Informatycy i miłośnicy fantastyki, to chyba dwie najbardziej dopieszczane grupy czytelników e-booków. Nie tylko sporo tytułów jest do kupienia, ale także można pobrać wiele za darmo.
O darmowych lekturach z Microsoftu wspominałem ponad dwa lata temu. Zaczęło się skromnie, bo od pięciu tytułów. Dzisiaj mamy już ich prawie 150!
Propagowaniem książek z Microsoft Press zajmuje się na swoim blogu Eric Lingman, pracujący w firmie na stanowisku „Sales Excellence Manager”, cokolwiek by ono nie znaczyło.
Ostatni zestaw e-booków udostępnił w czerwcu 2013. Tematyka bardzo różnorodna:
- Office (np. Microsoft Office 365 for professionals and small businesses)
- SharePoint (np. Deployment guide for SharePoint 2013)
- SQL Server (np. A Hitchiker’s Guide to Microsoft StreamInsight Queries)
- System Center
- Visual Studio
- Web Development (np. Developing Modern Mobile Web Apps)
- Windows (np. Programming Windows 8 Apps with HTML, CSS, and JavaScript)
- Windows Azure (np. Create Your First Application: Node.js and Windows Azure)
Dla „zwykłego człowieka” nie ma chyba tutaj propozycji, ale dla ludzi zajmujących się technologiami MS zawodowo jest sporo dobrego – zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
Co ważne – większość w trzech formatach – EPUB, MOBI oraz PDF – tylko niektóre jako PDF/XPS.
W kolejnym artykule Ligman podał TOP50 najpopularniejszych darmowych książek z Microsoftu. Ograniczę się do pierwszej dziesiątki:
- Windows 7 Power Users Guide
- Introducing Windows Server 2012 – RTM Edition!
- Introducing Microsoft SQL Server 2012
- Programming Windows Phone 7
- Introducing Microsoft SQL Server 2008 R2
- Get started with SharePoint Server 2010
- Office 365 – Connect and Collaborate virtually anywhere, anytime
- Understanding Microsoft Virtualization R2 Solutions
- Microsoft Office 2010 First Look
- Moving to Microsoft Visual Studio 2010
Zdradził też liczbę pobrań – otóż tylko do końca czerwca ściągnięto 3,5 miliona plików! Ta liczba poraża. Jasne, jak darmowe, to niektórzy ściągają wszystko, niezależnie czy ma to sens, ale chyba każdy wydawca marzyłby o takiej popularności.
Firma nie udostępnia tych pozycji z dobrego serca, wszystko co wspomoże użytkowników oprogramowania Microsoftu jest dla niej dobre, bo zwyczajnie zachęca do kupna produktów tej firmy.
Pytanie, na ile taka darmocha wpływa na przychody innych wydawnictw IT – bo przecież takie O’Reilly czy Peachpit również mają bogatą ofertę na temat Microsoftu. Wydaje mi się jednak, że to jest pożyteczne uzupełnienie – a zawodowcy chętnie zaopatrzą się również w książki niezależne od producenta. To akurat branża, w której wydatków na własną edukację nie trzeba uzasadniać.
Czytaj dalej:
- Księgarnie InformIT, Peachpit i Microsoft Press wycofują kompletnie MOBI. Ale po co?
- Ukraińskie e-booki (również dla dzieci i do nauki języka) – gdzie znaleźć? Skąd pobrać bezpłatnie?
- Read The World 2022 – 10 bezpłatnych książek z Kindle Store przez dwa tygodnie!
- CzytajPL 2022 – tym razem 18 książek do wypożyczenia za darmo przez cały listopad
- Darmocha na czytniki: Krzysztofzin nr 2, Gdzieś pod powierzchnią i Pisać. Rozmowy o książkach
- Aplikacja serwisu Wolne Lektury na czytniki inkBOOK
Trudno to nazwać książkami, to raczej różne kawałki dokumentacji i pozycje typu wstęp do zajawki na temat produktu X wersja N. Inne firmy też robią podobnie, np. większość całkiem solidnej dokumentacji produktów Oracle (głównie bazy danych) ma wersje w formatach EPUB i MOBI – jest tego na tony, bo już nawet kilkanaście lat temu w postaci papierowej to były metry bieżące półek :) . Są też u nich Java Tutorials w EPUB i MOBI.
W odróżenieniu od tych pozycji MS, prawdziwe książki mają dobrze przemyślane uporządkowanie materiału i dużą wartość edukacyjną, i za to się płaci z przyjemnością. Po co przy czytaniu powtarzać WTF, jeśli można mówić „aha”? :) Prawdziwych książek także Microsoft Press nie rozdaje za darmo.
Niestety masz racje. Szkoda to nawet sciagac… :(
Niestety podpisuje się pod komentarzem wyżej. sam jako informatyk zbytnio się nie nacieszylem.
Nie wiem jakie są te książki, ale dokumentacja na stronach Mikrosoftu to bełkot aż miło.
To ja pogodze obie grupy:
„Chciałbym książkę „Jak sprawić by Windows się nie wieszał”
– fantastyka pietro wyżej”
Działam na W7 64 już ponad 3 lata, nie formatowałem od tamtej pory systemu, ani razu nie zaliczył jeszcze zwiechy, co najwyżej wieszają się (bardzo rzadko) różnorakie programy.
dałbym plusa gdyby były, mojemu też stuknęło 3 latka, jedyne shutdowny to były przegrzania lapka przy piątej Cywilizacji
Od czasu XP SP2 Windows jest stabilny. XP SP2->SP3 3,5 roku dopóki dysk nie padł. Windows 7 teraz już 2 lata leci. Wieszanie się windows to wina wyłącznie niesprawnego sprzętu. BTW: Jeden z moich serwerów Win2k3 8 lat, póki kondensatory go nie zalały ;-) Serwer na linux stary redhat ……. ~12 lat.
Nie wydaje mi się, aby ta oferta miała nie zasługiwać na miano książek, czy aby wyraźnie odstawała od tego, co na te same tematy mają do zaferowania inni wydawcy.
Generalnie jest to jakaś forma uporządkowania wiedzy, czy choćby zebrania offline technetowych artykułów.
Niektóre są nieco zbyt marketingowe, ale swoją wartość mają (deployment guide naprawdę ułatwia wdrożenie – nawet jeśli trzeba klikać linki typu „więcej informacji na technecie” – ale chociaż te linki są w tym miejscu, gdzie naprawdę tych informacji potrzeba ;)