Za drogo? Ustaw alerty cenowe na e-booki i kupuj taniej!

Promocje dnia – 14.09.2017: Klasztor, Ludzie na drzewach, Wojny konsolowe, Läckberg, Hałas, Gutowska-Adamczyk, Przekłady Krochmal

Uwaga: to jest artykuł archiwalny. Opisane promocje mogą już nie być aktualne.

Najnowsze znajdziesz na stronie głównej bloga.

Czwartek zaczynamy od niedawnego rosyjskiego bestsellera, znów mamy też dużo nowości.

WLO: Klasztor

Klasztor – Zahar Prilepin (14,90 zł w Publio) – w ramach tegorocznej Wakacyjnej Listy Osobistej i najtaniej w historii.

Największe wydarzenie literackie w Rosji w ostatnich latach. Powieść porównywana do dzieł Dostojewskiego i „Czarodziejskiej góry” T. Manna. Klasztor w powieści Zachara Prilepina to nie przedsionek sfery sacrum, to obóz koncentracyjny zwiastujący nadejście nowej mrocznej epoki. Tu mieszkają czerwonoarmiści i ich byli przeciwnicy, kryminaliści i intelektualiści, Kozacy i Czeczeni. Tu w oparach przemocy i nienawiści rodzi się tragiczna i piękna historia o miłości, samotności i granicach ludzkiej wolności.

W tym tygodniu książki poleca Paweł Goźliński, redaktor naczelny magazynu „Książki”:

Wielka – pod każdym względem – powieść. I dowód, że w Rosji sztuka tworzenia monumentalnych, rozpiętych między niebem i piekłem, zbawieniem i zagładą historii jest wciąż żywa. Jesteśmy w pierwszym obozie przyszłego GUŁagu zorganizowanym w klasztorze na Wyspach Sołowieckich przez współpracownika Trockiego, Łotysza Fiodora Iwanowicza Eichmanisa. Ludzki pan – można by rzec. Wciąż wierzy, że jego placówka to miejsce przemiany wciąż białych i nie dość czerwonych Rosjan w ludzi nowych czasów. Główny bohater powieści, Artiom, wbrew instynktowi przetrwania ładuje się w coraz większe kłopoty – od „wojny” z błatnymi po romans z urzędniczką łagrowych specsłużb. Nie byłby jednak „Klasztor” „prawdziwą rosyjską powieścią”, gdyby na dnie piekła nie czekała na Artioma przewrotna wizja zbawienia. Na czym ono polega? Przekonają się ci, którzy nie przestraszą się 656 stron wędrówki przez ciemność.

 

Premiera: Ludzie na drzewach

Ludzie na drzewach – Hanya Yanagihara (32,39 zł w Empiku) – debiutancka powieść autorki Małego życia, które w Polsce osiągnęło ogromną popularność. Na razie tylko w tej księgarni, chyba do 20 września.

Amerykański lekarz na wyprawie w niezbadane rejony Pacyfiku dokonuje odkrycia, które odmieni jego życie i cały świat nauki. Niepokojąca, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie opowieść o zderzeniu odmiennych kultur, stawiająca pytania o granicę między dobrem i złem, altruizmem i egoizmem. Przejmujący debiut Yanagihary jest też próbą rozstrzygnięcia odwiecznego dylematu: czy wielkie umysły mają prawo do życia poza moralnymi normami?

Empik z pozoru wciąż nie ma multiformatu – ale zdaje się, że po zakupie dowolnego formatu powinniśmy na półce mieć i epub i mobi. W nowej wersji strony zniknęła niestety funkcja wysyłki na Kindle.

Aha, książki nie ma na razie w porównywarce, z powodu problemów Empiku z przesyłaniem danych. Mam nadzieję, że zostanie to szybko poprawione, abyście mogli sobie ustawić alerty. :-)

 

Premiera: Wojny konsolowe

Wojny konsolowe – Blake J. Harris (29,90 zł w Ebookpoint) – opowieść o konflikcie, między Nintendo oraz Segą, który na zawsze odmienił przemysł gier wideo.

W 1990 roku rynek gier wideo należał do Nintendo. Sega była słabnącą firmą z wielkimi aspiracjami. Wtedy na scenę wkroczył Tom Kalinske – człowiek, który o grach nie wiedział nic, ale miał rzadki talent do wygrywania batalii skazanych na porażkę. Oto Dawid postanowił zmierzyć się z Goliatem, a świat zapłonął.

Bezlitosne starcie przerodziło się w globalną wojnę korporacyjną prowadzoną na wielu frontach: od domowych salonów i szkolnych placów, przez sale zarządów, po Kongres Stanów Zjednoczonych. Brat wystąpił przeciwko bratu, dziecko buntowało się przeciw rodzicowi, Mario starł się z Sonikiem, Ameryka ponownie walczyła z Japonią.

Wojny konsolowe to oparta na ponad dwóch setkach wywiadów z byłymi pracownikami wstrząsająca opowieść o przełomie na rynku gier. To także historia o tym, jak skromny, rodzinny człowiek z ponadprzeciętną wyobraźnią zainspirował zespół straceńców do stworzenia interesu wartego 60 miliardów dolarów.

Książka ma niezwykle dobre recenzje na portalach technologicznych, m.in. Polygamia pisze: lektura po prostu obowiązkowa, a Spiders Web: to najlepsza książka o branży gier.

Oryginał: Console Wars kupimy wciąż za $2,45 w Kindle Store. Zanim zaczniemy narzekać, że u nas nie kosztuje 9,90 zł, pomyślmy że tam książka już zdążyła na siebie zarobić, u nas trzeba ją choćby przetłumaczyć i wypromować. A może kiedyś ktoś napisze „Wojny e-bookowe”? :-)

 

Autorzy Czarnej Owcy: Camilla Läckberg

Powieści Camilli Läckberg o 55% taniej w Virtualo tylko przez dwa dni, do 15 września. Np.

To pierwsza z autorek w nowej cyklicznej promocji.

 

Premiera: Wykłady profesora Niczego

Książki autorstwa blogerów i vlogerów o 40% taniej w Woblinku. Do 20 września.

Premiera: Wykłady Profesora Niczego – Mieciu Mietczyński (19,99 zł)

Od średniowiecza do współczesności, przez aż dziesięć epok – skonasz ze śmiechu.

W tej całkowicie (bez)użytecznej i kompletnie śmiesznej książce profesor Niczego:
• odsłonił kulisy legendarnego beefu Mickiewicza i Słowackiego
• pokazał, że Schopenhauer i Kurt Cobain mają wiele wspólnego
• zebrał cytaty ze starożytnych filozofów, napisał wiersz, omówił jedną z najbardziej olewanych lektur szkolnych…

Po raz pierwszy na liście lektur nieobowiązkowych pojawia się coś tak wesołego!

 

Nowa Hałas x2

Nowa książka Agnieszki Hałas taniej w Woblinku do 20 września.

Premiera: Teatr węży (#1). Dwie karty (17,99 zł)

Wkraczacie w świat Zmroczy – przesycony magią, posępny i fascynujący.

Polska fantasy doczekała się kilku znakomitych uniwersów, a świat stworzony przez Agnieszkę Hałas właśnie się do nich zalicza. Żyje, oddycha i krwawi, a my wraz z nim. — Robert M. Wegner, pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Ta cena wyłącznie jeśli na półce masz już… darmowe opowiadanie Królestwo i jego cienie. Warto je więc pobrać przed zakupem.

 

Nowa powieść Agnieszki Hałas o 40% taniej w Ebookpoint do 19 września.

I tu również premiera: Dwie karty (17,94 zł) – ale bez konieczności pobierania darmowego e-booka. :-)

To nie jest debiutancka powieść Agnieszki Hałas, co więcej – nie jest to powieść nowa, bo cały cykl, podobnie jak inne jej książki wydawane były przez RW2010 i znajdziemy je w porównywarce – ale jak widzę, wszystkie chyba zostały wycofane ze sprzedaży. Zapewne Rebis je teraz będzie po kolei wznawiał.

 

Literatura faktu z PWN

Literartura faktu z dwóch wydawnictw PWN do 45% taniej w Ebookpoint do 20 września. M.in.

 

 

Trening mentalny x2

Poradniki Erika Larssona od 15,90 zł w Ebookpoint do 19 września.

Nowość: Hell week. Siedem dni, które odmienią Twoje życie (17,90 zł)

Jeśli dożyjesz osiemdziesiątki, będziesz miał za sobą 4160 tygodni.

Może właśnie hell week będzie tym tygodniem, w którym nauczysz się najwięcej w swoim życiu? Tym, który najlepiej zapamiętasz?

Witaj w piekielnym tygodniu Bertranda.

Moim celem było stworzenie cywilnego wariantu wojskowego hell weeku. Piekielnego tygodnia, który może sobie urządzić każdy, niezależnie od tego, czym się zajmuje. Chodzi o to, byś robił to wszystko, co robisz zazwyczaj, tyle tylko, że o wiele lepiej.

Piekielny tydzień trenera mentalnego Erika Bertranda Larssena to drobiazgowy, rozpisany na poszczególne dni plan pokazujący, jak można zatrzymać się w codziennej gonitwie i wyjść ze strefy komfortu, wyłamać się z rutyny, sięgnąć po coś więcej. Program polega między innymi na znalezieniu właściwego punktu skupienia, planowaniu zadań i odpowiedniej mobilizacji niezbędnej do ich wykonania. Jeśli w ciągu jednego tygodnia będziesz dawał z siebie wszystko we wszystkich aspektach życia, odkryjesz, że stać Cię na o wiele więcej, niż początkowo myślałeś, i wypracujesz nowe, lepsze nawyki.

 

Cukiernia pod Amorem – powrót!

Powieści Małgorzaty Gutowskiej Adamczyk do 40% taniej w Virtualo do 21 września.

Premiera: Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą (22,40 zł)

Pierwsza część drugiej serii „Cukierni Pod Amorem”, dalsze losy Hryciów, którym los nie oszczędza dramatycznych przeżyć.

Sierpień 2016 roku. Trwają Dni Gutowa. W konkursie na Ciastko Roku bierze udział cukiernia Pod Amorem. Tym razem projektodawcą i autorem receptury jest Zbyszek, syn Waldemara Hrycia. Mimo wahań ze strony ojca to właśnie jego pomysłowe ciastko z wróżbą ma być wystawione do konkursu.
Waldemar i Helena martwią się nie tylko o debiut zawodowy Zbyszka, lecz także o jego nowy związek z nieznaną dziewczyną.
Złymi przeczuciami napawa ich również zapowiedziana wizyta prawniczki z Nowego Jorku – Moniki Grochowskiej-Adams, zatrudnionej przez spadkobierców przedwojennych właścicieli cukierni.

Podczas obchodów Monika Grochowska-Adams nieoczekiwanie spotyka dawną przyjaciółkę, Tessę Steinmeyer. Obie panie, dziś już pod siedemdziesiątkę, to kobiety sukcesu, wracają jednak tu, gdzie upłynęło ich dzieciństwo. To spotkanie nie jest przypadkowe. Tessa, poważnie chora, przyjeżdża do Gutowa, aby załatwić niedokończone przed laty sprawy…

 

Nowości Sonii Dragi

Nowości wydawnictwa Sonia Draga o 25% taniej w Nexto, z abonamentem Premium mamy 55% zniżki. Do 19 września.

Wcześniejsze tytuły tych autorów o 35% taniej, a z Premium o 61% taniej.

 

Przełożyła: Anna Krochmal

Przekłady Anny Krochmal do 55% taniej w Publio. Do 20 września.

M.in. Mons Kallentoft, Siri Pettersen, Liselotte Roll, Arne Dahl, Anders de la Motte, ale także Arthur Conan Doyle.

 

Premiera: Dobra córka

Książki z córkami w tytule do 50% taniej w Publio do 18 września.

Nowość: Dobra córka – Alexandra Burt (21,99 zł)

A gdyby się okazało, że jesteś największą ze zbrodni popełnionych przez twoją matkę? Autorka bestselleru „Gdzie jest Mia?” przedstawia opowieść o córce szukającej prawdy o swej przeszłości i matce, która zrobi wszystko, aby ta przeszłość pozostała w ukryciu.

Dahlia Waller pamięta z dzieciństwa przede wszystkim wyładowane po dach samochody, obskurne motele i niekończące się przeprowadzki z miejsca na miejsce w towarzystwie ekscentrycznej matki. Teraz, jako dorosła kobieta, desperacko pragnie zerwać z takim życiem. Powstrzymuje ją tylko jedno – chce poznać odpowiedzi na dręczące ją pytania.
Aby zrozumieć swą przeszłość, Dahlia musi wrócić. Wrócić do matki, do prowincjonalnego miasteczka Aurora w Teksasie. Do przeszłości kobiety balansującej na krawędzi szaleństwa. Po odkryciu na jednej z okolicznych farm trzech przypominających groby wzgórków dowie się jednak, że w pełnym sekretów świecie jej matki nie na wszystkie pytania dostaje się odpowiedzi…

 

Videograf do -50%

Książki wydawnictwa Videograf do 50% taniej w Ebookpoint do 20 września. Nowości ze zniżką 40%. M.in.:

 

NK dla młodzieży

E-booki i audiobooki młodzieżowe z Naszej Księgarni do 35% taniej w Ebookpoint do 20 września.

Tacy autorzy jak Konrad T. Lewandwoski, Richelle Mead, Gayle Forman, Paulina Hendel, ale także… „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

 

Premiera: Dziedzice ziemi

Ildefonso Falcones taniej w Woblinku do 20 września. M.in. premiera: Dziedzice Ziemi (31 zł).

Ten autor ma też promocje w Virtualo oraz w Nexto.

 

Guzowska jeszcze raz

Powieści Marty Guzowskiej do 50% taniej w Virtualo do 27 września.

Premiera: Reguła nr 1 (22,50 zł)

Nowa powieść cenionej przez czytelników, krytyków i branżę autorki kryminałów i archeolożki.

Simona Brenner, znana czytelnikom z Chciwości, jest archeolożką i złodziejką. W dzień bada starożytną biżuterię, a nocą ją kradnie. W obu tych dziedzinach jest bezkonkurencyjna. Jest też niecierpliwa, ma ostry język i brak jej szczęścia do mężczyzn.

Tym razem ktoś wciągnął Simonę w makabryczną grę. Kazał jej odszukać i ukraść złote runo, najcenniejszą na świecie złotą sztabę, która… nie istnieje. Kiedy dookoła niej giną ludzie, Simona zaczyna podejrzewać, że mit o złotym runie jest prawdą. W tej sytuacji najgorsze, co może się wydarzyć, to godny przeciwnik, pozbawiony skrupułów, wyrachowany, piekielnie inteligentny i doskonale ukryty. Ktoś, w kim obsesja zamienia się w żądzę krwi.

Simona daje się wplątać w ten trudny i nierówny pojedynek, w którym liczy się nie tylko refleks złodzieja, ale i mocne nerwy, a do celu można dotrzeć tylko po krwawych śladach. W poszukiwaniu skarbu jedzie na kazachskie stepy, do centralnej Anatolii i do Aten. Musi stawić czoło demonom przeszłości i cały czas oglądać się za siebie. Walcząc ze śmiertelnie niebezpiecznym cieniem, musi też zaryzykować i komuś zaufać. Problem w tym, że najważniejsza spośród reguł dobrej złodziejki mówi wyraźnie: nie ufaj nikomu…

Podobne promocje mają od wczoraj Woblink oraz Publio.

 

Naval jeszcze raz

Książki Navala – byłego żołnierza Gromu od 16,90 zł w Publio. Premiera: Zatoka (19,90 zł).

Przypominam, że promocję na Navala ma też Nexto.

 

 

Nowości z WAB

Nowości z wydawnictwa WAB do 45% taniej w Ebookpoint. Do 20 września. M.in.

 

 

Kryminalny wrzesień: Fielding

Zawsze ktoś patrzy – Joy Fielding (11,89 zł w Publio) – tylko dziś.

Zamknięta w domu ofiara przemocy postanawia zdemaskować człowieka, który zniszczył jej życie. Tylko co, jeśli doprowadzona na skraj obłędu nie potrafi odróżnić prawdy od własnych koszmarów? Zapierający dech w piersiach thriller o znakomitej narracji, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

 

Premiera: Polacy na krańcach świata

Polacy na krańcach świata: średniowiecze i nowożytność – Mateusz Będkowski (9,90 zł w Histmag.org) – kolejny e-book z popularnego portalu historycznego.

Autor zabiera nas w podróż do czasów, gdy podróże po wielkim świecie dopiero zaczynały być możliwe. Pokazuje, jak egzotyczne były wówczas dla Europejczyków Chiny i Indie, ale również jakie więzi – gospodarcze, polityczne, religijne – wiązały Europę z Bliskim i Dalekim Wschodem. Przede wszystkim zaś opowiada historię Polaków, którzy z różnych powodów – w ramach misji, interesów czy dla sławy – ruszali w dalekie podróże, zdając z nich nierzadko relacje, które czytał cały świat.

Kim byli pierwsi Polacy w Indiach? Dlaczego Michał Boym został posłem ostatniego cesarza z chińskiej dynastii Ming? Na te i inne ciekawe pytania odpowiada ten e-book.

 

Kończą się w czwartek:

 1. Książki programistyczne od 9,90 do 14,90 zł w Ebookpoint – do 14 września. Szczegółowo opisuję ją w osobnym artykule.
 2. Powieści Elisabeth Strout od 19,90 zł w Publio do 14 września. Premiera: To, co możliwe (22,90 zł)
 3. E-booki Tammary Webber o 55% taniej w Ebookpoint do 14 września. Wydawnictwo Jaguar.

 

Pozostałe promocje tygodnia:

Pozostałe promocje dnia znajdziesz w archiwum.

Artykuł był przydatny? Jeśli tak, zobacz 6 sposobów, na jakie możesz wspomóc Świat Czytników. Dziękuję!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Promocje dnia, Stare promocje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Hosting: Zenbox

20 odpowiedzi na „Promocje dnia – 14.09.2017: Klasztor, Ludzie na drzewach, Wojny konsolowe, Läckberg, Hałas, Gutowska-Adamczyk, Przekłady Krochmal

 1. Tomek pisze:

  Ta „nowa” Hałas różni się czymś od starej?

  0
  • Dan pisze:

   Okładką i ceną (porównywałem fragment z RW2010 i z Rebisu.
   Nawet jak by się chciało jednak kupić taniej od RW2010 to niestety się już nie da. A szkoda (bo okładkę, style , czcionki itd. to sam mógłbym sobie zastąpić :P ) a tak to „trzeba było” jednak kupić z Rebisu :)

   1
   • Radek pisze:

    To jest „debiutancka” powieść tej autorki, ale z pewnością nie „nowa”. Mam na półce pierwsze wydanie z niestniejącego już wydawnictwa Ifryt. To był rok 2011!

    0
 2. ms777566 pisze:

  dzięki za cynk o „console wars”, 29,90 zł tłumaczenie vs 9 zł w oryginale robi różnicę

  0
 3. Pilot_Pirx pisze:

  Kody Woblink ważne do 15-go 0:00 (czyli możliwe, że tylko dziś)

  unfiubgj
  tguvtuzx
  lwhqhume
  epzbtiaj

  2
 4. asymon pisze:

  Kojarzy ktoś czy książka Mietczyńskiego będzie miała wersję audio czytaną przez Autora? Bo niestety po próbce ebooka mam dość ;-)

  0
  • PM pisze:

   Aż z ciekawości przeczytałem darmowy fragment… no bo literatura na wesoło. Czemu nie, a właściwie to chyba nie mogłoby być nic lepszego. Ale w środku. Katastrofa. Przecież to jest wręcz smutne, no chyba, że samo użycie wulgaryzmów, ma być głównym środkiem humorystycznym. Ale moim zdaniem nie na tym polega dobry żart. Nie jestem może na bieżąco ze współczesnym kabaretem, ale mam wrażenie, że sposób dowcipkowania, to plagiat wygłupów już przez te kabarety przedstawionych. Jakoś nie wierzę, że autor się rozkręci przy średniowieczu i dalej…

   Z drugiej strony jak nisko upada wydawnictwo Znak. Dawniej książki można było brać w ciemno, licząc na jakość w środku. Jak patrzę na nazwiska tamże wydawane: Czapski, Coetzee, Kołakowski, Tischner, Myśliwski, Davies, … Nie chcę powiedzieć, że taka książka nie ma racji bytu, choć promowania „olewactwa” w stylu „Tales na matematyce coś tam coś tam”, nawet jak dla jaj (choć autor we wstępie ma ambicje dotarcia i przedstawienia literatury, żeby czytelnik jednak się czegoś dowiedział), to nie spodziewałbym się jednak po tym wydawnictwie.

   2
   • asymon pisze:

    Znak ma teraz imprint Flow Books i wydaje tony takich śmieszków z internetu. Ale chyba się im to sprzedaje, na stronie empiku książka motywacyjna niejakiej Deynn ma ponad 500 recenzji, premiera była… wczoraj.

    Ale żeby było jasne, uwielbiam filmiki Mietczyńskiego, taki już mam gust plebejski – dla mnie jest sto razy lepszy niż wszystkie vlogerki razem wzięte. Tyle że mnie te filmy śmieszą, bo czytałem większość „omawianych” przez niego lektur i trochę mnie martwi, że w komentarzach młodzi ludzie piszą rzeczy typu „dzięki Mieciu, zaliczyłem kartkówkę”.

    I też mnie napisane wulgaryzmy rażą, bardziej niż wypowiedziane. W filmach to się broni, w książce niekoniecznie. Napiszę maila do wydawnictwa, zapytam o tego audiobooka.

    1
    • PM pisze:

     W pełni się z Tobą zgadzam, że inaczej to może wyglądać na filmiku, a inaczej na papierze. Zarówno w kwestii żartów, jak i wulgaryzmów. Gdyby nie wpis o tej książce i Twój komentarz, to pewno nadal nie wiedziałbym kto zacz. I dokładnie podzielam Twoje „obawy”, że mimo zapewnień autora o motywacji młodych do czytania, to jego książka raczej będzie miała efekty odwrotne. Ale cóż, może niech chociaż przeczytają tą jedną – jak zauważył autor tej pozycji: „kropla drąży skałę” ;)

     0
    • Robert Drózd pisze:

     O, to dzięki za rekomendację, muszę obejrzeć. Z popularnonaukowych oglądam chyba tylko Polimaty.

     0
     • asymon pisze:

      Ale ja nie wiem, czy polecam ;-) On naprawdę strasznie przeklina, uprzedzam. Niemniej ten typ humoru trafia w mój gust, ale bardziej w wersji youtube.

      0
 5. Parówkowy Skrytożerca pisze:

  „Dwie karty” mam jeszcze z RW2010, skład był fatalny ale po grubych poprawkach w Calibre było ok. Okładkę sobie zmienię na nową i będzie full wypas ;]

  0
 6. MaJo pisze:

  Na ebookpoint działa do jutra kod BACK-TO-SCHOOL (-10zł). Więc np oba poradniki Erica Larssena mam za niespełna 24zł :D

  1
  • Ola pisze:

   Dzięki za przypomnienie! Już raz z niego korzystałam ale wciąż działa, a ebookpoint ma bardzo fajną promocję na Książkowe Klimaty, jedno z moich ulubionych wydawnictw.

   0
 7. Darth Artorius pisze:

  Chciałem tym kuponem ebookpoont nabyć książkę kosztujacą 25 zł. Niestety za mała wartość zamówienia… Szkoci są przy nich rozrzutni !

  0
 8. Marta pisze:

  Oferuję kody Woblinka ważne do 15 września 00:00
  hepwpmfj
  fgekbbei
  qzlaxqru
  icdmwzml

  0
 9. Kuba pisze:

  Mam pytanie do osób, które wczoraj zakupiły „Słup ognia” w Nexto.
  Czy księgarnia się odezwała do Was i naprawiła pliki mobi?

  0
 10. HerC pisze:

  A może kiedyś ktoś napisze „Wojny e-bookowe”? :-)

  E-bookowe jak e-bookowe… ale potyczki e-czytnikowe co raz pojawiają się na łamach(?) tego bloga.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się proszę z zasadami komentowania. Jeśli chcesz mieć swój obrazek przy podpisie, zarejestruj swój adres mailowy na stronie gravatar.com.

Zapisz się także do newslettera Świata Czytników


Komentarze do tego artykułu można śledzić także w formacie RSS.