Artykuły na temat Kindle Paperwhite

Druga edycja „all-new” Kindle Paperwhite wysyłana jest do Polski od 15 października 2013.

Zobacz moje pierwsze wrażenia!

Kindle Paperwhite II dostaje wersję 5.4.5 – poprawa działania PDF i synchronizacji

Amazon wypuścił dzisiaj nową wersję oprogramowania dla „All-new” Kindle Paperwhite, czyli drugiej generacji flagowego modelu Kindle.

Wersja 5.4.5 przynosi według opisu na stronie trzy nowości:

  1. Zmiana sposobu działania synchronizacji ostatnio czytanej strony. Do tej pory działało to tak, że na wszystkich czytnikach i aplikacjach widzieliśmy automatycznie stronę do której doszliśmy najdalej. Prowadziło to czasami do problemów gdy np. zajrzeliśmy na chwilę na koniec książki (np. do przypisów) i wychodziliśmy z niej – wtedy Kindle myślał, że już ją skończyliśmy i uparcie proponował
czytaj dalej »

Wysyłane do Polski czytniki Paperwhite mają już po 4 GB pamięci!

To jeszcze nie jest w pełni potwierdzone, ale prawdopodobnie obecne czytniki Kindle Paperwhite wysyłane do Polski mają już 4 GB miejsca na pliki. Wszystko przez to, że Amazon kupił Comixology.

Aktualizacja z 18 lipca: zbyt wiele osób to potwierdza – dlatego informację można uznać za pewną. Usuwam więc „?” z tytułu.

Wspominałem już o tym nieraz (np. mój rok z Paperwhite), że obcięcie wielkości pamięci wewnętrznej w Kindle Paperwhite było jednym z najgłupszych posunięć Amazonu.

Ile mogli na tym zaoszczędzić? Dwa centy? 2 GB pamięci oznacza, że … czytaj dalej »

Co się dzieje? Kindle Classic wycofany ze sprzedaży, Paperwhite odsyła do „modelu 2014″

Dziś zauważyłem dwie zmiany na stronach produktowych Kindle – jedna dziwniejsza od drugiej.

Aktualizacja z 10 lipca: Kindle Classic już wrócił do sprzedaży.

Wycofanie ze sprzedaży Kindle Classic

Podstawowy model Kindle, nazywany u nas na blogu Classic, oznaczony jest jako niedostępny. Nawet nie ma komunikatu – po prostu tylko informacja, że można go kupić u zewnętrznych sprzedawców.

Dodajmy, że niedostępność dotyczy tylko wersji międzynarodowej. Wersja amerykańska (z reklamami i bez) wciąż jest dostępna, szybki rzut oka na amazon.de pokazuje, że nic się tam nie … czytaj dalej »

Onyx AfterGlow vs Kindle Paperwhite II

Jeśli ktoś pyta mnie o wybór między czytnikami Kindle i Onyxa, szczególnie jeśli chodzi o Paperwhite i AfterGlow – wtedy ja muszę spytać, czy na pewno wie, czego oczekuje.

Niby oba mają podobny ekran i podświetlenie. Ale filozofie obsługi tych czytników są diametralnie inne. Jeśli komuś idealnie pasuje jeden, ten będzie raczej narzekał na drugi:

  • Kindle jest prosty, mamy na nim czytać i nie zastanawiać się za bardzo – więc niektórych będą uciskać różne ograniczenia. Z drugiej strony posiada kilka rozwiązań, których nie ma żadna inna marka.
czytaj dalej »

Jak uruchomić ponownie funkcję Time To Read w Kindle Paperwhite/Touch

Jedną z najfajniejszych funkcji Kindle Paperwhite (oraz Touch po aktualizacji) jest Time To Read – czyli czas pozostały do końca książki albo bieżącego rozdziału.

W momencie gdy zaczynamy książkę czytać, Kindle zlicza czas nad nią spędzony i na tej podstawie wylicza ile nam zostało jeszcze do końca. Widzimy to w dolnym lewym rogu.

Funkcja odpowiada na odwieczne pytanie „czy zdążę” – przed snem, dojazdem do pracy, końcem przerwy obiadowej. Korzystam z niej bardzo często, np. dzisiaj przed śniadaniem dokończyłem czytać „Małe zielone ludziki” … czytaj dalej »

Poprawki oprogramowania dla obu wersji Kindle Paperwhite

Wczoraj Amazon wypuścił poprawki oprogramowania do obu wersji Kindle Paperwhite:

  • PW1 (model z 2012 roku) – wersja 5.4.4.1
  • PW2 (model z 2013 roku) - wersja 5.4.3.1

Numerki wskazują na to, że chodzi o drobne zmiany – nie podano nawet jakie. Strzelam, że może chodzić o aktualizację bezpieczeństwa związaną z dziurą w Open SSL, która straszy ostatnio połowę internetu…

Czy ściągać nową aktualizację? Ja sobie odpuściłem, jeśli się ściągnie automatycznie, proszę bardzo.

Jak zaktualizować Kindle Paperwhite?

Na początku upewnij się, którą generację Paperwhite posiadasz, choć plik … czytaj dalej »

„Stary” Kindle Paperwhite dogania „nowego” – oprogramowanie 5.4.4 i mnóstwo zmian

Gdy jesienią ubiegłego roku ukazał się „All-new” Kindle Paperwhite - to spora część jego nowości dotyczyła oprogramowania. Teraz większość tych funkcji dostał starszy model czyli Paperwhite I. 

Aktualizację pobierzemy ze strony Kindle Paperwhite 1st Generation Software Updates. Być może pobierze się sama w przyszłości.

Po instalacji dostajemy długi list od zespołu Kindle, opisujący nowe funkcje.

  

Oto zatem – jakie nowe funkcje otrzymał PW1 – ułożę to z naszego punktu widzenia:

  • Page Flip – czyli możliwość poruszania się po kolejnych rozdziałach i podglądu stron
czytaj dalej »

Oprogramowanie 5.4.3 dla nowego Paperwhite – poprawa działania PDF, kolekcji i słownika

Dzisiaj ukazało się oprogramowanie 5.4.3 dla „All-new” Kindle Paperwhite. Wnosi sporo dobrego, szczególnie dla czytających PDF i korzystających ze słownika.

Aktualizacja z 1 lipca: Jest już wersja 5.4.3.2 – nie wnosi niczego nowego (jakieś drobne poprawki), więc jej osobno nie opisywałem.

Informacje i link do pobrania wersji 5.4.3 znajdziemy na stronie Kindle Paperwhite 2nd Generation Software Updates. Działa ono tylko z PW2 – czyli modelem wprowadzonym w październiku 2013.

Po aktualizacji dostajemy list od Amazonu.

Najważniejsze zmiany dla nas to:

  • poprawa działania PDF
czytaj dalej »

Kindle Paperwhite 3 będzie miał ekran Mobius?

Plotki o kolejnym czytniku Amazonu pojawiły się jeszcze w listopadzie, zaraz po premierze PW2. Teraz mamy kolejne informacje, chyba bardziej realne.

Informator bloga Goodereader doniósł, że kolejna odsłona Paperwhite, której możemy się spodziewać tradycyjnie na jesieni, będzie miał ekran w technologii eInk Mobius – takiej samej jak 13-calowy czytnik Sony, dostępny tylko w Japonii i to po horrendalnej cenie.

Co się zmieni?

  • Mobius jest ekranem elastycznym, opartym na plastiku, a nie szkle – tak więc ostatecznie odejdą do przeszłości awarie ekranu wynikające
czytaj dalej »

Mój pierwszy rok z Kindle Paperwhite – co się zmieniło w moim czytaniu?

Kindle Paperwhite trzymany w ręku

Rok temu, pod koniec stycznia 2013 przybyła do mnie pierwsza wersja Kindle Paperwhite. Od ponad trzech miesięcy mam wersję drugą. Jakie są moje wrażenia po tym czasie? Co się zmieniło?

Przypomnę, że opublikowałem tutaj czteroczęściowy test nowego Paperwhite. Tam odsyłam, jeśli chcecie poznać dokładnie funkcje czytnika.

To, co znajdziecie w tym artykule to głównie osobiste uwagi.

Zacznę od tego, że rok temu moim podstawowym czytnikiem wciąż był Kindle Keyboard. Ominąłem jedną generację Kindle – jakoś nie miałem potrzeby, … czytaj dalej »