Za drogo? Ustaw alerty cenowe na e-booki i kupuj taniej!

Premiery tygodnia 5 – 11 maja 2014: Hugo-Bader, Nienacki, Nesser, Porada, Jabłońska, Dunbar, Kossakowska, Ogdowski

Lista książek ponownie krótsza, czuć w powietrzu pewne spowolnienie wakacyjne i bardzo dobrze – będzie czas żeby przeczytać te wszystkie książki czekające na swoją kolej na czytniku! W tym tygodniu królują polscy autorzy.

353161-dlugi-film-o-milosci-powrot-na-broad-peak (Custom)Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak – Jacek Hugo-Bader

Jacek Hugo-Bader to zdecydowanie ścisła czołówka polskich reporterów, jego styl pisania pokochałem po przeczytaniu pierwszych pięciu stron „Białej gorączki„. Nie chodzi tylko o styl jego pisania, ale o szczegóły na jakie zwraca uwagę, które mogą wydawać się błahe, a w jego oczach, a następnie jego słowach, stają się szalenie interesujące. Jednak jego największą zaletą jest odwaga w poszukiwaniu nietypowych miejsc i tematów, a przede wszystkim ludzi, którzy są w stanie opowiedzieć historię, której nie uda się tak szybko zapomnieć, nawet jeśli by się chciało. Wszystkie reportaże Hugo-Badera, choć często zabarwione elementami humorystycznymi, to jednak na stałe zapadają w pamięć. Dotykają historii trudnych, a na pewno taką jest tragedia z Broad Peak, którą cała Polska śledziła z nadzieją, że jednak nie trzeba jej będzie nazywać tym słowem. Książka „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” opowiada o wyprawie bliskich po ciała Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Zachęcam do zapoznania się ze zwiastunem tego reportażu.

 

99672-ja-dago-zbigniew-nienacki-1 (Custom)Trzy tomy „Dagome Iudex” – Zbigniew Nienacki

Większość z nas kojarzy Zbigniewa Nienackiego przede wszystkim przez serię detektywistyczną dla młodzieży „Pan Samochodzik„, na której wychowały się dwa pokolenia Polaków. Mniejszą sławę przyniosły pisarzowi jego powieści dla dorosłych, które potrafiły wzbudzać spore kontrowersje przez odważne podejście do tematyki np. erotycznej. Teraz w e-booku pojawiły się trzy tomy serii „Dagome Iudex„, ostatnie książki napisane przez autora w jego sporym dorobku artystycznym, na które składają się następująco: „Ja, Dago„, „Ja, Dago Piastun” oraz „Ja, Dago Władca„. Opowiadają one o Polsce z IX wieku, aż do momentu utworzenia państwa przez Mieszka I. Z powodów czysto ekonomicznych (problemy wydawnictwa) trylogia nie zyskała pożądanego rozgłosu, choć przez samego pisarza nazywana była jego najlepszą. Wydawca szumnie porównuje tę trylogię do „Gry o Tron”i serialu „House of Cards”, a w Internecie można znaleźć pochlebne recenzje. Dla fanów fantastyki, intryg i samego Zbigniewa Nienackiego jest to pozycja obowiązkowa.

 

99371-powstanie-warszawskie-iza-michalewicz-1 (Custom)Powstanie Warszawskie. Rozpoznani – Iza Michalewicz, Maciej Piwowarczuk

Z opisu:

Utrwaleni na taśmie filmowej, przez lata byli tylko anonimowymi powstańcami. Teraz bohaterowie „Powstania Warszawskiego” – pierwszego na świecie dramatu wojennego bez fikcji – wychodzą z cienia. Dziś wiemy, że chłopak z apaszką to Stanisław Firchał, który właśnie wymknął się kanałem z płonącego Starego Miasta. Młoda para to Bill i Lili Biegowie, którzy wzięli ślub, bo jak mówią: „Przecież jutro mogliśmy już nie żyć”. Dziewczyna to Wanda Traczyk-Stawska, która w czasie okupacji wręczała skazanym za kolaborację wyroki śmierci. (…) Ich nazwiska i losy poznaliśmy dzięki akcji „Rozpoznaj” zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ich twarze możemy oglądać w „Powstaniu Warszawskim” – pierwszym na świecie dramacie wojennym bez fikcji. Teraz Iza Michalewicz i Maciej Piwowarczuk opowiedzieli ich przedwojenne, wojenne i powojenne historie – niesamowite i prawdziwe jednocześnie.

 

99374-karambol-hakan-nesser-1 (Custom)Karambol – Hakan Nesser

Literatura skandynawska powinna dostać swój osobny dział, gdyż nie ma tygodnia, aby nie ukazała się nowa powieść od jednego z popularnych autorów, do których na pewno zalicza się Hakan Nesser. Nic w tym złego, a fani północnych powieści z pewnością krzykną „W to nam graj!”. „Karambol” to siódma książka z serii o jednostce policyjnej w Maardam, a w 2000 roku została wybrana najlepszą nordycką powieścią kryminalną. Biorąc pod uwagę, że na podstawie twórczości Nessera powstał już film oraz serial, realizowany przez szwedzką telewizję, to można być pewnym dobrej literatury, która zapewni odpowiednią dostawę mocnych wrażeń.

Promocja: Książki Hakana Nessera od 13,90 zł w Publio do 14 maja.

 

porada_da_rade-pascal-ebook-cov (Custom)Porada da radę – Jakub Porada

Jakub Porada da radę i poradzi nam jak zaradnie możemy sobie radzić z ograniczonym budżetem i chęcią podróżowania. W dzisiejszych czasach tanie linie lotnicze mocno ułatwiają nam to zadanie podrzucając niesamowite promocje na podróże do najciekawszych miejsc, głównie w Europie. Trzeba jednak wiedzieć jak je śledzić, w jaki sposób przemieszczać się na miejscu, gdzie jeść, gdzie mieszkać, jak najtaniej dostać się do najciekawszych punktów turystycznych itd. W tym wszystkim ma nam właśnie pomóc najnowsza książka Jakuba Porady.

 

98066-takeshi-maja-lidia-kossakowska-1 (Custom)Takeshi. Cień śmierci – Maja Lidia Kossakowska

Maja Lidia Kossakowska jest żoną Jarosława Grzędowicza, słynnego autora bestsellerowej serii „Pan Lodowego Ogrodu„, choć tak samo dobrze można powiedzieć, że to Grzędowicz jest mężem słynnej Mai Lidii Kossakowskiej. Autorka ma na swoim koncie kilkanaście książek i taką samą liczbę opowiadań oraz była ośmiokrotnie nominowana do najbardziej prestiżowego wyróżnienia w gatunku fantastyki, Nagrody im. Janusza Zajdla, którą udało jej się dwukrotnie zdobyć. Tym razem Kossakowska zabiera nas na daleki wschód, gdzie najważniejszy jest honor i miecz samurajski. Fani gatunku wydają się zadowoleni, o czym świadczy wysoka nota 7.76/10 w serwisie LubimyCzytac.pl.

Promocja: E-booki Mai Kossakowskiej do 40% taniej w Publio do 12 maja.

 

93946-nowa-historia-ewolucji-czlowieka-robin-dunbar-1 (Custom)Nowa historia ewolucji człowieka – Robin Dunbar

Profesor Robin Dunbar to znany naukowiec specjalizujący się w ewolucji oraz zachowaniach homo sapiens. Choć taki wstęp i sam tytuł publikacji może sugerować mocno specjalistyczną treść, to według zapewnień recenzenta Polityki możemy oczekiwać przystępnego tekstu, który swobodnie wprowadzi nas w zawiłości rozwoju naszego gatunku. Z książki dowiemy się też w jaki sposób różnimy się od naszych „przodków” i z czego dokładnie te różnice wynikają. Okazuje się, że pomimo gołym okiem widocznej odmienności, niektóre zachowania ludzkie wcale tak bardzo nie różnią się od tych zwierzęcych.

 

344005-1913-rok-przed-burza (Custom)1913. Rok przed burzą – Florian Illies

Współczesna rzeczywistość, szczególnie europejska, często dzielona jest na czas „przedwojenny” i „powojenny”. W tym roku wypada setna rocznica rozpoczęcia I wojny światowej, która pochłonęła ogromną ilość ofiar, zmieniła granice wielu krajów i była wstępem do tego co wydarzyło się w 1939 roku. Książka „1913. Rok przed burzą” przedstawia nam obraz świata jaki prezentował się w roku poprzedzającym zamach na austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Przeczytamy o młodym, aspirującym artyście o imieniu Adolf Hitler, który na ulicach Monachium sprzedaje pocztówki, a w tym samym czasie w Mediolanie otwierany jest pierwszy oddział firmy Prada. Ciekawe spojrzenie na aspekty, które obecnie wpływają na nasze życie, a ich początek miał miejsce jeszcze przed I wojną światową.

Promocja: Literatura piękna od 12,90 zł w Virtualo do 14 maja.

 

164642 (Custom)Walka jest kobietą – Urszula Jabłońska

Z opisu:

Kiedy walczą mężczyźni, wybuchają bomby i latają koktajle Mołotowa. Kiedy walczą mężczyźni, rozbrzmiewają fanfary i przypinane są ordery. Walka mężczyzn tworzy historię, o której można przeczytać w tysiącach książek. A walka kobiet? Wiele z nich prowadzi swoją walkę po cichu. Łączniczki z powstania warszawskiego walczą o to, by nie być zapamiętane jako seksowne „pin-up girls” na gruzach Warszawy. Żołnierki w Afganistanie muszą mierzyć się nie tylko z wrogiem, lecz także z dyskryminacją i protekcjonalnym traktowaniem. Niepełnosprawne kobiety chcą wreszcie zrobić sobie makijaż i włożyć krótką spódnicę. (…) Walka, o której mówi się dopiero od niedawna i ciągle za mało – z czym, o co, dlaczego i jak walczą w Polsce kobiety. Urszula Jabłońska, dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą”, poprosiła osiem reportażystek i pisarek, żeby rozejrzały się dookoła i znalazły współczesne Polki walczące. Opisane przez nie historie tworzą zaskakujący obraz kobiecej rzeczywistości.

Promocja: Seria reportaży o kobietach do 50% taniej w Publio do 11 maja.

 

niepotrzebni-ender-ebook-cov (Custom)(Nie)potrzebni – Marcin Ogdowski

Początkowo tytuł dość zagadkowy, jednak po zapoznaniu się z tematyką książki należy go raczej określić jako przygnębiający. Autor Marcin Ogdowski to znany dziennikarz i korespondent wojenny, który popularność zdobył swoim blogiem przedstawiającym z bliska realia misji w Afganistanie i Iraku. Książka „(Nie)potrzebni” to dramat wojenny i jednocześnie thriller polityczny ukazujący problemy, z jakimi zmagają się nasi żołnierze po powrotach z misji. Czy w kraju czeka na nich jakaś przyszłość? Czy decyzje podejmowane w zaciszu ministerialnych gabinetów faktycznie mają służyć ich dobru, czy raczej gry polityczne biorą górę nad troską o stan polskiej armii i jej żołnierzy? Ta książka to osobisty rozrachunek autora z tematyką „polskiego Afganistanu”.

Promocja: Książki Marcina Ogdowskiego do 50% taniej w Publio do 7 maja.

Co jeszcze ukazało się w tym tygodniu?

W większości księgarni:

Tylko w Woblinku:

Nie chcesz przegapić premier tygodnia?

Czytaj dalej:

Artykuł był przydatny? Jeśli tak, zobacz 6 sposobów, na jakie możesz wspomóc Świat Czytników. Dziękuję!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Premiery tygodnia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Hosting: Zenbox

8 odpowiedzi na „Premiery tygodnia 5 – 11 maja 2014: Hugo-Bader, Nienacki, Nesser, Porada, Jabłońska, Dunbar, Kossakowska, Ogdowski

 1. YuukiSaya pisze:

  Czy ktoś mógłby podzielić się informacją czy w ebooku „Powstanie Warszawskie. Rozpoznani” są zdjęcia z wersji papierowej? Wczoraj przeglądałam w empiku i po raz pierwszy od dawna miałam chrapkę na papier…

  0
 2. R pisze:

  Kody:
  wolny
  Kod bonusowy za rejestrację o wartości 10.00 zł yfjcozoh 25.06.2014 18:21
  wolny
  Kod bonusowy za rejestrację o wartości 10.00 zł oevcjumm 25.06.2014 18:21
  wolny
  Kod bonusowy za rejestrację o wartości 10.00 zł ijkbqhbo 25.06.2014 18:21
  wolny
  Kod bonusowy za rejestrację o wartości 10.00 zł xulgcwok 25.06.2014 18:21
  wolny
  Kod bonusowy za rejestrację o wartości 10.00 zł kjajmlvc 25.06.2014 18:21

  0
 3. R pisze:

  Będzie dziś artykuł na lubimy czytać ? bo normalnie była by już wzmianka na ŚC a ty głucho.

  0
 4. slonio pisze:

  Świat staje na głowie, e-book droższy od papieru:
  http://www.empik.com/nowa-historia-ewolucji-czlowieka-dunbar-robin,p1080600272,ksiazka-p
  Nowa historia ewolucji człowieka
  okładka miękka: 36,49 zł
  okładka twarda: 46,49 zł
  ebook (epub): 49,90 zł
  ebook (mobi): 49,90 zł

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się proszę z zasadami komentowania. Jeśli chcesz mieć swój obrazek przy podpisie, zarejestruj swój adres mailowy na stronie gravatar.com.

Zapisz się także do newslettera Świata Czytników


Komentarze do tego artykułu można śledzić także w formacie RSS.