Artykuły na temat Calibre

Kindle for PC 1.19 – Amazon wprowadza „niełamliwy” DRM i jak to obejść

Wieki już nie pisałem o programie Kindle for PC, który służy do czytania książek MOBI na komputerach z Windows. Teraz nastąpiła ważna zmiana, o której powinniście wiedzieć. 

Nie pisałem z kilku przyczyn:

  • Program nie był przez lata rozwijany;
  • W przeciwieństwie do aplikacji dla Androida oraz iOS, Kindle for PC nie synchronizuje naszych książek z chmury – a wyłącznie te kupione w Kindle Store;
  • Również w przeciwieństwie do aplikacji tabletowych – wersja PC nie obsługuje kolekcji w chmurze – można wprawdzie zaimportować kolekcje,
czytaj dalej »

10 lat programu Calibre

calibre-glowna

Popularny program Calibre skończył właśnie dziesięć lat!

Wielu z nas używa go do zarządzania swoją cyfrową biblioteczką, ale przede wszystkim do konwersji i modyfikacji e-booków. O różnych zastosowaniach Calibre pisałem tutaj wiele razy. W ostatnich miesiącach nie było żadnych nowych przełomowych funkcji, teraz przy okazji wersji 2.71 zmieniły się m.in. ikonki.

Wielką zaletą Calibre jest jego otwartość – dostępny za darmo na różne systemy, ściągniemy też sporo wtyczek poszerzających jego możliwości. Przy tworzeniu tych wszystkich materiałów działa wiele osób, ale nie zapominajmy, … czytaj dalej »

Jak dodać do e-booka jego opis np. z Lubimy Czytać lub Goodreads?

Macie tak, że widzicie na czytniku jakąś książkę i nie bardzo wiecie o czym jest? Impulsywne zakupy w promocjach, albo wręcz ściąganie „darmochy” sprawia, że nie zawsze wszystko pamiętamy.

Posiadacze dużej biblioteczki książek elektronicznych są tutaj w gorszym położeniu niż czytelnicy „analogowi”. Bo książkę papierową bierzemy z półki i widzimy okładkę, opis na tylnej stronie okładki, możemy ją przekartkować – i szybko wiemy o co chodzi.

W przypadku e-booka – otwieramy książkę i… jesteśmy na pierwszej stronie. Są takie funkcje jak Page Flip, które ułatwiają zapoznanie się z treścią, … czytaj dalej »

5 sposobów na to, jak zmniejszyć pliki wysyłane bezprzewodowo na Kindle

stara-waga

Czy można wysłać na Kindle pliki większe niż 50 MB? Nie. Ale prawie zawsze da się je zmniejszyć.

Wiele osób czytających na Kindle korzysta z możliwości wysyłki bezprzewodowej na czytnik, np. mailowo albo przy pomocy programu Send To Kindle. To ogromna wygoda, ale Amazon ma ograniczenie 50 MB dla jednej książki. A przecież zdarzają się pliki większe. Np. gdy kupiłem kiedyś sporo przewodników Lonely Planet – okazało się, że wersje MOBI mają często dobrze ponad 100 MB.

Oczywiście – … czytaj dalej »

Jak ogarnąć swoją cyfrową bibliotekę?

library-1530267

Jak sobie radzić z rosnącą liczbą książek elektronicznych? Jak zorganizować swoją biblioteczkę? Nie zaproponuję ostatecznych odpowiedzi na te pytania, ale powiem, jak ja to robię.

Gdy mamy kilkanaście lub kilkadziesiąt tytułów – poruszanie się wśród nich nie jest problemem. Gdy mamy ich setki – wtedy sporo czasu zająć może choćby znalezienie określonej książki. W pewnym momencie dochodzi do tego, że nie jesteśmy nawet pewni, czy właściwie dany tytuł już mamy w formie e-booka czy nie.

Chcemy do naszych książek dotrzeć w każdej chwili. … czytaj dalej »

Wtyczka lubimyczytac.pl do Calibre

Różne są zastosowania programu Calibre. Ja używam go do konwersji między formatami e-booków i do wprowadzania poprawek w książkach zakupionych w polskich księgarniach.

Są też czytelnicy, dla których najważniejsza jest funkcja katalogowania e-booków. Wszystkie zakupione pliki dodają do Calibre – mają jednocześnie biblioteczkę i informacje o jej zawartości. Jeśli taką biblioteczkę synchronizujemy z chmurą, np. Dropbox czy OneDrive – jest też przy okazji kopia zapasowa.

Jeśli chcemy mieć o każdej książce komplet danych – przydaje się funkcja „Pobierz metadane” obecna w oknie edycji książki. Do każdej … czytaj dalej »

Jak przy pomocy Calibre poprawić e-booki wysyłane na Kindle?

mieszko1-winieta

Na łamach Świata Czytników pisałem już nieraz o poprawkach wyglądu książek elektronicznych. Teraz chciałbym zebrać wszystkie najważniejsze rzeczy, abyście mogli zrobić podobnie ze swoimi e-bookami.

Opiszę metodę z której sam korzystam, w przypadku części książek zakupionych w polskich księgarniach. Nie jest to pełny poradnik konwersji – jak zauważycie – zmiany są drobne, ale ułatwiające lekturę.

Jakie są moje cele

Przede wszystkim – poprawiam beletrystykę, albo książki popularnonaukowe, które mają wyglądać jak najładniej z mojego punktu widzenia – czyli ma najlepiej wchodzić do głowy.

W jakich … czytaj dalej »

Jak zmniejszyć marginesy na dotykowych czytnikach Kindle?

pw-marginesy

Użytkownicy Kindle od zawsze narzekali na zbyt szerokie marginesy w e-bookach, które sprawiają, że powierzchnia ekranu nie jest wykorzystywana w całości.

Wprawdzie w ustawieniach tekstu (przycisk Aa) można regulować szerokość wiersza, ale i tak największa opcja pozostawia dość duże marginesy.

Klawiszowe czytniki Kindle (Keyboard, Classic) miały ukrytą opcję konfiguracyjną, która pozwalała na zmianę marginesów, np. z 40 na 20 pikseli. Opisywałem ją już 4 lata temu. Niestety na czytnikach dotykowych – Kindle Touch, a następnie Paperwhite zmiany nie były takie proste. Marginesy można było zmienić … czytaj dalej »

Małe a cieszy: w programie Calibre pojawił się nowy generator okładek

calibre-okladki

Calibre, czyli popularny program do zarządzania e-bookami oraz ich konwersji nigdy nie należał do liderów estetyki. Jeśli coś nie jest według autora istotne, to wygląda jak w roku 1995. Dotyczy to zarówno wyglądu programu, jak i efektów jego pracy.

Załóżmy że składamy sobie e-booka z jakiejś treści, albo generujemy gazetkę ze źródeł RSS. Jeśli nie wskażemy żadnego pliku jako okładki, wyglądać ona będzie tak:… czytaj dalej »

Masz Windows XP i używasz Calibre? Pozostań przy wersji 1.48

Tydzień temu ukazała się wersja 2.0 popularnego programu Calibre do konwersji i zarządzania książkami elektronicznymi – czemu poświęciłem osobny artykuł.

Było kilka doniesień o problemach w działaniu tego programu na starszym sprzęcie. Calibre 2.x używa środowiska QT5, która okazało się być niekompatybilne z Windows XP.

Dlatego wersja Calibre 2.1, która ukazała się dzisiaj, nawet się na starym systemie nie zainstaluje, jak pisze autor w sekcji „Co nowego”:

Prevent calibre from installing or running on Windows XP as there have been many reports of Qt 5

czytaj dalej »