David L. Jones to inżynier z Sydney, który od paru lat prowadzi EEVBlog – bloga z recenzjami wideo różnych urządzeń elektronicznych. Tym razem zabrał się za porównanie podstawowego modelu Kindle 4 ze starym Kindle 3, czyli Kindle Keyboard. Sposób prowadzenia można lubić lub nie, ale znajdziemy tutaj elementy, których nie ma gdzie indziej.
Na przykład 28 minuta filmu – oba Kindelki trafiają na pół godziny do zamrażalnika… I po wyjęciu mamy okazję zobaczyć to, o czym pisałem w artykule o wpływie zimy na Kindle. Tak właśnie wygląda zamarznięty papier elektroniczny. :-) Mi się w ostatnią zimę nie udało doprowadzić do tego stanu.
Czytaj dalej:
- Kindle Scribe gubi ręczne notatki? Doniesienia o sporym błędzie
- Pliki EPUB wysyłane na Kindle mają nowe funkcje: rozszerzony Page Flip, regulację justowania tekstu i… brak dzielenia wyrazów
- Jak zmienić strefę czasową (czas na zimowy/letni) na Kindle?
- [Już działa] Na Kindle przestało działać sprawdzanie definicji w Wikipedii
- Dwie opcje wysyłki PDF przez Send To Kindle – czym się różnią?
- Aktualizacja 5.15.1 dla Kindle – nasze książki wysłane bezprzewodowo mają wreszcie okładki (!!!)
Wydaje mi się, że z filmiku pośrednio wynika, że w książkach można szukać po polsku, bo klawiatura na dodatkowych zakładkach ma możliwość wpisania polskich znaków.
Dobrze myślę?
Nie ma (tzn są tylko ć, ś i ó), pisałem o tym w recenzji:
http://swiatczytnikow.pl/recenzja-kindle-4-po-dwoch-dniach-korzystania-z-wersji-classic/
A, to przepraszam, przeoczyłem.
Dziwna sprawa, od tygodnia mam problem z odczytywaniem treści na tej stronie. Widać wszystko poza treścią wpisu i komentarzy :O Konkretnie to nie widać literek pod artykułem, tylko podkreślenia (zapewne z linków), a w komentarzach widać tylko zdjęcie komentującego, data napisania komentarza i przycisk do odpowiedzi..
Trochę to dziwne bo poza tym wszystko gra..
Tak to wygląda:
http://www.dropmocks.com/mbB8M
Przeglądarka to Google Chrome Dev 16.
Strona zepsuła się z dnia na dzień, tyle że nie przez aktualizację przeglądarki bo tej w tym czasie nie było.. Żadnych rozszerzeń poza tymi co mam też nie instalowałem.. Ot tak działało i nie działa.
U mnie na stabilnej wersji 14 jest OK. Tak samo w FF i Operze.
[wpis usunięty, proszę podawać prawdziwego maila -rd.]
Gość ma trochę dziwny głos, ale ogólnie test ciekawy. Ogólnie to zakupiłbym z chęcią wersje za 79$. Dziś bawiłem się jakimś modelem czytnika prestigo w MediaMarkt i bardzo zainteresował mnie ten temat :)
A propos testów – tym razem organoleptycznych :)
Dziś przekonałem się przypadkiem, że biały kabel USB od Kindle 3 jest wyposażony przez Amazona w specjalną, ukrytą funkcję korzystającą z najnowszych osiągnięć technicznych NASA :D
Otóż jest on gryzonioodporny – bynajmniej nie dlatego, że jest pokryty kevlarem, dotknijcie go językiem. Powodzenia! :)
Już wielokrotnie się o tym przekonałem. W zasadzie prawie za każdym razem jak chcę coś wrzucić na Kindla :-)
Nagranie idiotyczne. Przez te zamrażanie bateria jest do wyrzucenia.
Ale pełni rolę edukacyjną, żeby jak przyjdzie styczniowe -30 to nie powtarzać tego błędu.
Czemu? Korzystałem z różnych urządzeń elektronicznych na dużych mrozach, przez lata. Nigdy nie musiałem z tego powodu wymieniać baterii. Oczywiście na mrozie szybciej się wyładowywała, ale w cieple odzyskiwała sprawność.
fajne wideo
czlowiek musi chyba ciagle byc na jakichs rozmieszaczach :P
swoja droga widac jego wenetrzna walke z decyzja co jest lepsze, chcialby powiedziec ze nowe blyszczace cacuszko ale co chwila lapie sie na tym ze stare k3 nie ma sie kompletnie czego wstydzic, najciekawsze ze faktycznie k4 ma jakis mnie bialy ekran, teraz dopiero widze ze nie mozna dodawac notatek, imho strasznie go pocieli z funcji i jak widac jakosci, nie mozna powiedziec ze to ten sam ekran, to sa jakies gorsze sorty.
ps. dzis na allegro byl SO za chyba 389 z przesylka ;) poszedl w jednej chwili
Z kolei podgrzewając eink do ~60 stopni można opóźnić odświeżanie ekranu o 1s; zabawnie to wygląda. :)
Wczoraj oglądałem późno wieczorem i bez dźwięku. Dopiero dziś posłuchałem i faktycznie już na początku – „a slightly duller color”… :(
Jak dla mnie to z miejsca przekreśla nowego Kindle’a – ostatecznie przecież jakość ekraniku liczy się najbardziej.
Czy tylko mi ekran w nowym Kindle’u wydaje się ciemniejszy niż w Kindle Keyboard?
No chyba nie.. Wszak testodawca wspominał o tym explicite ze cztery razie w trakcie nagrania ;) Inna sprawa, że jego australijski akcent w połączeniu z nieznośną manierą entuzjazmu za wszelką cenę skłaniał do wyłączenia fonii. Brało mnie to co parę minut ale ciekawość zwyciężyła.
Pamiętaj, że Kindle 3 ma szarą, raczej ciemną obudowę. Prawem kontrastu ekran wydaje się jaśniejszy. Wbrew pozorom takie drobiazgi mają ogromny wpływ na subiektywne postrzeganie jasności.
Nie potwierdzam tego z moimi egzemplarzami K3 i K4. Ale jak wspominałem w recenzji – mi czcionka w K4 wydała się odrobinę jaśniejsza – ludziom na forach na odwrót. Wygląda więc na to, że jest pewien rozrzut jakościowy w ekranach pearl, w ten sposób mogą wyglądać różnie – ciekaw jestem jak by wyszło porównanie różnych egzemplarzy K4 do siebie.
a do mnie dziś przyszedł Kindle Classic. Musze przyznać ze obawiałem się ze będzie za mały ale pierwsze wrażenie – super! Mogę go złapać mocno i jednocześnie nie zasłaniać sobie ekranu. Jest leciutki.
Działa dużo szybciej przewijanie stron niż w moim Kindle DXG. Classic to dobre uzupełnienie DXG, kupiłem go specjalnie na podróże – czy to tramwaj czy samolot. Jest mały i poręczny. A i jeszcze udało mi się go kupić po starej cenie (490 PLN na allegro razem z przesyłką). Jak na razie same plusy.
Mam pytanko – czy wasze Kundelki też bardzo często wieszają się po ustawieniu poziomej orientacji obrazu? Zwis następuje po wciśnięciu przycisku Home, przy przechodzeniu z poziomo ustawionej książki lub strony internetowej.
Nie mam najmniejszych problemów z orientacją. Większość PDFów czytam w poziomie nawigując po urządzeniu bez problemów.
Zwisy mam jedynie podczas korzystania z przeglądarki.
(Kindle 3 WiFi, firmware 3.1)
Heh, ogólnie podczas pierwszego dnia używania Kindle 4 (z fabrycznym softem), udało mi się go kilka razy zawiesić :(. Co gorsza, restartowanie go jest dość traumatycznym przeżyciem – trzeba wcisnąć przycisk na kilkanaście sekund i chwilę poczekać, problem w tym, że całą procedurę trzeba powtarzać kilka(naście) razy, co zajmuje sporo i powoduje niepokój (bo kundelek może się nie wybudzić).
3.1? Lepiej sprawdź, bo możesz się zdziwić ;-) Zwłaszcza jeśli zostawiasz Wi-Fi włączone na stałe.
Co mam sprawdzić i dlaczego mogę się zdziwić?!
Witam ! Pytanie do znawców tematu – czy w takim kindle4 istnieje możliwość „podkreślania” tekstu ? ( np jakimś rysikiem czy palcem ). Mam taki nawyk, że podkreślam co ciekawsze fragmenty każdej książki i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie czytania tekstu bez jakiegoś długopisu czy ołówka w ręce.
I jeszcze takie ogólne pytanie o funkcjonalność tego urządzenia, ( nigdy wcześniej takich czytników nie używałem ), czy dla osoby, która chce po prostu czytać na nim książki, głownie w pdf bez robienia jakichś modów, wgrywania jailbreakow i innych wynalazków jest to dobry wybór ? chciałbym po prostu móc wgrać za pomocą PC’ta kilka książek odpalić urządzenie i móc się nie przejmować :) Potrzebuję prostego w obsłudze, ładnie wyglądającego urządzenia, bez niepotrzebnych wynalazków – czy kindle 4 to dobry wybór ?
pozdrawiam serdecznie
Podkreślanie – jak najbardziej, można zaznaczyć kursorem fragment tekstu – działa to i w PDF i w MOBI. W przypadku ksiażek kupionych w Kindle Store są nawet „Popular Highlights” – można zobaczyć co podkreślali inni ludzie.
https://kindle.amazon.com/most_popular
Żadne modyfikacje oprogramowania nie są konieczne, aby korzystać z Kindle. Ja zresztą sam żadnych nie używam i nie piszę o nich w serwisie.
Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź !
Jeszcze jedno pytanie przychodzi mi do głowy – czy książki, które mam w komputerze trzeba przed wgraniem do czytnika w jakiś sposób „przekonwertować” za pomocą dołączonego oprogramowania ? A może działa tu zasada kopiuj-wklej i mając przy sobie kabelek będę mógł zgrać pliki tekstowe z każdego komputera ?
pozdrawiam
PDF i TXT nie trzeba konwertować, acz w przypadku PDF może to być przydatne.
Proponuję poczytać:
http://swiatczytnikow.pl/konwersja-ksiazek-na-kindle-1-podstawy/
oraz
http://swiatczytnikow.pl/formaty-ksiazek-jakie-lyka-kindle/
A pliki można wysyłać przez kabelek i jak Marex napisał poniżej – mailem.
Jeszcze raz- dzięki za szybkie odpowiedzi !
Po serwisie niebawem zacznę rozglądać się na poważnie, z pewnych względów decyzję o zakupie kindla muszę podjąć w miarę szybko, stąd te pytania o podstawowe kwestie :)
pozdrawiam
A jak już , to raczej skup się na programie Calibre – jako początkujący pewnie 99% konwersji właśnie nim wykonasz.
Otwarcie urządzenia przez jailbrake nie jest niezbędne do korzystania z urządzenia.
Ja jednak zdecydowałem się na niego z 2 powodów:
1. Urządzenie jest spolszczone – polskie menu pomaga mojemu dziecku w obsłudze urządzenia.
2. Mam możliwość wprowadzania polskich znaków w komentarzach, notatkach.
Cudownym rozwiązaniem jest możliwość wysyłania wszelkich treści (książek, treści serwisów internetowych) na Twój adres emailowy w amazonie (otrzymujesz go po rejestracji Kindla w Amazonie). Po wysłaniu pozostaje jedynie włączyć urządzenie oraz połączenie sieciowe – po chwili treść pojawia się w czytniku.