Artykuły na temat Czasopisma

Prenumerata cyfrowa Gazety Wyborczej po pół roku – czyli który pakiet wybrać?

Pół roku temu napisałem o starcie prenumeraty cyfrowej Gazety Wyborczej w pakietach, które kupujemy przez stronę internetową. Dość szybko się tam przeniosłem z Kindle Store i teraz warto ocenić, jak to działa po roku.

Prenumerata, podobnie jak w Amazonie, działa automatycznie – jeśli się zapiszemy – to opłata będzie pobierana co miesiąc, kwartał czy rok, bezpośrednio z naszej karty.

Przypomnę, że pod względem zawartości, wydanie na czytniki (obsługiwane przez Publio) jest znacznie bogatsze niż to co mieliśmy w Kindle Store:

 • Wszystkie dodatki: Ale Historia (poniedziałek),
czytaj dalej »

Metro na czytniki! Bezpłatnie i w prenumeracie

Kto z Was codziennie rano sięga po bezpłatny dziennik Metro, rozdawany na ulicach większych miast? Od kilku dni możemy go przeczytać na naszych czytnikach.

Po cichu, bez jakiejś specjalnej akcji promocyjnej Publio udostępniło magazyn Metro. Mamy trzy formaty, prenumeratę i wysyłkę na Kindle. Dziennik był w Publio już od lutego – ale wyłącznie jako PDF. Począwszy od 5 czerwca są wersje na czytniki.

Jak widać powyżej – strona pisma wygląda podobnie jak w przypadku Gazety Wyborczej – możemy „kupić” pojedynczy egzemplarz, albo od … czytaj dalej »

Czasopismo WIĘŹ w formatach na czytniki [oraz trzy dni oczekiwania na maila]

Łukasz Sporyszkiewicz prowadzący bloga bezdruku.pl doniósł w piątek o pojawieniu się czytnikowej wersji katolickiego kwartalnika WIĘŹ. 

Uwaga: artykuł jest już trochę nieaktualny – bo w Publio pojawiła się też wersja czytnkowa i to nawet odrobinę taniej (17,53 zł).

W trzech formatach (EPUB, MOBI, PDF) dostępne są najnowszy numer 2/2014 oraz poprzedni 1/2014. Cena wersji elektronicznej to 18,45 zł, ale pamiętajmy, że pismo ma objętość niezłej książki - ostatni numer ma 240 stron.

Pełną recenzję wydania czytnikowego znajdziecie u Łukasza, ja tylko podzielę … czytaj dalej »

Uważam Rze (+Historia) i Puls Biznesu na czytniki

Po cichu, bez jakiegoś specjalnego komunikatu, w Nexto pojawiły się dwa nowe pisma w wersji czytnikowej: dziennik Puls Biznesu oraz miesięcznik Uważam Rze. 

W obu przypadkach pisma były dostępne w Nexto od dawna, ale czytać je można było wyłącznie online albo w aplikacji na tablety i smartfony. Nawet PDF nie dało się pobrać. Aplikacja Nexto na iPada spisuje się bardzo dobrze, ale jest poza naszym zasięgiem zainteresowania.

Jakoś dwa tygodnie temu pojawiły się wersje do pobrania: PDF, MOBI oraz EPUB.

Aktualizacja z 29 lipca: Uważam czytaj dalej »

Elektroniczne wydanie Polityki ma już ponad 10 tysięcy prenumerat!

Kilka tygodni temu na blogu bezdruku.pl, prowadzonym przez Łukasza Sporyszkiewicza ukazał się bardzo ciekawy wywiad z Joanną Chmielecką, kierownikiem Działu Rozwoju Produktów Cyfrowych w Polityce.

Padło w nim parę liczb, które warto przytoczyć, bo pokazują bardzo dobrze rozwój cyfrowej prasy w Polsce.

Zapytana o prenumeraty Joanna Chmielecka odpowiedziała:

 • E-wydania: 7.650 egz.
 • Mutacje cyfrowe:  3.024 egz.

Łącznie w styczniu było więc 10674 prenumerat!

E-wydania to te publikacje cyfrowe, które mają co najmniej PDF i nie są tańsze o więcej niż 30% od wydania drukowanego. Mamy … czytaj dalej »

Dlaczego magazyn do czytania na ekranie wygląda jak edycja papierowa która… nie istnieje?

Czy ktoś mi wyjaśni, dlaczego magazyny przeznaczone do czytania na ekranie wyglądają często tak jakby miały pójść do druku? A tym samym… do czytania na ekranie się nie nadają? 

Dowiedziałem się niedawno o istnieniu sieciowego magazynu Zmiana, tworzonego m.in. przez blogerów.

„Zmiana – napisz siebie od nowa” to magazyn internetowy poświęcony rozwojowi osobistemu.
Wydawany w formie kwartalnika (wiosna – lato – jesień – zima).
Dostępny bezpłatnie zarówno on-line, jak i do ściągnięcia.
Tworzony przez zespół młodych i kreatywnych osób.

Fantastyczna sprawa. Ludzie znajdują … czytaj dalej »

Gazeta Wyborcza łączy paywalla, prenumeratę na czytniki i aplikacje

Gazeta Wyborcza wprowadziła na początku lutego nowe zasady dostępu do swoich treści. Część z nich dotyczy także wersji czytnikowych.

Od lipca 2012 serwisy Agory były dostępne w planach abonamentowych Piano Media, o czym pisałem przy okazji premiery Piano. Sama usługa Piano nie cieszyła się specjalną popularnością. Pomysł, że będzie się płaciło jednocześnie za dostęp do Gazety Wyborczej, Super Expresu i różnych gazetek regionalnych był trochę egzotyczny. Dominowało też przekonanie, że tej treści można znaleźć wystarczająco dużo bez płacenia. Dlatego Piano nie odniosło w Polsce sukcesu, … czytaj dalej »

Krytyka Polityczna i Fronda na czytniki

Krytyka Polityczna i Fronda na Kindle

Od dawna na tym blogu staram się promować legalne polskie publikacje na czytniki, niezależnie od ich konotacji politycznych czy ideowych. Nieraz mi się za to dostawało, a dzisiaj jest szansa, że dostanie mi się podwójnie. :-)

Na czytniki od paru dni dostępna jest Krytyka Polityczna, a od paru miesięcy – Fronda.

To są dwa pisma, które w oczach „drugiej strony” wręcz definiują swoich zwolenników. A więc Krytykę Polityczną czytać mają lewacy, komuniści, feminazistki i masoni. Frondę – prawaki, narodowcy, tradsi i fashole. Czy jakoś tak. Będąc … czytaj dalej »

Dlaczego e-wydania bywają „piątym kołem u wozu” dla wielu redakcji?

Okładka Gazety Wyborczej w Kindle

Inspiracją dla tego artykułu były krytyczne uwagi przy grudniowej premierze Gazety Wyborczej w Publio. Dlaczego tak się rozwodzić nad tytułem, który już przecież od dawna był w Kindle Store?

Bo nieważne czy to nam się podoba czy nie – ale redakcja z Czerskiej jako jedna z niewielu promuje wydanie czytnikowe tak jak należy.

Pamiętacie, co się działo, gdy Wyborcza trafiła do Kindle Store? Zrobili wtedy wielką akcję informacyjną, m.in. dodając obwolutę do wydania papierowego z obudową Kindle Touch w tle.

Można się było z tej … czytaj dalej »

Miesięcznik „Charaktery” dostępny w formatach EPUB/MOBI

Do sporego już grona czasopism w wersji na czytniki dołączyły właśnie „Charaktery”. Styczniowy numer miesięcznika kupimy w Nexto oraz w Publio. 

„Charaktery” to najstarszy polski miesięcznik popularnonaukowy poświęcony psychologii. Publikują w nim czołowi polscy naukowcy, a pismo współpracuje z polskimi uczelniami.

Pismo w trzech formatach (EPUB, MOBI oraz PDF) kupimy w dwóch księgarniach:

 • Charaktery w Nexto:
  10,36 zł – jeden numer (cena dla osób zarejestrowanych)
  10,90 zł – prenumerata cykliczna (z 7-dniowym okresem próbnym)
  53,20 zł – prenumerata półroczna
  105,45 zł – prenumerata roczna.
 • Charaktery w Publio:
  9,80
czytaj dalej »