Artykuły na temat Aktualności

200 czytników Kindle trafi do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

kindle-kocham-czytac

Amazon w ramach programu Kindloteka przekazał 200 czytników do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego!

Wspomniałem już tutaj parę razy o bibliotekach, które umożliwiają wypożyczanie czytników. Takich przypadków jest coraz więcej i nie omawiam już każdego. Ale współpraca Amazonu z BUW jest na tyle spektakularna, że warto o niej wspomnieć.

Okazją do przekazania czytników jest wystawa 200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki, którą można oglądać w sali wystawowej BUW aż do 23 lutego 2017.

Cytując stronę UW:

W czasie wernisażu Amazon ogłosił, że podaruje

czytaj dalej »

Legimi wchodzi do Niemiec z abonamentem na e-booki

legimi-libreka

Polski abonament na e-booki może stać się naszym produktem eksportowym. Legimi właśnie ogłosiło wejście na niemiecki rynek.

Od jesieni w modelu abonamentowym klienci z Niemiec będą mogli przeczytać setki tysięcy tytułów.

Partnerem dla Legimi została firma Libreka, niemiecki dystrybutor e-booków, mający w swoich bazach 2,2 mln książek elektronicznych (!) i współpracujący z 3 tysiącami wydawców. Dostarcza między innymi e-booki dla platform Amazona i Tolino.

W informacji prasowej szef Libreki podkreśla, że to nowy kanał sprzedaży, który może okazać się bardzo ważny i przyczyni się do dywersyfikacji … czytaj dalej »

Niemiecki Amazon nadal ma bezpłatną wysyłkę do Polski

Parę dni temu pisałem, że skończył się termin „promocji” na bezpłatną wysyłkę do Polski z niemieckiego Amazonu. Teraz wygląda na to, że została przedłużona bezterminowo.

Wczoraj ponownie zajrzałem na stronę pomocy dotyczącej wysyłki w amazon.de. Co widzę? Niemal taka sama tabelka jak poprzednio – ale nie ma już informacji, że dotyczy zamówień do 24 maja.

amazon-de-free-delivery

Poza tym nic się nie zmieniło – bezpłatna jest wysyłka wszystkiego, o ile wartość zamówienia przekracza 49 euro.

Co ciekawe – w dodatkowych uwagach mamy dowód, że Amazon … czytaj dalej »

NIK pyta o e-booki i pokazuje stan programu „Udostępnianie piśmiennictwa”

nik-rozwoj-czytelnictwa

Zainteresowani polskim rynkiem książki wiedzą, że niedawno Ministerstwo Kultury odwołało szefa Instytutu Książki, Grzegorza Gaudena. Ciekawsze od roszad personalnych są wyniki kontroli NIK opublikowane parę dni temu.

Jeden z pojawiających się w mediach zarzutów był, trzeba przyznać, dość absurdalny – statystyki czytelnictwa w Polsce spadają i to mimo działań Instytutu. Nie wiem, jak oni jedni mogliby to zmienić, choć oczywiście mają pewne środki do dyspozycji.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła jakiś czas temu kontrolę, a kilka dni temu opublikowano tekst NIK o rozwoju czytelnictwa. Z 49-stronicowego … czytaj dalej »

Cztery strony o czytnikach w marcowym numerze miesięcznika Press!

press-czytniki

W najnowszym numerze miesięcznika Press (marzec 2016) ukazał się duży – i bardzo nietypowy ranking czytników. Zajmuje aż cztery strony.

Zazwyczaj, gdy opisywałem takie testy w czasopismach, zwracałem uwagę, że nie warto patrzeć na tabelki czy punktację – bo liczy się to, jak czytnik wypada w praktyce.

Dziennikarz Press, Jan Mielczarski, zebrał zatem opinie osób, które z czytników faktycznie korzystają i… doszedł do podobnego wniosku – że nie ma sensu robić jednego rankingu. Dlatego wykorzystał po prostu nasze wypowiedzi, które są tu niemal w całości.… czytaj dalej »

Trendy Google: popularność Kindle w Polsce od dwóch lat spada

kindle-trends

Cykl życia wielu technologii przebiega w taki sposób, że najpierw powoli dostają się do publicznej świadomości – następnie mamy wybuch zainteresowania, który po jakimś czasie spada. 

Sprawdziłem, jak według serwisu Google Trends wygląda popularność Kindle w Polsce. Dla porównania – iPad.

Wykres, który widzicie powyżej [nie będzie się wyświetlał w RSS i powiadomieniach mailowych] jest interaktywny, można sprawdzić wartości dla danego okresu – przy czym są one relatywne – i odnoszą się do najwyższego wyniku na wykresie.

Co widzimy:

  • Liczba zapytań o iPada w polskim
czytaj dalej »

Legimi wypuszcza obligacje – czego dowiemy się z opublikowanych dokumentów?

legimi-obligacje

Legimi zbiera środki na rozwój firmy, m.in. przez emisję obligacji. Właśnie ruszyła trzecia już oferta, a pierwsza publiczna. 

Legimi chce w ten sposób zebrać 1,5 mln złotych, które zostaną przeznaczone na ciąg dalszy akcji abonamentowej. Po co tak dużo? W momencie gdy my kupujemy „czytnik za złotówkę”, Legimi dokonuje dla nas zakupu tego czytnika – i de facto nas kredytuje. Na to trzeba mieć środki.

Przy okazji publicznej emisji obligacji firma musi opublikować m.in swoje sprawozdania finansowe, a także inne informacje, do … czytaj dalej »

O’Reilly musi wyłączyć wysyłkę na Kindle. Czy czeka to też polskie księgarnie?

oreilly-send-to-kindle

Popularne wydawnictwo informatyczne O’Reilly tylko dzisiaj ma taniej o 50% wszystkie e-booki. Trzeba podać kod „AMZSYNC”. Ważniejszy od promocji jest jednak jej powód.

Wydawnictwu O’Reilly poświęciłem jeden z pierwszych artykułów na tym blogu. Już pięć lat temu mieli multiformat, albo rabaty na e-booki jeśli kupiliśmy papier. Cztery lata temu pokazywałem ich jako wzór dla polskich wydawców. Wysyłkę na Kindle uruchomiono mniej więcej w tym samym czasie, gdy zrobiły to polskie sklepy.

Z listy książek wybierałem „Send Ebook” i następnie jedną z trzech opcji: Dropboxa, … czytaj dalej »

Książka w podróży: promocja czytania i rabaty dla posiadaczy biletów PKP Intercity

ksiazka-w-podrozy

PKP Intercity wspólnie z Publio, Matrasem i Wolnymi Lekturami uruchomiły bardzo ciekawą akcję promocji e-czytania.

Akcja zaczęła się w połowie września i nosi nazwę Książka w podróży.

Gdy jedziemy pociągiem – mamy co poczytać, a jeśli książka nam się spodoba, kupimy ją z rabatem 25% w dwóch księgarniach.

Czytanie w podróży

We wszystkich pociągach PKP Intercity (czyli TLK, IC, EIC, EIP itd.), a także na dworcach znajdziemy „wizualne biblioteki” – czyli plakaty z okładkami książek uczestniczących w akcji. Skanujemy kod QR, albo korzystamy z adresu www i możemy już czytać fragmenty książek lub … czytaj dalej »

Prace nad ustawą o książce ponownie odłożone, obrady podkomisji „zerwane”

kot-ksiazki

Na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej podkomisji Kultury (czy właściwie zamiast niego) wybuchła, zdaje się, niezła awantura. 

Przypomnę, że zwolennicy ustawy na poprzednim posiedzeniu (8 września) próbowali szybko zatwierdzić ustawę, co zostało powstrzymane przez sporo uwag merytorycznych, które zgłosiło Biuro Analiz Sejmowych.

Próbowano ją poprawić na samym posiedzeniu, ponadto wnioskodawcy mieli dwa tygodnie na dalsze poprawki – i dzisiaj, 22 września miało się odbyć kolejne spotkanie.

Miało – bo nie doszło do niego. Jeden z członków podkomisji (co ciekawe, jeśli dobrze pamiętam, … czytaj dalej »