbrodni. Słyszymy ją wciąż i wciąż na nowo, gubiąc wątki, próbując ustalić fakty, nie rozumiejąc, co jest prawdą. Jalo również nie wie, co jest prawdą. Nie rozumie, co się dzieje. Przesłuchujący wymusza na więźniu nowe zeznania – chce usłyszeć więcej, inaczej. Jalo jest torturowany. Jego ciało i umysł nie wytrzymują nacisku. Gubi się we własnych wspomnieniach, nie ufa swojej pamięci. Przyznaje się do zbrodni, których sobie nie przypomina – przestaje rozpoznawać, co jest prawdą o jego życiu, jakie miał motywy.
Betonowy pałac – Gaja Grzegorzewska
Pałacu opisanego w nowym kryminale Grzegorzewskiej nie będziemy chcieli zwiedzić. Jak dowiadujemy się z recenzji w serwisie Tramwaj nr 4:
O Wrocławiu pisze Krajewski, o Lublinie Wroński, o Warszawie pewnie cała kopa pisarzy. Kryminalny Kraków do tej pory nie miał swojego piewcy. Choć może źle się wyraziłem, bo to nie pierwsza książka Pani Gai. Miał, ale wydaje mi się, że dopiero teraz będzie szansa, że tak utalentowana autorka przebije się do szerszej publiczności. Ale wracając do Krakowa. Jeśli go nie lubicie, to będziecie mieli świetny powód do tego, żeby go nie lubić bardziej. Jeśli go lubicie i znacie, to książka daje znakomitą okazję, aby zerknąć na te mniej znane, nieprzyjemne miejsca bez konieczności wybierania się tam. Ogromną frajdę daje też próba odgadnięcia, w jakiej dokładnie części miasta w dzieją się opisywane wydarzenia.
Trzynasty anioł – Anna Kańtoch
To jest tytuł, który mogliśmy kupić wcześniej tylko w pierwszym pakiecie BookRage, dość dawno, bo w lutym 2013. I była to też pierwsza książka z pakietu, którą przeczytałem. Nie oceniłem jej bardzo wysoko bo na 5/10, ale czasu nie uważam za zmarnowany, tym bardziej, że kilka pomysłów jest kapitalnych – jak choćby konstrukcja świata, który dzieli się na część „magiczną” i „technologiczną”, ale ludzie potrafili przechytrzyć bogów i te światy połączyć.
Przy okazji: Kańtoch otrzymała właśnie nagrodę Zajdla 2013 za opowiadanie „Człowiek nieciągły” – znajdziemy je w opublikowanej niedawno darmowej antologii.
Piaskun – Lars Kepler
Kolejny kryminał, autorstwa szwedzkiego duetu – za pseudonimem „Lars Kepler” kryje się para małżeńska Alexandra Coelho Ahndoril i Alexander Ahndoril.
Pewnej zimowej nocy na moście kolejowym niedaleko Sztokholmu maszynista zauważa przy torach broczącego krwią człowieka. Ranny trafia do szpitala z rzadkim w tych okolicach ciężkim zakażeniem bakteryjnym, tak zwaną chorobą legionistów. Zaskoczenie jest jeszcze większe, kiedy okazuje się, że tajemniczy chory od siedmiu lat widnieje w rejestrze zmarłych. Wszystko wskazuje na to, że jest jedną z wielu nieodnalezionych dotąd ofiar seryjnego mordercy Jurka Waltera. Ale jakim cudem odnalazł się po tylu latach, skoro jego niedoszły zabójca od dawna odsiaduje wyrok? I kim jest tajemniczy Piaskun, który usypia dzieci i przetrzymuje je w ciemnościach?
Angielski KRYMINAŁ z ćwiczeniami Cold Little Hand – Kevin Hadley
To jest tak naprawdę czytanka, w której po każdym rozdziale mamy wyjaśnione trudniejsze słowa – i z dodatkowymi ćwiczeniami – ale zamiast nudnych podręcznikowych historyjek mamy po prostu rasowy kryminał.
Mroczny klimat współczesnego Londynu, towar wart miliony, tajny agent Interpolu, mafijne powiązania polityków ze światem przestępczym, tajemnicza piękność oraz zaskakujące zakończenie – „Cold Little Hand” to wyjątkowa książka do nauki angielskiego. Dzięki lekturze wciągającej kryminalnej historii połączysz naukę z przyjemnością czytania, a przy okazji: poznasz współczesne angielskie słownictwo, utrwalisz poprawne konstrukcje leksykalno-gramatyczne i przekonasz się, że nauka języka obcego może być przyjemnością, której nie sposób się oprzeć!
Pozostałe premiery tygodnia
Literatura piękna:
- Bot – Max Kidruk
- Gdy przejdziesz przez próg – Paula Daly
- Dobry ojciec – Diane Chamberlain
- Jamnik z Kluskami – Ola Trzeciecka
- Cień krwi, tom I: W stronę cienia – Joanna Wajdenfeld
- Bat na koty – Jerzy Niemczuk
- Chiński fortepian – Étienne Barillier
- Szczęście w kolorze burgunda – Karolina Kubilus
- Dziedzictwo Manitou. Antologia dedykowana Grahamowi Mastertonowi
- Czerwone koszule – John Scalzi
- Z jasnego nieba. Aurora Teagarden – Charlaine Harris
- Dobra siostra – Drusilla Campbell
- Najsłynniejsze legendy europejskie – Dimiter Inkiow
- Raptularz końca wieku – Krzysztof Rutkowski
- Miecze dobrych ludzi – Snorri Kristjansson
- Tajemnica mojej matki – Jenny L. Witterick
- Antilia (Tom 1). Tatuaż z lilią – Ewa Seno
- Pytaj w kostnicy – Eva Maria Staal
- Bajki nie tylko chińskie. więcej opowieści dziwnej treści – Zbigniew Królicki
- Do zobaczenia w Barcelonie – Anna B. Kann
- Miecze dobrych ludzi – Snorri Kristjansson
- Piąty świadek – Michael Connelly
- Amsterdam – Ian McEwan
- Czerep mutanta – Wiktor Noczkin
- Ukojenie – Ian McEwan
- Milczący zamek – Kate Morton
- Jaskiniowiec – Jorn Lier Horst
- Bajki nieco niegrzeczne – Mander
Literatura faktu:
- Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów – Malcolm Gladwell
- Wyzwania realizmu. Strukturalne i konceptualne zagadnienia teorii kwantów w świetle badań nad kwantową grawitacją Chrisa Ishama – Łukasz Mścisławski
- Dlaczego prawda jest piękna. O symetrii w matematyce i fizyce – Ian Stewart
- Zaatakuj swój dzień, zanim on zaatakuje Ciebie! Sprytne zarządzanie czasem w biznesie i na co dzień – Mark Woods, Trapper Woods
- Zamki konwentualne w państwie krzyżackim w Prusach – Tomasz Torbus
- Mowa ciała kłamców – Lilllian Glass
- Poradnik dla ambitnych kobiet. Jak zrobić karierę – Heather McGregor
- Plan Daniela – Rick Warren, Dr Daniel Amen, Dr Mark Hyman
- Efekt tygrysa – puść swoją osobistą markę w ruch! – Maciej Dutko
- Brudny Bóg. Z Jezusem zmieniać świat – Johnnie Noore
- Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy – Wojciech Haman, Jerzy Gut
- Alchemia sprzedaży, czyli jak skutecznie sprzedawać produkty, usługi, pomysły i wizerunek samego siebie – Konrad Pankiewicz
- Psychologia zmiany. Rzecz dla wściekniętych. Wydanie II rozszerzone – Marek Skała, Andrzej Mleczko
- Sprytny biznes. Załóż i rozwijaj małą firmę w Polsce. Wydanie II rozszerzone – Marcin Pietraszek
- Wieloryb nie może latać. O sztuce stawania się sobą. – Max Lucado
- Pejzaże metropolii śmierci. Rozmyślania o pamięci i wyobraźni – Otto Dov Kulka
- Ultramaratończyk. Poza granicami wytrzymałości – Dean Karnazes
- Życie codziennie w muzułmańskim Madrycie – Magdalena Nowaczek-Walczak
- Zrozumieć Indonezję. Nowy Ład generała Suharto – Łukasz Bonczol
(osobno) Informatyka
- Testy jednostkowe. Świat niezawodnych aplikacji. Wydanie II – Roy Osherove
- Wydajne systemy komputerowe. Przewodnik dla administratorów systemów lokalnych i w chmurze – Brendan Gregg
- Świat druku 3D. Przewodnik – Anna Kaziunas France
Nie chcesz przegapić premier tygodnia?
- Zapisz się na kanał RSS: http://rss.swiatczytnikow.pl/PremieryTygodnia
- Można też zapisać się na powiadomienia mailowe obsługiwane przez Google.
- O najważniejszych premierach przypominam też w newsletterze mailowym wysyłanym raz w tygodniu.
Mam już jakiegoś Królickiego spiraconego w pedeefie, ale tam jest 108 opowieści, trochę głupio, że nigdzie nie ma legalnego ebooka, jak już mam czytnik to bym kupiła, bo mobi łatwiej czytać :|
Skoro już przy okazji recenzji „Polaroidów z zagłady” do tablicy został wywołany Szortal, to może Robercie wspomnisz o „Szortalu na Wynos”? Miesięcznik dostępny jest za darmo w formatach PDF, mobi i epub.
Artykuł o Szortalu mam już gotowy :) i puszczę pewnie dzisiaj.
O, tego się zupełnie nie spodziewałam. Czekam zatem z niecierpliwością!