Artykuły na temat Prawo autorskie

Po trzech latach batalii sądowej dzieła Korczaka przechodzą do domeny publicznej!

korczak-wolne-lektury

Zakończyła się właśnie jedna z najbardziej absurdalnych batalii prawnych dotyczących praw autorskich. Dzięki niej, wszystkie dzieła Janusza Korczaka przeszły teraz do domeny publicznej i będą dostępne bezpłatnie.

O całej sprawie pisałem już w 2012: Kiedy zginął Janusz Korczak i jakie to ma znaczenie dla czytelników? Powszechnie wiadome jest, że Korczak zginął w sierpniu 1942 roku w Treblince, gdzie towarzyszył swoim wychowankom. Jednak według powojennego sądu datę jego śmierci ustalono na 1946. Stąd problemy z uznaniem dzieł Korczaka za domenę publiczną – następuje to po 70 latach od śmierci.… czytaj dalej »

Białoszewski, Mrożek i Bułhakow na wolnej licencji? Jest lista dzieł do uwolnienia!

Dzieje się właśnie bardzo ważna rzecz dla wszystkich zainteresowanych klasyką literatury XX wieku. Jest szansa na to, że co najmniej kilkadziesiąt książek niedługo będziemy mogli przeczytać bezpłatnie.

Jak dowiemy się na stronie Instytutu Książki, pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowegow Małgorzata Omilanowska zatwierdziła listę dzieł przeznaczonych do objęcia programem bezpłatnego udostępnienia w tym roku.

Informację o liście znalazłem na blogu Roberta Błauta.

O co chodzi?

W wielu krajach świata biblioteki narodowe czy też inne instytucje wykupują prawa autorskie do szczególnie ważnych pozycji … czytaj dalej »

Wszystkie nasze pirackie hipokryzje

Znacie serwis Chomikuj? Co ostatnio z niego ściągnęliście? Jeśli wierzyć rzecznikowi serwisu przepytywanemu przez Grzegorza Ułana z Antywebu – są to zapewne materiały stuprocentowo legalne, np. edukacyjne czy stworzone przez samych użytkowników… 

Zachęcam do przeczytania tego wywiadu sprzed miesiąca, bo jest on kuriozalny na kilku poziomach.

  • Po pierwsze – pytający zauważa rzecz oczywistą – niezależnie od szczytnych deklaracji, w serwisie aż roi się od treści, które zamiast ściągnąć za darmo powinniśmy kupić: „uważamy że to zwykły warez”. Po co użytkownicy płacą za transfer? Żeby ściągać 
czytaj dalej »

Pytania o przyszłość prawa autorskiego – odpowiedz Komisji Europejskiej

Tylko do 5 marca możemy przesłać odpowiedzi na ankietę dotyczącą prawa autorskiego, przygotowaną przez Komisję Europejską. Część tych pytań dotyczy również książek elektronicznych.

Są takie aktywności, na które rzadko znajdujemy czas – natomiast od tego, czy ktoś czas znajdzie, zależeć może nasza przyszłość.

O prawie autorskim wiadomo od dawna, że jego rozwój nie nadąża za rozwojem technologii i kultury. Że od pewnego czasu wzmacnia ono nie twórców, a korporacje zarządzające prawami wykupionymi hurtowo, że ogranicza ono inicjatywy twórcze, takie jak remiks. Jest też … czytaj dalej »

Kiedy zginął Janusz Korczak i jakie to ma znaczenie dla czytelników?

Pomnik Korczaka

Janusz Korczak, lekarz, pedagog i pisarz zginął w sierpniu 1942 roku w Treblince. Jego dzieła powinny przejść do domeny publicznej od nowego roku. Jednak właściciele praw autorskich do jego książek uważają inaczej  i chcą dalej na nich zarabiać.

O domenie publicznej wspominałem już w styczniu przy okazji Dnia Domeny Publicznej. W Polsce i w wielu innych krajach majątkowe prawa autorskie wygasają po 70 latach od śmierci twórcy. W tym roku „uwolniono” w ten sposób np. dzieła Boya-Żeleńskiego, zmarłego w 1941. Ich treść można więc swobodnie kopiować i przetwarzać.… czytaj dalej »

Rynek wtórny e-booków legalny?

Wyprzedaż e-booków?

Od dawna na forach i portalach dotyczących czytników pojawiało się jedno pytanie: czy mogę legalnie odsprzedać e-booka. W ten sposób mógłby powstać legalny rynek wtórny książek elektronicznych. Otóż tydzień temu (tj. 3 lipca) otrzymaliśmy odpowiedź na to pytanie i brzmi ona:

Tak, można sprzedać e-booka

A teraz dlaczego.

Na początek małe wyjaśnienie. Dokonałem pewnego założenia stawiającego znak równości pomiędzy e-bookiem a programem, ale nie wydaje mi się, żeby różnica pomiędzy licencją na program elektroniczny a licencją na plik była na tyle duża, że … czytaj dalej »

Dzień Domeny Publicznej 2012 – czyli nowe e-booki już dostępne, m.in. pierwszy tom Prousta

Dzień Domeny Publicznej

Koalicja Otwartej Edukacji świętuje co roku Dzień Domeny Publicznej.

Zgodnie z prawem autorskim obowiązującym w Polsce prace literackie, dzieła sztuki, utwory muzyczne itp. chronione są od momentu ich stworzenia aż do 70 lat od śmierci autorów. Po tym czasie wygasa prawo autorskie, a utwór wchodzi do tzw. domeny publicznej. Można powiedzieć, że zostaje w ten sposób uwolniony z rygorów prawa autorskiego.

W tym roku do domeny publicznej weszły utwory osób, które zmarły w roku 1941. Są to więc utwory Jamesa Joyce’a, Jamesa Frazera, Rabindranatha Tagore, … czytaj dalej »

O książkach elektronicznych na Warszawskich Targach Książki

Warszawskie Targi Książki

Od jutra (12 maja) do niedzieli (15 maja 2011) odbywają się Warszawskie Targi Książki.

Wygląda na to, że doceniono temat e-czytania. Na targach będą polscy dystrybutorzy czytników i księgarnie. Będzie dobra okazja, żeby obejrzeć różne modele czytników (choć jeśli chcemy porównać z Kindle, trzeba wziąć swój, bo Amazon w targach udziału nie bierze).

W czwartek i piątek warto przejść się na konferencję Książka elektroniczna – przyszłość czy codzienność. Dwudniowe spotkania mają być poświęcone zmianom, jakie dokonały się w  świecie książki elektronicznej przez czytaj dalej »

E-book „Wolna Kultura” w wersji MOBI oraz EPUB

Okładka książki Wolna Kultura

Mam dla Was e-booka. Tytuł książki mówi dużo: „Wolna kultura – W jaki sposób wielkie media wykorzystują technologię i prawo, aby blokować kulturę i kontrolować kreatywność”.

Lawrence Lessig jest amerykańskim prawnikiem, który porusza wiele tematów niewygodnych dla wydawniczego establishmentu, pokazuje, jak ochrona praw autorów zmieniła się w kaganiec dla kultury.

Wstęp do książki napisał Edwin Bendyk:

Lessig nie waha się nazwać praktyk koncernów muzycznych działaniami mafijnymi. Jego zdaniem, nie różnią się one niczym od metod, jakie stosują rosyjscy mafiozi w swoich porachunkach. […]

czytaj dalej »