Artykuły na temat VAT

VAT na e-booki – będzie głosowanie w Parlamencie Europejskim

Kolejny kroczek w kierunku niższego VAT na e-booki wykonała właśnie Komisja spraw gospodarczych i monetarnych Parlamentu Europejskiego.

W ostatnią środę komisja przegłosowała w stosunku 48:1 propozycję Komisji Europejskiej, dotyczącą zrównania stawek VAT na książki, o której pisałem w grudniu 2016.

Teraz propozycja pójdzie pod głosowanie na sesji Parlamentu 31 maja lub 1 czerwca. Biorąc pod uwagę konsensus w komisji – powinno być formalnością. Gdy propozycja zostanie uchwalona – państwa członkowskie Unii będą miały zielone światło do obniżenia własnych stawek. A przypomnę, że od kwietnia … czytaj dalej »

Projekt ustawy obniżającej VAT na e-booki już w Sejmie, ale unijnej dyrektywy wciąż nie ma…

Chyba mało kto odnotował, że polski Sejm zajął się w czwartek tematem obniżenia VAT na e-booki!

W czwartek odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zgłosiła grupa posłów klubu Kukiz ’15. Projekt jako „druk 1430” można ściągnąć ze stron Sejmu – link do PDF, chwilowo nie działa.

Wypowiedzi posłów znajdziemy w stenogramie z czwartku (PDF) od strony 94. Możemy też obejrzeć ich nagrania – są na stronie Sejmu – od punktu 15.

Zacznę od obszernego cytatu z wystąpienia … czytaj dalej »

Niższy VAT na e-booki? Trybunał Sprawiedliwości UE po raz kolejny mówi „nie”

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ponownie opowiedział się przeciwko niższej stawce VAT na e-booki.

Wczoraj (7 marca 2017) ogłoszono wyrok w sprawie C-390/15 RPO, którą jeszcze w 2015 zgłosił polski Trybunał Konstytucyjny na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Do przeczytania sam wyrok oraz komunikat prasowy (PDF).

Polski RPO miał wątpliwości, czy zróżnicowane stawki podatku VAT są zgodne z zasadą równego traktowania. Trybunał stwierdził, że jednak ta zasada nie sprzeciwia się wykluczeniu treści cyfrowych z obniżonej stawki

Szczerze mówiąc, z obficie wypełnionego zdaniami wielokrotnie złożonymi komunikatu zrozumiałem … czytaj dalej »

Komisja Europejska wreszcie pozwoli obniżyć VAT na e-booki!

ebook-vat-ec

Zbliża się koniec podatkowej dyskryminacji e-booków. Możliwe, że już w 2017 roku będą mogły być objęte obniżoną stawką VAT.

O tym absurdzie pisałem tutaj pierwszy raz sześć lat temu i wracałem do tematu wielokrotnie, choć rzadko miałem dobre wiadomości. O ile książki w większości krajów europejskich cieszą się niższą stawką VAT (w Polsce to 5%), to e-booki uznawane są za usługę dostarczania treści – i jak to usługa, podlegają podstawowej stawce, czyli 23%.

Taka dyskryminacja zmniejsza znacząco opłacalność książek elektronicznych, na co od zawsze … czytaj dalej »

Autor „Finansowego ninja” podaje liczby. Dlaczego e-booki są nieopłacalne?!

Finansowy-ninja-1

Dwa tygodnie temu przedstawiałem tutaj książkę „Finansowy ninja” Michała Szafrańskiego. Teraz już wiemy, że projekt osiągnął spory sukces. Ale zajrzyjmy za kulisy tego sukcesu.

O samej książce już pisałem, teraz skupimy się na jej procesie wydawniczym – przypomnę, że autor zdecydował się wypuścić ją własnym sumptem.

Przedsprzedaż trwa od początku lipca i tylko przez pierwszy miesiąc poszło 5 tysięcy egzemplarzy. Na to Michał tylko czekał i teraz pokazuje, jak do tego doszedł. Chyba najciekawszy był wywiad dla Spider’s Web: Jak robić duże czytaj dalej »

Jak kupować na fakturę VAT w europejskich Amazonach?

euro-coins-1237548

Jak dokonać zakupu „na firmę” z niemieckiego czy brytyjskiego Amazonu, tak aby otrzymać fakturę VAT? Wystarczy zmienić parę ustawień na koncie.

Rozpoczęcie przez niemiecki Amazon wysyłki czytników Kindle do Polski, sprawia, że wzrasta zainteresowanie zakupem czytnika prosto od producenta.

Jeśli mamy firmę, wtedy kupno Kindle na fakturę i potraktowanie tego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu pozwala zmniejszyć zarówno zapłacony podatek dochodowy, jak i VAT. Oczywiście – o ile zakup czytnika wiąże się z zakresem prowadzonej przez nas działalności gospodarczej – to pozostawiam już indywidualnej … czytaj dalej »

VAT na e-booki: ministrowie apelują, akcja #thatis(not)abook na Twitterze

deklaracja-ministrow

W znanej sprawie VAT na e-booki nie dzieje się nic nowego pod względem legislacyjnym, mamy jednak dwa wydarzenia medialne, którymi warto się przyjrzeć.

Przypomnę, że niedawno Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, zgodnie z europejskim ustawodawstwem, że książki elektroniczne to nie towar, a usługa. Jednocześnie nakazał Francji i Luksemburgowi przywrócenie wyższych stawek na e-booki.

Deklaracja ministrów

Pierwsze to „Wspólna deklaracja dot. podatku VAT na e-booki”, wystosowana przez ministrów kultury z Niemiec, Francji, Włoch i Polski – i skierowana do Komisji Europejskiej.

Zacytuję ją w całości.

Książki

czytaj dalej »

I znowu ten VAT na e-booki. Trybunał Sprawiedliwości UE nakazuje Luksemburgowi i Francji jego podwyższenie

Tematyki podatku VAT na e-booki mam już serdecznie dość. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy jednak kolejną porażkę w walce o jego obniżenie.

Mam dość, bo przecież od czterech lat pozostaje mi pisać to samo. Książki elektroniczne są opodatkowane wyższą stawką niż książki papierowe (w Polsce 23% zamiast 5%). Jest to jedna z przyczyn wysokich cen e-booków, szczególnie jeśli patrzymy na ceny „okładkowe”.

Według europejskiej legislacji, dostarczenie książki elektronicznej jest usługą, a usługi nie można niżej opodatkować, koniec tematu. Niektóre kraje europejskie próbowały to zmieniać, … czytaj dalej »

Włochy i Malta obniżają stawki VAT na e-booki

Dwa kolejne kraje Unii Europejskiej obniżają stawki podatku VAT na książki elektroniczne.

Jak donosi serwis The Bookseller – od pierwszego stycznia Malta obniża VAT z 18% do 5%, a Włochy z 22% do 4%.

Wcześniej niższe stawki wprowadziły Francja oraz Luksemburg, w związku z czym w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości toczy się przeciwko obu krajom postępowanie. Sąd najpewniej nałoży karę i według informacji wspomnianego portalu, francuscy wydawcy szykują się na możliwość powrotu stawki VAT w przyszłym roku do poprzedniej stawki…

O tym temacie wspominałem już tutaj nieraz – jedna … czytaj dalej »

Jest furtka do niższego VAT na e-booki? Raczej nie bardzo…

O tym, co się dzieje wokół VAT na e-booki można by napisać epopeję. Dla nas, czytelników, najbardziej liczy się to, że nadal książki elektroniczne są w Polsce obłożone stawką 23%, podczas gdy papierowe 5%.

Czasami jednak warto wspomnieć o ciekawych inicjatywach w tej sprawie. Dziennik Gazeta Prawna donosi o niedawnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Trybunał odpowiadał na zapytanie z sądu w Finlandii:

Stosowanie obniżonej stawki podatku na książki tradycyjne, a wyższej na wydania elektroniczne, nie zawsze jest uzasadnione – potwierdzili wczoraj unijni sędziowie z TSUE.

czytaj dalej »