Artykuły na temat Formaty

„Nie widzę książek na moim Kindle” – co można zrobić?

puste-polki

Wgrywamy nasze książki na czytnik Kindle… i nie widzimy ich na ekranie głównym. Na taką sytuację czasami skarżą się czytelnicy.

Problem nie pojawia się może zbyt często, ale bywa dość uciążliwy, bo są różne jego przyczyny.

W artykule postaram się wyliczyć rzeczy, które należy sprawdzić.

1. Sprawdź, dokąd przegrywasz książki

Rada na „rozgrzewkę” jest oczywista, ale może nie dla każdego. Jeśli kopiujemy książki przy pomocy kabelka – wrzucamy je do folderu „Documents” i nigdzie indziej.

Pamiętajmy też, że Kindle czyta bezpośrednio wyłącznie czytaj dalej »

Kindle for PC 1.19 – Amazon wprowadza „niełamliwy” DRM i jak to obejść

Wieki już nie pisałem o programie Kindle for PC, który służy do czytania książek MOBI na komputerach z Windows. Teraz nastąpiła ważna zmiana, o której powinniście wiedzieć. 

Nie pisałem z kilku przyczyn:

  • Program nie był przez lata rozwijany;
  • W przeciwieństwie do aplikacji dla Androida oraz iOS, Kindle for PC nie synchronizuje naszych książek z chmury – a wyłącznie te kupione w Kindle Store;
  • Również w przeciwieństwie do aplikacji tabletowych – wersja PC nie obsługuje kolekcji w chmurze – można wprawdzie zaimportować kolekcje,
czytaj dalej »

5 sposobów na to, jak zmniejszyć pliki wysyłane bezprzewodowo na Kindle

stara-waga

Czy można wysłać na Kindle pliki większe niż 50 MB? Nie. Ale prawie zawsze da się je zmniejszyć.

Wiele osób czytających na Kindle korzysta z możliwości wysyłki bezprzewodowej na czytnik, np. mailowo albo przy pomocy programu Send To Kindle. To ogromna wygoda, ale Amazon ma ograniczenie 50 MB dla jednej książki. A przecież zdarzają się pliki większe. Np. gdy kupiłem kiedyś sporo przewodników Lonely Planet – okazało się, że wersje MOBI mają często dobrze ponad 100 MB.

Oczywiście – … czytaj dalej »

50 twarzy MOBI, czyli o różnych wariantach głównego formatu Kindle

wordle-mobi2

Mówi się o tym, że głównym formatem e-booków dla Kindle jest MOBI. To oczywiście prawda, ale skrywająca sporo niuansów.

Bo MOBI występuje w wielu odmianach, może też mieć różne rozszerzenia, np. gdy wyślemy plik na czytnik – zmienia się w AZW lub AZW3…

W artykule postaram się wyjaśnić różne rzeczy związane z tym formatem. Jednocześnie – speców proszę o wybaczenie, że coś czasami upraszczam.

Dlaczego nie EPUB?

Amazon krytykowany bywa za ignorowanie oficjalnego standardu, czyli formatu EPUB. Słusznie, bo życie byłoby prostsze. A tak mamy … czytaj dalej »

[Prima Aprilis] TXT – nowy format e-booków tylko w Woblinku!

txt111

Jak mówią Amerykanie – jestem tak podekscytowany, że mogę Wam o tym donieść. Woblink szykuje rewolucję na polskim rynku e-książki!

Od dzisiaj wszystkie e-booki z tej księgarni będą do pobrania w formacie TXT. Tego formatu nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to format najbardziej uniwersalny i odczytamy go nawet na Windows 3.1.

Jakkolwiek czysty format tekstowy czasami jest przydatny, to akurat był pierwszokwietniowy żart. A kto spróbował „pobrać” plik z półki, ten dostawał kody na -40% na kilka wydawnictw. :-)

Nie trzeba już się zastanawiać, … czytaj dalej »

Jak przy pomocy Calibre poprawić e-booki wysyłane na Kindle?

mieszko1-winieta

Na łamach Świata Czytników pisałem już nieraz o poprawkach wyglądu książek elektronicznych. Teraz chciałbym zebrać wszystkie najważniejsze rzeczy, abyście mogli zrobić podobnie ze swoimi e-bookami.

Opiszę metodę z której sam korzystam, w przypadku części książek zakupionych w polskich księgarniach. Nie jest to pełny poradnik konwersji – jak zauważycie – zmiany są drobne, ale ułatwiające lekturę.

Jakie są moje cele

Przede wszystkim – poprawiam beletrystykę, albo książki popularnonaukowe, które mają wyglądać jak najładniej z mojego punktu widzenia – czyli ma najlepiej wchodzić do głowy.

W jakich … czytaj dalej »

Czytam dużo PDF-ów – czy powinienem kupić czytnik? A jeśli tak, to jaki?

oasis-landscape

Takie pytanie pojawia się regularnie w komentarzach, dostaję je w mailach, albo widzę na forach dyskusyjnych.

Ktoś, dla kogo książką elektroniczną jest PDF pyta, czy przyda mu się czytnik. Bo nie chce już wpatrywać się w komputerowy monitor, bo próbował na tablecie, a od niego też oczy bolą. Bo chciałby zabrać swoje pliki wszędzie ze sobą.

A przecież słyszał, że e-papier jest znacznie przyjaźniejszy dla wzroku, że lepiej mieć dedykowane urządzenie. Chce więc kupić czytnik. Tymczasem na tym blogu piszemy o formatach EPUB i MOBI – … czytaj dalej »

Każdy format w cenie złota, czyli o wycenie e-booków w księgarni Profinfo.pl

Pewien nasz Czytelnik w księgarni Profinfo.pl, którą prowadzi wydawnictwo Wolters Kluwer, znalazł następującą pozycję:

prawo-druk

Prawo podatkowe przedsiębiorstw – księga ogromna, pełna cennej wiedzy, dlatego nie dziwi, że cena okładkowa wynosi 179 złotych.

Niemniej, stan prawny na styczeń 2013 wskazuje, że część może być już nieaktualna i pewnie dlatego księgarnia przeceniła wersję drukowaną aż o 55% – kupimy ją za 80,55 zł.

To może tańszego e-booka?

I tu czeka nas poważne zdziwienie.… czytaj dalej »

6 powodów, dla których w księgarniach powinniśmy znaleźć też pliki PDF

Od początku istnienia tego bloga promuję tutaj tzw. formaty czytnikowe (mobilne) i powtarzam, że PDF to w zasadzie nie jest e-book. Tym razem zamierzam popatrzeć na ten temat z innej strony.

Wiadomo – na czytnikach najlepiej czyta się formaty do nich dostosowane. PDF na większości urządzeń, szczególnie 6-calowych, działają kiepsko. Ale to wcale nie znaczy, że powinniśmy ten format ignorować.

Niestety, większość polskich księgarni po tym, gdy dodała multiformat – zapomniała o plikach PDF.

A dlaczego pamiętanie o nich jest ważne? Oto sześć … czytaj dalej »

Kilka porad dla wydawców od Bookosfery

Kilka miesięcy temu przygotowałem katalog firm zajmujących się konwersją i przygotowaniem e-booków, a w osobnym wpisie umieściłem kilka porad dla zlecających takie konwersje.

Niedawno do katalogu dołączyła m.in. Bookosfera, firma założona przez Karolinę Kaiser i Adama Łakomego, wcześniej związanych z działem konwersji Nexto. Na swoim blogu umieścili dzisiaj również zestaw porad dla wydawców. Parę z nich warto zacytować.

Po pierwsze: wersja papierowa – a wersja elektroniczna.

Kłopotliwym dla wydawców tematem jest projekt typograficzny. Najczęstszym zarzutem wobec projektanta e-wydania jest zastosowanie nieidentycznego z drukowanym pierwowzorem

czytaj dalej »